בע"ה נעשה ונצליח. היום י״ז בתשרי ה׳תש״פ

איך לקבל שפע ולהשיג את כל מה שאנו צריכים – פרשת וישלח

מאת רוני פיזנטי | י״ב בכסלו ה׳תשע״ה |

כל אדם רוצה לקבל שפע רב. כולנו רוצים שישלימו לנו את כל מחסורינו כך שלא יחסר לנו דבר. אבל צריך לדעת שהכול מתחיל מהגישה שלנו ומתוך מה שאנו מזמנים לחיינו. צריך להבין שבכוחו של כל אדם לבחור לקבל שפע עצום ולקבל את כל צרכו בצורה מושלמת.

הבעיה העיקרית היא שרוב האנשים מזמנים לחייהם את הדברים הלא נכונים מתוך ראייה לא נכונה. רוב האנשים מנסים להשיג כמה שיותר שפע, מבלי להתייחס למה שהם צריכים. אנשים אוהבים להשיג כמה שיותר כסף, כמה שיותר רכוש, כמה שיותר דברים יקרים, כל זה מבלי לכוון למטרה מסוימת. צריך לדעת שהכסף והרכוש בעולם לא נגמרים לעולם, ולעולם לא נצליח להשיג מספיק. על זה אמרו חזל שאין אדם מת וחצי תאוותו בידו. גם לאחר שעבר 120 שנה בעולם הזה, ואסף במשך כל הזמן הזה כל מה שהוא יכול, עדין זה לא יספיק לו למלא אפילו חצי מהתאווה שיש לו לצבור עוד. גם לאדם הכי עשיר בעולם שאין לו כלל מה לעשות עם כל הכסף שלו, בכל זאת יש לו תאווה להשיג עוד ועוד.

לפעמים אנחנו מנסים לחקות אחרים ולרצות דברים שאין לנו שום קשר אליהם, לפעמים אנחנו מנסים להתחרות ולהוכיח לכולם שאנחנו מוצלחים יותר מאחרים או עשירים יותר, לפעמים אנחנו מנסים להשתייך או לשמח את הסביבה ולפעמים אנחנו פשוט שוכחים להתחבר לעצמנו ולא יודעים אפילו מה אנחנו מנסים להשיג בחיים. כל זה מביא אותנו לרדיפה אחר כל תאוות העולם למרות שהן לא יתנו לנו דבר.

פרשת וישלח מתארת לנו את המפגש בין יעקב ועשו. עשו אומר ליעקב יש לי רב” (בראשית לג‘, ט‘), אך יעקב נוקט בלשון שונה ואומר לעשו יש לי כל” (בראשית לג‘, יא‘). האם יעלה על דעתנו שהיה ליעקב הכל ממש? הרי ברור שהיו דברים רבים שלא היו ברשותו. אבל זה לא משנה. ליעקב אבינו היו מטרות בחיים, ואת כל מה שדרוש לו להשיג את המטרות האלו היה לו. הוא התמקד במה שהוא צריך כדי להתקדם ולהצליח במטרות ולכן הצליח להשיג כל מה שהוא צריך. לא צריך שיהיה לנו הרבה כדי שיהיה לנו הכל.

רוב העולם מעדיף את דרכו של עשו. הוא מחפש להשיג הרבה, גם אם זה כלל לא שייך לו. אדם שמנסה להשיג כמה שיותר כסף יכול להשיג הרבה יותר ממה שיש לאחרים, אבל בכל זאת הוא יהיה אומלל יותר מאותם אנשים, כי תמיד יהיה חסר לו עוד כסף ואף פעם לא יגיע לסיפוק. אבל אם אותו אדם יתמקד במטרות שלו ויבחן את מה שהוא צריך כדי להיות מאושר וכדי להשיג את הדברים הנחוצים לו, אז בוודאי שהוא יוכל להשיג את הכסף והשפע הדרוש לו ואז הוא יבין שיש לו את כל מה שהוא צריך.

חזל לימדו אותנו שהעשיר הוא זה ששמח בחלקו. הרבה אנשים מפרשים את הדברים לא נכון וחושבים שאדם צריך להיות אומלל ולהסתפק במועט. כאילו לאלץ את עצמו להיות שמח מתוך האומללות והעניות שלו. צריך לדעת שאין שום מצווה להיות אומלל ולהפך, הקדוש ברוך הוא רוצה שנהיה שמחים ומאושרים ושיהיה לנו שפע כמו לבני מלכים. ברגע שאדם שמח מתוך הדברים שיש לו והוא מנצל אותם לתועלת, השם יתברך ישפיע לו עוד שפע רב שיעזור לו ויקדם אותו. כשאדם עושה את הצעד הראשון כדי להגיע למטרה מסוימת, מהשמיים מסייעים לו כדי שיגשים את המטרה. ברגע שאדם מתמקד בחלק שלו ולא פוזל לחלקים של האחרים, לא עורך השוואות ולא דואג אם הוא יוצא פראייראלא משקיע בחלק שלו ומתמקד בו, אז הוא הופך לעשיר שמשיג הכל. לא שהוא סתם עובד על עצמו שכאילו הוא עשיר, אלא באמת הוא הופך לעשיר כי יש לו את כל מה שנחוץ לו.

רוב האנשים לא שמחים בחלק שלהם. השם יתברך נתן להם כשרונות מיוחדים, שפע בתחום מסוים, ברכה ששורה מכיוון כלשהו, אבל הם מסתכלים על אחרים ורוצים להיות כמוהם. אז הם זונחים את הכשרונות המיוחדים כדי להפוך להיות כמו כולם, הם עוזבים את השפע בתחום שלהם כדי להתעסק עם תחומים שנחשבים יותר או שמכניסים משכורת טובה יותר, הם מתרחקים מהברכה המיוחדת בשבילם כדי לנסות לקבל ברכה שכלל לא מתאימה להם. אדם ששמח בחלקו הוא לא אדם מתפשר וחסר שאיפות, אלא להפך, הוא אדם שמנצל את המתנות שהשם יתברך נתן לו ומגיע איתם לפסגה.

לפעמים אנחנו רואים אנשים מצליחים בתחום מסוים ואז אנחנו חשים צורך לשלוח ידינו לאותו תחום. לפעמים אנחנו רואים את כולם מסביב יוצאים לטיולים ונהנים ואז גם אנחנו רוצים. לפעמים אנחנו שמים לב שאחרים עושים דברים שאין ביכולתנו ואז הקנאה משתלטת עלינו. צריך להבין שכל זה מגיע מהשורש של עשו שיש לו רב. אדם לא צריך הרבה כדי להיות מאושר, הוא צריך להיות ממוקד. העולם מסביב מכיל אינסוף פרטים שאין לנו שום אפשרות להשקיע בכולם. כאשר אנו משקיעים בדבר מסוים, אנו מזניחים דבר אחר. אם נשקיע בדברים שלא שייכים לנו, אז נזניח את הדברים שכן שייכים ונתרחק מהשלמות שלנו. אדם שיש לו את כל העולם הוא אומלל, כי מרבה נכסים מרבה דאגה. אנחנו צריכים לבדוק מה נחוץ לנו ולהתמקד בהשגת המטרות שיועילו לנו באמת.

היום עם כלי התקשורת שנמצאים בכל מקום ועם התקדמות העולם, אדם ממוצע צריך הרבה יותר ממה שהיה צריך פעם כדי להיות בשיא האושר. כי היום יש לנו תאוות חדשות ודברים דמיוניים שפעם כלל לא היו. היום גם הכל נגיש ואפשר לראות את כל ההמצאות החדשות בכל מקום כך שאין לנו כמעט אפשרות להתחמק מזה ולומר שאנחנו לא צריכים את זה. אנשים חושבים שההתקדמות חוסכת לנו זמן ומביאה לנו אושר ושמחה, אבל זה בדיוק להפך. פעם היו לוקחים יום שלם לכביסה, יום שלם לקניות בעיר אחרת, כמה ימים לביקור אצל הדודה שגרה רחוק, חודש שלם להפלגה כשצריך וכו‘. אבל עם כל זה, היה להם הרבה יותר זמן פנוי משיש לנו. היום יש לנו הכל נגיש עם רכבים צמודים ומחשבים ניידים, אבל אנחנו עם הרבה יותר דאגות וחסרונות. מהבוקר עד הערב בעבודה, כל הזמן בלחץ, מחכים המון בתור, כל יומיים במוסך, ארנונה, חשמל, טלפון, מסים ושאר צרות וכך עוד המון דאגות חדשות שפעם כלל לא היו. עד שלאדם יש קצת זמן פנוי, הוא נזרק מול הטלוויזיה באפיסת כוחות או שוקע במכשירים הניידים השונים בלי כוח לשום דבר. הוא בקושי מכיר את הילדים שלו וכבר מזמן שכח את כל התחביבים והרצונות שלו. לאדם כזה יש הרבה, אבל אין לו כלום.

אנחנו צריכים לנסות כמה שיותר להגיע למקום של יעקב אבינו ולהשיג את הכל. גם מעט יכול להיות כל מה שאנו צריכים, רק שאותו מעט צריך להיות איכותי. לא מה שראינו אצל אחרים, אלא הדברים שקשורים לשורש נשמתנו. כל אדם צריך להתבונן בתוכו ולבדוק מה המטרות שלו בחיים. להיות אמתי עם עצמו ולנסות לחקור לאן בכלל הוא מנסה להגיע. האם באמת הטיול לתאילנד יסדר לנו את החיים? האם מסך פלזמה חדש באמת יסייע לנו לממש את המטרות? האם רכב ספורט יהפוך אותנו למאושרים יותר? צריך לדעת שאם אנו מנסים להשיג שפע, צריך לדעת תחילה שהשפע הזה באמת נחוץ לנו, שלא נתייגע לחינם מבלי להשיג מכך שום דבר. משפחות רבות מרוויחות משכורות גבוהות, אלא מבזבזות את הכל על שטויות והבלים בצורה לא ממוקדת, ואז לדברים שבאמת חשובים כבר לא נשאר. כי מה שבאמת חשוב זה להתמקד ולהשקיע במקומות הנכונים, ואז נוכל לגלות שאנו מקבלים מהשם יתברך את כל מה שאנחנו צריכים.

אדם שממקד את עצמו יכול להשיג את כל מה שהוא צריך. הקדוש ברוך הוא נותן לכל אחד את כל צרכו. רק צריך לקחת את הדברים ולנצל אותם. לא לפזול למקומות אחרים שלא שייכים לנו. לא לנסות להשיג שפע נוסף מבלי שהשתמשנו במה שכבר יש לנו. רק צריך להתמקד ואז השם יתברך ישפיע עלינו עוד ועוד. השם יתברך יזכה אותנו להתמקד במטרות טובות, לקבל את השפע הנחוץ לנו ולהאיר את כל העולם באמצעותו.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה