בע"ה נעשה ונצליח. היום י״ז בתשרי ה׳תש״פ

איך להפוך אויב לאוהב – פרשת וישלח

מאת רוני פיזנטי | ט׳ בכסלו ה׳תשע״ב |

יעקב שולח שליחים לעשו לפייסו, הם מודיעים לו שעשו בדרכו אליו ופניו למלחמה. המתח גובר ויעקב ירא מעשו מאוד, הוא מחלק את העם ומתכונן למלחמה מול אחיו. כאשר המתח בשיאו עשו רץ לקראת יעקב, הם נפגשים ואז… מתחבקים ומתנשקים, מחליפים כמה מלים ועשו שב לו לדרכו. אז מה בדיוק הולך כאן? איך יתכן שעשו שרצה להרוג את יעקב ופניו היו למלחמה שינה פתאום את פרצופו והחליט לעשות שלום? איך כל כך בקלות הוא מפנה את מקומו והולך לדרכו?

כדי להבין את התשובה לשאלות האלו, אנו צריכים להבין שהעולם שלנו אינו מנוהל על ידינו, אלא בידי השם יתברך. אמנם כולם יודעים היטב לומר שהכל מלמעלה, אבל אף אחד מאיתנו לא באמת חי ונושם את המציאות הזו. כאשר מישהו מעצבן אותנו, אנו כועסים ומנסים לפתור את הבעיה עם אותו אדם בעצמו. כאשר משהו לא הולך, אנו מחפשים את הגורם שעוצר אותנו. אנו מנסים לפתור את הכל בדרכים גשמיות מבלי התחשבות במי שמנהל את הכל מלמעלה. אך ישנה דרך נוספת, הרבה יותר יעילה וטובה. כאשר מישהו רוצה להזיק לנו, אנו יכולים לפנות אל השם יתברך שיסדר לנו את המצב. לא פעם אנשים שרוצים ברעתנו יתגלו כאנשים אוהבים שיכולים לעזור לנו בדרכנו, לאחר שבמקום להפנות את תגובתנו אליהם החלטנו להפנות אותה אל הקדוש ברוך הוא.

כאשר האשה מאשימה, ההורים כועסים, החברים מפנים גב, האויבים מתחזקים או כל אדם אחר שרוצה ברעתנו, אז במקום להגיב בעצבנות או לזרוק מלים לא יפות לאויר, ניתן פשוט לפנות למי שמנהל את הכל מלמעלה. לאחר שיחה קצרה עם הקדוש ברוך הוא ניווכח פתאום שהמצב לא נורא כמו שחשבנו, ופתאום נראה איך שדברים מתחילים להסתדר מעצמם. פתאום עשו הרשע מחבק ומנשק, והולך לו כדי לפנות לנו את דרכנו. השיטה עובדת לא רק על אנשים, אלא כל בעיה או צרה שאי פעם נתקל בה, ניתנת לפיתרון פשוט. לא פיתרון שיוצא מהשכל שלנו ומסדר דברים בצורה גשמית, אלא פיתרון שכלל לא חשבנו עליו, בו כל המציאות השתנתה והקדוש ברוך הוא סידר אותו במיוחד בשבילנו.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה