איך להיות מאושרים

מאת רוני פיזנטי | ט״ו בכסלו ה׳תשע״א | וידאו

סרטון הוידאו הבא יוכל לעזור לנו להבין איך נוכל להיות מאושרים יותר ולהגיע לפסגות רוחניות שלא הכרנו. לפעמים נדמה לנו שאולי חס ושלום הקדוש ברוך הוא לא אוהב אותנו, שאין לו זמן בשבילנו או שסתם לא בא לו לתת לנו את מבוקשנו והוא רוצה לשחק איתנו ולראות אותנו סובלים. כל אלו מחשבות כפירה, אך עם זאת כולנו פה ושם מוצאים הרהורים כאלו או דומים במחשבותינו. הקדוש ברוך הוא משפיע לנו שפע ללא גבולות בכל רגע ולא חל בו כל שינוי. לא ניתן לומר שברגע מסוים הבורא לא רוצה לתת לנו דבר מסוים, ולאחר זמן מה פתאום הוא החליט שהוא כן רוצה. השינוי הוא אצלנו. לכן אם נשנה את עצמנו, נוכל ללמוד לקבל יותר שפע מהקדוש ברוך הוא.

הקדוש ברוך הוא מושלם ואינסופי ולא שייך בו כל שינוי. אנחנו לעומת זאת מוגבלים, ולכן אנו משתנים בהתאם לתנאים בהם אנו מוגבלים. אנו משתנים בהתאם לסביבה, משתנים בהתאם לזמן ומשתנים ביחס להמון תנאים אחרים. אם ניצור את השינוי הרצוי לנו בצורה יזומה, נוכל לקבל דרכו את השפע אליו אנו משתוקקים. הקדוש ברוך הוא מוריד לנו שפע ללא הפסקה, ואנחנו מתפקדים כמו כלי קיבול שמנסה להכיל את השפע הזה. תארו לכם שאנו יושבים בחושך משום שנשרפה הנורה, ופתאום מבזיק במוחנו רעיון לטיפול בבעיה: נוכל לבקש מחברת החשמל להגדיל את כמות החשמל אלינו וכך נזכה לאור. אך כולנו יודעים שזה לא עובד כך, משום שלא משנה מה כמות החשמל שתגיע אלינו, כל עוד אין לנו נורה מתאימה, זה לא יעזור לנו בכלום ולא יהיה לנו אור. חברת החשמל מספקת לנו חשמל, אלא שיש נורות של 60W, ישנן נורות של 100W, וישנם כאלו שאין להם בכלל נורה. ישנם כאלו שמחברים לחשמל מזגן, וישנם כאלו שמחברים מיקרוגל. החשמל לא משתנה, אלא הכלי משתנה. בהתאם לכלי שלנו, אנו מצליחים להכיל את השפע שאנו מקבלים.

אם נכין לעצמנו כלי מתאים, נוכל לקבל שפע עצום מהקדוש ברוך הוא. השאלה היא כיצד להכין את הכלי הזה?
כדי להגדיל את הכלי, כך שיוכל להכיל יותר שפע, נזדקק לאמונה. ככל שנגדיל את האמונה שלנו, כך נוכל לקבל יותר. כולם יודעים שחשיבה חיובית מושכת שפע וחשיבה שלילית מרחיקה אותו. כאשר אנו מאמינים בבורא, ביכולתו לעזור לנו, באהבתו אלינו וברצון שלו לשמח אותנו, אנו מגדילים את יכולת קבלת השפע שלנו.
ניזהר מחטאים שלא ילכלכו את השפע שמתקבל בכלי שלנו.
המידות הרעות יכולות לעשות לנו חורים בכלי, בעוד שהמידות הטובות מתקנות את החורים הללו.
בכלי שמלא בגאווה לא נותר מקום לקבל שפע. אם נשתמש בענווה כדי להבין שאותה "חכמה" שלנו היא לא יותר ממתנה מבורא עולם, נרוקן את הכלי ונאפשר לשפע רב להכנס. (לא לחינם הקדוש ברוך הוא בחר במשה רבינו לתת לנו את התורה. התורה מעידה עליו שהיה עניו מכל האדם)
הדאגות והטרדות היומיומיות לא משאירות לכלי זמן להתמלא. לימוד התורה מהווה את זמן החיבור שלנו כדי להטעין את הכלי.
תפילות ושיחות נפש במלים שלנו עם הבורא ירעננו את תכולת הכלי, וכך נזכה לעדכן את השפע ולקבל עוד ועוד.

הקדוש ברוך הוא אוהב אותנו ורוצה לתת לנו את כל מבוקשנו כך שנהיה מאושרים. כל מה שנותר, הוא שאנחנו בעצמנו נלמד איך לקבל את השפע מאיתו יתברך.

Print Friendly, PDF & Email

הצטרפו לקבלת דברי תורה מחזקים מהאתר (מעל 1,200 מנויים):

5 תגובות על איך להיות מאושרים

 1. מאת יוכי‏:

  מאמר מאוד יפה ונכון כשקוראים אותו אבל ביום יום שוכחים את הדברים לצערינו איך נוכל ליזכור אותם בשעת מעשה?

  • העניין הוא להשתדל לא לחכות לשעת מעשה, אלא לנסות לחשוב על כך שוב ושוב במשך היום עד שזה הופך לחלק מאיתנו. כאשר אדם מנסה שוב ושוב לחשוב על הדברים הגשמיים שסובבים אותו יום יום בצורה רוחנית, הוא מתרגל לכך עד שזה הופך לחלק ממנו. ככל שלומדים יותר תורה והולכים לשיעורים מתאימים כך הסיכוי ליישם את הדברים גדל, כי זה נמצא בראש שלנו כל הזמן. תלמיד שהולך יום יום לבית הספר, חושב ואפילו חולם על המורים והחברים שם. אדם שהולך יום יום לעבודה, נמצא חלק גדול מהיום במחשבותיו שם. וכך אדם שהולך יום יום לשיעורי תורה ומקפיד לפנות זמן ללימוד, יחשוב במשך רוב היום על תורה ורוחניות. כך ניתן בקלות לזכור את הדברים בשעת מעשה.

 2. מאת לירן גלר‏:

  אשריך רבי רוני!
  אנחנו מכירים אותך ויכולים להעיד שנאים הדברים לאומרם, ברוך ה'.
  יהי"ר שהשי"ת ישיבך כגמולך הטוב בכל ענייניך,
  אוהב ומעריך אותך,
  לירן גלר

 3. מאת מלכה‏:

  שלום רב,
  הסרטון מקסים! ברור ונעים.
  אשמח לקבל תשובות ל2 שאלות:
  1. מה המקור לזה שהאמונה היא הכלי לקבלת שפע?
  2. האם יש הבדל בין יהודי לגוי בענין הזה?
  תודה רבה

  • תודה רבה על החיזוק!

   1. ישנם הרבה מקורות לכך שהאמונה היא כלי לקבלת שפע. הדבר חוזר על עצמו פעם אחר פעם בצורות שונות, שכפי שבני ישראל מאמינים כך הם מקבלים. לכן כאשר דור המדבר מתלוננים ולא מאמינים, השם לא מכניס אותם לארץ ומעניש אותם. לכן גם משה ואהרן נענשו (בדרגה העצומה שלהם כמובן) ״יען אשר לא האמנתם בי״. ואפשר בעיקר לראות זאת בגאולה ממצרים, שבדיוק כעת אנו חוגגים אותה בחג הפסח שהוא גם חג האמונה (אפשר לראות מאמרים על כך באתר). רק חמישית מעם ישראל נגאלו והשאר מתו במכת חושך, כי לא האמינו שאפשר להיגאל. וכך גם בקריעת ים סוף, שהמדרש אומר שרק לאחר שנחשון בן עמינדב קפץ למים אז נבקע הים. שללא האמונה שהים אכן ייבקע, אין מקום לאותו נס.

   2. בוודאי שיש הבדל בין יהודי לגוי בזה. שהרי נשמה של גוי לקוחה מעולם נמוך יותר ונשמה של יהודי היא הרבה יותר גבוהה. לכן ישראל הם מעל המזל, כי הם קובעים את המזל של עצמם באמצעות האמונה. אבל גויים הם כפופים למזל, כי הם נמצאים בעולם תחתון יותר. אמנם מובן הדבר שגם גוי יכול לחזק את האמונה ולהצליח יותר, אבל זה הרבה יותר מוגבל והוא לעולם לא יוכל להגיע לדרגה שיהודי יכול להגיע אליה. (כל זה מדובר על גוי, אבל אם הוא מתגייר גיור אמתי מכל הלב ועל פי ההלכה הוא מקבל נשמה חדשה של יהודי ואז הוא יהודי לכל דבר).

   השם יתברך יברך אתכם ויאיר דרככם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *