בע"ה נעשה ונצליח. היום י״ז בתשרי ה׳תש״פ

איך למצוא את השם? (כי תוליד בנים – פרשת ואתחנן)

מאת רוני פיזנטי | י׳ באב ה׳תשע״ג | |

בתוך פרשת ואתחנן מופיעה פרשת “כי תוליד בנים” אותה קראנו אתמול בתשעה באב. הפרשה מזהירה ממה שעלול לקרות אם לא נלך בדרך השם ומתארת את הפורענות. לאחר מכן ישנו פסוק שנותן פתח ליציאה מאותה פורענות. גם לאחר שעם ישראל עושים את הרע בעיני השם, אמנם הם מקבלים את העונש, אך תמיד ישנו פתח של תשובה שדרכו אפשר לצאת מכל צרה ולהתחבר אל השם יתברך בכל עת. הפסוק אומר: “וביקשתם משם את השם… ומצאת כי תדרשנו בכל לבבך ובכל נפשך” (דברים ד’, פסוק כט’). הדבר התמוה בפסוק הוא שהוא מתחיל ברבים: “וביקשתם” ובכך מדבר אל כלל ישראל, אך מסיים ביחיד: “ומצאת”, “תדרשנו”, “לבבך” וכו’. אם מדובר על כלל ישראל, אז מדוע ההמשך מדבר בצורה אישית אל היחיד?

צריך לדעת שהרבה מבקשים את השם, הרבה יותר ממה שאנו מתארים לעצמנו. למעשה כולם מבקשים את השם. שהרי גם האדם הרחוק ביותר מתורה ומצוות חושב מדי פעם על חייו ומהרהר ולו לשניה אחת על השם יתברך. אבל לכל אחד יש את הסף שלו וכמות ההשקעה והמאמץ שהוא מוכן להשקיע בזה. אילו זה היה פשוט, לא מצריך מאמץ וקיום מצוות והכל היה בא בקלות, אז בוודאי שכולם היו מאמינים ומחוברים להשם. אך בגלל שזה דורש הרבה מאמץ, אז כל אחד מוכן להשקיע כמות מאמץ מסוימת בלבד. ברור אם כן שאדם שישקיע מעט ויבקש את השם לרגע אחד ובשניה לאחר מכן יחזור לעיסוקיו הגשמיים, לא יגיע להישגים גבוהים כל כך. לעומת זאת אדם שישקיע את כולו, יוותר על הכל ויתאמץ מאוד לבקש את השם, בוודאי יגיע למקומות גבוהים מאוד.

לכן הפסוק מתחיל ב”וביקשתם” בלשון רבים, כי הרבה מבינים בשלב מסוים בחייהם שזו לא הדרך הנכונה ושהם צריכים ללכת בדרך השם. אך את עניין המציאה הפסוק מזכיר בלשון יחיד, משום שרוב מי שמבקש אינו מוצא. רק בודדים מצליחים למצוא את השם יתברך. אך לא משום שהם טובים יותר, מוכשרים יותר או חכמים יותר, אלא משום שהם דרשו את השם בכל לבבם ובכל נפשם, כפי שהפסוק אומר: “ומצאת כי תדרשנו בכל לבבך ובכל נפשך”. הם השקיעו והתאמצו ולא ויתרו למרות הקשיים. הם היו עקשנים וביקשו את השם בכל מחיר. רק אותם בודדים שהשקיעו באמת מצליחים למצוא את השם.

אדם שמגיעים עליו ייסורים צריך להבין שהם מגיעים מסיבה כלשהי. הקדוש ברוך הוא מביא את הייסורים בשביל ההתקדמות שלנו, כדי שנוכל לחפש דרכם את השם יתברך ונגיע למקומות שלא היינו יכולים להגיע בלעדיהם. כתגובה לייסורים אנו מגלים בתוכנו כוחות נסתרים שכלל לא הכרנו, אפשר להגיע לרמות של אמונה ורוחניות שמעולם לא ידענו שאפשר בכלל להגיע אליהן. אך כל זה קורה רק אם אנו בוחרים למצוא את השם בכל מחיר. כי לבקש את השם כדי שהייסורים יופסקו כולם יודעים. אך להתעקש ולהוציא את כל הכוחות הרוחניים הטמונים בנו זה משהו שמצריך הרבה השקעה והתמדה. אדם שמחליט לחזור בתשובה כדי להפסיק את הייסורים עלול לגלות שלא רק שהם אינם מפסיקים, אלא שהם פתאום גוברים ובאים בכמויות גדולות יותר. במקום שיפתחו לו פתח מהשמיים ויבואו לקראתו, כביכול מקשים עליו את הדרך ונותנים לו ייסורים גדולים יותר. אבל כל זה אשליה שמתעתעת בנו כדי שנוכל להפעיל את הכוחות הפנימיים ונחזק את האמונה. רוב האנשים מתייאשים בשלב הזה ואז כבר חושבים שזה לא בשבילם. אך ישנם בודדים שמצליחים להחזיק מעמד ולחזק עצמם באמונה והם אלו שזוכים באמת למצוא את השם יתברך. כי הם לא מוותרים והם דורשים את השם בכל לבבם ובכל נפשם.

חשוב לזכור את הדברים כדי לחזק את עצמנו כך שלא נתייאש חס ושלום. לזכור שישנם בודדים שזוכים למצוא את השם יתברך, ואנו גם יכולים להיות ביניהם. זה לא מצריך כישורים מיוחדים או משהו בלתי נגיש, אלא רק רצון מתאים. ברגע שאנו מחליטים שאנו נדבקים אל השם יתברך בכל מחיר, שום דבר כבר לא יוכל להזיז אותנו משם. לא משנה מה העבר שלנו והיכן אנו נמצאים כעת. גם מתוך המקומות השפלים ביותר אפשר לצמוח הכי גבוה שאפשר. גם לאחר כל הייסורים המוזכרים בפרשה, השם יתברך נותן את הפתח כפי שכתוב “וביקשתם משם”. לא צריך בשביל זה ללכת למקומות רחוקים, לעשות עבודה רוחנית מקיפה, ללמוד כל מיני דברים, להשקיע הרבה כסף או להתאמן אימונים מפרכים. כל מה שדרוש הוא לבקש את השם מתוך אותו המקום בו אנו נמצאים ולהתעקש למצוא אותו. אם נתעקש מספיק חזק, נמצא את עצמנו בעיצומו של תהליך רוחני עמוק שמתפתח אצלנו בצורה טבעית ומהנה מבלי שנאלץ את עצמנו לכך. הכל פתאום יתחבר ויסתדר יפה מעצמו גם ללא ההתערבות שלנו. רק צריך להחזיק חזק ולדרוש את השם.

השם יתברך יזכה אותנו לבקש ולמצוא אותו מתוך הגלות בה אנו נמצאים. השם ישמע לתפילותינו, יבנה את ירושלים מחדש ויגאל אותנו גאולה שלמה במהרה בימינו אמן.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה