בע"ה נעשה ונצליח. היום ט״ז במרחשון ה׳תש״פ

אהבה ממבט ראשון? תשכחו מזה

מאת רוני פיזנטי | ז׳ בסיון ה׳תשע״ד |

אהבה ממבט ראשון נשמעת כמו דבר כל כך מעצים ומרגש. כמו דבר קסום שמגיע אלינו מהשמיים ומאפשר לנו להתאחד עם הזיווג שנקבע לנו כמי שנועדו זה לזו. אבל כך זה רק נראה כלפי חוץ. כל מי שיתבונן בפנימיות הדברים יוכל להבין בקלות שלא קיים דבר כזה אהבה ממבט ראשון, וישנה סיבה חשובה מאוד לכך שכל אחד מאיתנו צריך לדעת את זה היטב.

כאשר שני זרים פוגשים זה בזו, הם עדיין לא יכולים לדעת שום דבר זה על זו. הוא יכול לספר לכולם שהוא אוהב והיא יכולה להצהיר ברבים שהוא האחד, אבל כל זה מגיע עם ספיקות מרובות שלפעמים כלל לא מודעים אליהם. שהרי לא משנה כמה אהבה נרגיש לכאורה במבט הראשון שלנו, לאחר מכן הכל יכול להשתנות בקלות. תארו לכם שפתאום נגלה על אותו אדם דברים שליליים רבים. תארו לכם שנראה שאין לנו שום נושא משותף לשיחה. תארו לכם שהמידות של אותו אדם ממש לא טובות. תארו לכם שאותו אדם הוא רדוד ושטחי. תארו לכם שהוא מתנהג בצורה בזויה ולא ראויה. ישנן הרבה סיבות שיכולות לצוץ שפתאום יבהירו לנו שכל מה שהרגשנו היה שקר.

משמעות האהבה היא רגש חיבה גדול שיאפשר לנו נתינה גדולה והשקעה באותו אדם שאנו אוהבים מבלי לחשוב מה יוצא לנו מזה. אדם מוכן להתמסר לעבודה כדי לפרנס את משפחתו, הוא משלם כסף רב למוסדות חינוך לילדיו, הוא נותן לאשתו גישה חופשית לחשבון הבנק שלו ואם אחיו או הוריו צריכים להגיע למקום מסוים בדחיפות אז הוא ייתן להם את רכבו בשמחה כדי שייסעו לכל מקום שהם צריכים. כל ההשקעה הזו נובעת מתוך אהבה. אנו אוהבים את המשפחה שלנו ולכן אנו רוצים לתת להם ולהשקיע בהם.

אדם שחושב שהוא חווה אהבה ממבט ראשון ישאל את עצמו כמה שאלות: האם הוא יהיה מוכן לתת לאותה ״אהבה״ גישה חופשית לחשבון הבנק שלו? האם הוא ישעבד את עצמו לעבודה כדי לפרנס את אותה ״אהבה״? האם הוא מוכן להקריב מעצמו ולתת לה את כל מה שהיא צריכה? הרי בוודאי שאף אחד לא יסכים להשקיע כל כך הרבה מעצמו על מישהי שזה עתה פגש. לכן ברור שאותו רגש הוא כלל לא אהבה. אפשר לקרוא לזה רושם ראשוני, תאווה, התעוררות רגש, אבל זה בהחלט לא אהבה.

ולמה חשוב לדעת שאין אהבה ממבט ראשון?

כדי שנגיע לאהבה אמיתית אנו מוכרחים להשקיע. ההשקעה שלנו מביאה את האהבה. אנשים שמאמינים באהבה ממבט ראשון עלולים להזניח את כל חיי הזוגיות שלהם מתוך מחשבה שהאהבה צריכה להגיע מהשמיים ללא כל מאמץ מצדם. הם עלולים להחריב את חיי הנישואים שלהם חס ושלום בשביל דמיונות של ״אהבה״. הם לא ישקיעו בכלל ויחשבו שמשמיים לא מסייעים להם בשלום הבית. האם יאשימו אחרים בכל הצרות שלהם מתוך הבנה שהם עצמם לא צריכים לעשות שום מאמץ או השתדלות. חשוב להבין שאהבה זה לא משהו שמקבלים, אלא משהו שבונים.

האהבה היא רגש שמתעצם עם השנים. אי אפשר לחוות אהבה ברגע. ככל שנשקיע בבני הזוג ונרצה בטובתם, כך נזכה להגדיל את האהבה. לפעמים יהיו דברים שעלינו לעשות שייראו לנו מאולצים ולא אמיתיים. כאילו שהדברים לא באים מהלב. אבל ככל שנשקיע נוכל לפתח את האהבה ונגדיל את הרגש בתוכנו כך שנוכל להרגיש את הדברים מבפנים.

בני זוג מוכרחים להשקיע זה בזו ולתת זה לזו. ככל שנשקיע, נוותר, נתאמץ, נרצה בטובת השני ונתמסר לנישואים, כך נוכל לזכות לאהבה אמיתית ומעצימה.

Print Friendly, PDF & Email

הצטרף לדיון

2 תגובות

 1. שלום מר פיזנטי
  צר לי לומר לך אך אתה טועה
  התמזל מזלי ורצה הקב”ה לשמח אותי על כל הצער והתפילות שלי כולל דמעות כאב רבות לזכות בזיווג ראוי.
  אני התאהבתי באשתי ממבט ראשון.
  בו במקום ידעתי שהיא היא זו שתהיי רעייתי אהובתי לחיים.
  ברוך ה אנו נשואים 27 שנים עם 4 ילדים שיחיו ובכל יום אני אוהב אותה יותר מהיום הקודם.
  כשראיתי אותה הייתה לה הילה מיוחדת על הראש. אינני יודע איך להסביר לך.
  כל גופי נשמתי ורוחי נעתקו ממקומם.
  לא יכולתי להרפות מבטי ותשוקתי אליה.
  אני ידעתי שהקב”ה שלח לי אותה לאישה ולבנות איתה את ביתי הצנוע
  וברוך ה אני מודה לקב”ה יום יום על זיווג זה
  ומתפלל שיישאר זה לעד ונזדקן בע”ה יחד
  עדי

  1. שלום עדי,
   אני שמח בשבילך שמצאת את זיווגך מהשמיים.
   אני מסכים שיש תחושות בטן, יש רושם ראשוני, יש ניצוץ ועוד המון תחושות טובות שיכולות להופיע כבר מהפעם הראשונה.
   אבל עם כל זה, אני לא חושב שאפשר להגדיר את זה כ״אהבה״.
   באותו הרגע הכל נראה קסום וזה נראה לנו כמו אהבה, אבל אם משהו קטן ישתבש אז כבר לא נחשוב על זה בצורה כזו כלל.
   אם למשל נגלה שאותה אחת שפגשנו (חס ושלום) חולה במחלות חמורות, מעשנת סמים, גנבת, רוצחת, גויה, עם אופי גרוע, בעלת מידות רעות וכו׳. האם גם אז נחשוב שאנחנו אוהבים אותה? האם נסכים לרשום את הבית שלנו על שמה או לשתף אותה בחשבון הבנק שלנו עוד לפני שבכלל הכרנו אותה?
   אמנם במקרה שלך באמת התברר למפרע שאותן תחושות התפתחו לאהבה ברוך השם, אבל ישנם מקרים שיכולים להתחיל בצורה דומה ולהסתיים ללא אהבה כלל.
   הקדוש ברוך הוא זיכה אותך להקים בית איתה, אבל הרבה אחרים חושבים שהם אוהבים ואז פתאום מגלים שזו כלל לא הייתה אהבה.
   גם אתה עצמך כתבת שבכל יום אתה אוהב אותה יותר, כי את האהבה צריך לפתח ולהגדיל. אמנם בוודאי שיכול להיות ניצוץ שנדלק אצלנו כבר מהרגע הראשון, ועל אחת כמה וכמה אם זה באמת הזיווג שלנו, שהרי אלו שתי נשמות שבאו משורש אחד ומחוברות זו לזו ובוודאי שמרגישים את זה. אבל עם כל זה, זה עדיין לא נחשב לאהבה, כי האהבה מגיעה רק לאחר שעובדים עליה ומביאים אותה. אנו טועים במושג הזה וחושבים שכל רגש, תאווה או תשוקה נקרא ״אהבה״, אבל אהבה אמתית היא הרבה יותר מורכבת, נובעת מהיכרות אישית עמוקה ביותר ומהרבה ויתורים מתוך מחשבה שאנחנו אחד.
   השם יתברך ישלח ברכה גדולה לביתכם, שתזדקנו יחד ושתרוו הרבה נחת מהילדים.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה