בע"ה נעשה ונצליח. היום י״ז בתשרי ה׳תש״פ

מי אמר שאין לנו מים לבזבז..?

מאת רוני פיזנטי | א׳ באדר ה׳תש״ע |

אין לנו מים לבזבזהכנרת מתרוקנת, החורף קייצי, המסים על המים בשמיים והפרסומות בכל מקום אומרות לנו לחשוב פעמיים לפני שפותחים את הברז. אבל בשביל מה כל זה? מי זה שקבע את מיקום הקו האדום או הקו השחור? כדי למצוא את הפתרון האמתי לבעיות, כדאי להתחיל מהשורשים שלהן.

כאשר למישהו ישנה איזושהי בעיה, ברוב הפעמים דרך ההתמודדות איתה תהיה נקודתית וזמנית. אנשים לא אוהבים לחפור לעומק הבעיות, ולכן מסתפקים בפתרונות הקלים. אדם שכועס יעדיף להאשים את כל העולם שמרגיז אותו מאשר להתמודד עם המידה הרעה ולתקן אותה. אדם שכואב לו בגוף, ירצה משכך כאבים במקום לחשוב מה השורש שגורם לכאב, שאותו צריך לרפא. כך גם אדם שרואה את הכנרת מתרוקנת, מעדיף לחסוך במים או לשלם עשרות מליוני שקלים על פרסומות שיסבירו לציבור איך לשרוד ללא מים, לעשות אמבטיות חול ולשתות רק מיצים מיובאים מתורכיה. הכל עדיף מאשר להתבונן בפשטות בפסוקים שכתובים לנו במפורש ב[intlink id=”39″ type=”post”]תורה[/intlink], ללא שום אפשרות להבין אותם אחרת, ולהבין את הפתרון האמתי לבעיה.

ניתן לראות את זה בכמה מקומות בתורה הקדושה, אבל מספיק לנו להתבונן במקום אחד, אותו אנו קוראים מדי יום – פעמיים (ופעם נוספת לפני השינה). בקריאת שמע, בפרשה השניה “והיה אם שמוע” כתובים הדברים במפורש: אם נשמע לקול הבורא, “ונתתי מטר ארצכם בעתו יורה ומלקוש”. אם לעומת זאת נסור מהדרך, “ועצר את השמיים ולא יהיה מטר”. איך אפשר לומר את הדברים האלו בכל יום, ולאחר מכן לחשוב שהפתרון הוא לחסוך במים? הרי אם זו גזירה משמיים, כל מה שיש לנו לעשות זה לשמוע לקול הבורא – לחזור בתשובה ולהתפלל לבורא שיבטל את הגזירה ואז יתקיים הפסוק “ונתתי מטר ארצכם…”. אם לעומת זאת זו לא גזירה משמיים, אז למה צריך להיות אכפת לנו אם הכנרת נמצאת בקו האדום או בקו השחור? גם אם בכלל לא תהיה כנרת, כל עוד הבורא רוצה לתת לנו מים, הוא ייתן. בינתיים ראיתם מישהו שנשאר צמא? הבורא נותן לכל אחד בדיוק את שמגיע לו, ולא יחסר לאף אחד טיפת מים, אם כמובן זה אכן מגיע לו על פי חשבונות שמיים. אין שום עניין בלחסוך מים ולבזבז כספי ציבור רבים. כל מה שצריך זה לטפל בבעיה מהשורש ולהפסיק לדאוג. מצווה גדולה לכל אחד מאיתנו להתפלל על הגשם, מעבר לכך זה כבר התחום של הבורא ואין לנו שום נגיעה שם.

ניתן לסכם את זה בצורה כזו: אם הבורא לא רוצה שיהיה לנו גשם, לא תעזור לנו כל השתדלות גשמית. אם הבורא רוצה שיהיה לנו גשם, אז לא צריך כל השתדלות גשמית. אם אנחנו רוצים לגרום לבורא שירצה שיהיה לנו גשם, אז צריך פשוט לבקש… אז במקום לחסוך במים, כדאי פשוט [intlink id=”78″ type=”post”]להתחיל להתפלל[/intlink].

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה