בע"ה נעשה ונצליח. היום י״ח במרחשון ה׳תש״פ

הדברים שאפשר ללמוד על האבולוציה מאקווריום

מאת רוני פיזנטי | י״ג בסיון ה׳תש״ע | |

ללמוד על האבולוציה מאקווריוםחשבתי פעם להקים אקווריום צמחייה פשוט. מהר מאוד ירדתי מהעניין לאחר שהבנתי את ההשקעה הגדולה שתלויה בזה. כל כך הרבה גורמים תלויים אחד בשני, שכמעט בלתי אפשרי לאדם לא מקצועי בתחום להביא את האקווריום לאיזון. ללא התערבות יומיומית והשקעת זמן וכסף רב, הדגים מתים, הצמחייה נובלת וכל האקווריום מתפרק. אבל אם נחשוב לרגע, נגלה שבטבע כל זה נמצא באיזון מוחלט ובהרמוניה מושלמת מול כל הגורמים הקשורים. אז איך בעצם זה הגיע למצב הזה? איך הטבע שרד כל כך הרבה שנים עד שהוא הגיע לאיזון?

כדי להקים אקווריום צמחייה מוכרחים לדאוג למצע טוב. איזושהי אדמה או חצץ מיוחדים שמיועדים למטרה הזו. לאחר מכן צריך לדאוג לתאורה מתאימה וחזקה, המתאימה לכמות הצמחים. דרוש איזון בין כמות החמצן והפחמן הדו חמצני. מספר הדגים חייב להתאים לכמות הצמחייה ולגודל סביבת הגידול. צריך להוסיף גם קצת סלעייה ולהשתדל לשמור על רמת PH מתאימה. פעם בשבוע צריך להחליף חלק מהמים, כך שלא ישארו הרבה רעלים. כמובן שדרוש גם אוכל במידה, כך שלא יהיה פחות מדי ולא יותר מדי. כל אלו הם רק חלק קטן מהדברים הנחוצים למגדל אקווריום צמחייה פשוט. רוב מגדלי האקווריומים האיכותיים יותר, ובמיוחד אלו של מים מלוחים, מחזיקים ציוד יקר מאוד בשווי אלפי שקלים כדי לשמור על איזון בסביבת הגידול.

אז בואו נחשוב בצורה אבולוציונית לרגע. נניח שהשמש והים כבר התפתחו להם איכשהו, והגענו לשלב בו נוצרו הצמחים. כעת צריך לחכות כמה מליארדי שנים עד שיתפתחו להם דגים או שאר גורמים המאזנים את האקווריום. אז איך הם יכולים לשרוד את כל הזמן הזה? איך הטבע מצליח לעבור מליארדי שנים בחוסר איזון, כאשר באקווריום ממוצע כל הצמחים מתים לאחר שבועיים? מי מאזן את רמת הPH? מי דואג להחליף חלק ממי הים פעם בשבוע? הרעל של יצור אחד הוא האוכל של השני. איך יתכן שהיצור האחד הצליח לשרוד מליארדי שנים עם כל הרעלים מסביבו לפני שהיצור השני נוצר?

הדבר נכון לא רק לגבי אקווריום, אלא לכל סביבת גידול כלשהי שאנו מוצאים בטבע. שרשרת המזון היא תהליך הכרחי כדי לשמור על איזון בטבע. ללא האיזון הזה, ישנה סכנה גדולה לקיום. בכל זאת, על פי האבולוציה אנו מוצאים שהעולם היה קיים מליארדי שנים ללא האיזון הזה. הרי שרשרת המזון עדיין לא הייתה, משום שהיצורים המרכיבים אותה עדיין לא התפתחו. איך העולם יכול להתקיים ללא בעלי חיים? איך הטבע יכול לתפקד מליארדי שנים ללא מפרקים שדואגים לנקות לנו את הסביבה? איך היצור הראשון שהתפתח הצליח לשרוד ללא סביבת גידול מתאימה? מי התפתח קודם – הזכר או הנקבה? אם למשל הזכר הוא הראשון, אז איך הוא הצליח לשרוד מליארדי שנים ללא נקבה? איך זה שלא התפתח מין נוסף חוץ מהשניים שאנו מכירים?

אלו רק שאלות בודדות מתוך רבות המובאות כחומר למחשבה. כדאי לחשוב בצורה קצת יותר הגיונית ולהבין שקיים [intlink id=”15″ type=”post”]בורא לעולם[/intlink].

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה