בע"ה נעשה ונצליח. היום י״ז בתשרי ה׳תש״פ

אל תתחבר לרשע – פרשת קרח

מאת רוני פיזנטי | כ״ט בסיון ה׳תשע״ה |

משה רבינו עושה את מרב המאמצים והתפילות כדי להציל כמה שיותר נפשות מהעונש העומד להגיע בעקבות המחלוקת. כאשר משה מבין שקרח ואנשיו עומדים להיענש, הוא מזהיר את העדה: ״סורו נא מעל אהלי האנשים הרשעים האלה ואל תגעו בכל אשר להם פן תספו בכל חטאתם״ (במדבר טז׳, פסוק כו׳). אבל מדוע צריך להתרחק כל כך, ואפילו להיזהר לא לגעת בכל אשר להם? האם יש חטא כלשהו בנגיעה ברכוש השייך לרשעים? היתכן שהקרבה לאהלי האנשים הרשעים עלולה להביא למוות של צדיקים?

הדבר תמוה עוד יותר בפסוק הבא שמתאר את דתן ואבירם שניצבו עם נשיהם, בניהם וטפם, ועל זה רש״י מפרש כמה קשה המחלוקת, שאפילו תינוקות יונקים אבדו. השאלה זועקת כאן, מה התינוקות המסכנים כבר עשו? הרי הם בכלל לא הגיעו לגיל מצוות שיצטרכו להיענש.

אבל בדיוק לפני שאנו חושבים שחס ושלום אין דין ואין דיין, או שחס ושלום ישנו חוסר צדק בעולם, אנו מגלים בפרשת פינחס שבני קרח לא מתו, כי הספיקו להרהר תשובה ובכך ניצלו בהשגחה פרטית. למרות שהיו מעורבים במחלוקת ונמצאו באותו מקום שבו האדמה בלעה את כולם, נעשה להם נס ומתחתם האדמה נשארה יציבה. אז כעת צריך להבין מה קורה פה? האם יש השגחה פרטית או לא? האם נספים בעוון הרשעים או לא?

צריך לדעת שכאשר מתחברים לרשעים, נדבקים בעוונות שלהם ואז עלולים להיספות בחטאים שלהם. לכן אסור להתקרב אליהם כלל ואפילו לא לגעת ברכוש שלהם. אבל יחד עם זאת תמיד ישנה אפשרות לשוב אל השם יתברך בתשובה וההשגחה הפרטית קיימת תמיד.

כשאדם נוגע במשהו, הוא משאיר אחריו רושם. מעין סימן לא מורגש שמכיל את האנרגיה הרוחנית שלו. כמו שנשארת לחלוחית קטנה שיוצרת טביעות אצבעות בצורה חומרית, כך נוצר גם רושם רוחני באותו הדבר. אותו רושם עובר מאחד לשני ומשפיע על כל מי שיגע באותו החפץ לאחר מכן. זה גם קצת מסביר את עניין הטומאה שאפשר להעביר בנגיעה. אבל לא מדובר רק על נגיעה, אלא כל קשר משאיר איזשהו רושם. כשאדם מדבר, הוא מעביר אלינו מסרים הרבה יותר חזקים מהמלים שהוא מוציא מפיו. הוא מעביר אלינו את המידות שלו ומשדר אלינו את יראת השמיים שלו. כולנו מכירים את הרגשת חוסר הנינוחות עם אנשים מסוימים או הכימיה המושלמת עם אנשים אחרים. כולנו מכירים את הריתוק וההשתוקקות שאנו חשים לכל מה שיוצא מפיו של אדם מסוים בעוד שאת אותן המילים בדיוק לא נוכל לשמוע בכלל מאדם מסוים אחר. כי לכל אדם יש מטען רוחני גדול שהוא סוחב אתו ומשאיר ממנו עקבות בכל מקום שאליו הוא מגיע. כל סוג של חיבור שאנו יוצרים משפיע עלינו.

לכן כל כך חשוב לעשות חנוכת בית במקום חדש, כי הקירות שואבים את הרוחניות. הם יכולים לשאוב דברי תורה וקדושה, או שהם יכולים לשאוב מריבות, כעסים וטומאה. לאחר מכן הקירות ישפיעו עלינו את מה שהם שאבו. לכן חשוב להקפיד לבחור את החברים שלנו ועל אחת כמה וכמה שנבחר בדקדוק את הרבנים והמדריכים שלנו. אם אדם לא ראוי ידריך אותנו וייתן לנו עצות, הוא יעביר את כל הקלקול שלו אלינו בלי שנהיה מודעים לכך בכלל. לכן חשוב להתרחק מכסף שאין בו ברכה ומגיע ממקום לא טוב, וכל שכן אם זה מעבירות, מגזל או מאנשים העוסקים בעבודה זרה. אפשר לחשוב שמרוויחים, אבל בסופו של דבר מפסידים הרבה יותר. חשוב לשמור תמיד על אנרגיות טובות ורמה רוחנית גבוהה. צריך להשתדל להתרחק כמה שאפשר מכל טומאה וחטא ומכל אדם רשע.

אמנם זה לא תמיד אפשרי ולפעמים הנסיבות מביאות אותנו לקשרים עם אנשים לא ראויים בעל כרחנו. לפעמים זה אפילו יותר מורכב כאשר מדובר על המשפחה הקרובה או על דברים שאליהם התרגלנו. לכן צריך לבחון כל מקרה כדי להשתדל להוציא ממנו את המרב, אבל בכל אופן השאיפה שלנו צריכה להיות להתרחק מהכיעור ומהטומאה ולהביא לחיינו תורה ורוחניות שיחיו את הנשמה שלנו.

מכאן נוכל להבין כמה לא מפתיע לגלות שגם אם ישימו אדם צדיק בתוך שכונת פשע, לא ייקח זמן רב עד שהוא יהפוך להיות דומה לסביבתו. לכן אפילו אדם חף מפשע שיושב בכלא, פעמים רבות יוצא משם עבריין. לכן כשמכניסים ילד להורים שומרי מסורת לבית ספר חילוני, מקבלים ילד שדורך על המסורת. קשה מאוד להיות שונה מהסביבה ולחיות חיים מנותקים. גם אם אדם עומד איתן בדעותיו, בכל אופן משהו ממנו משתנה וחלק ממנו מושפע במידה מסוימת.

כאשר קרח ואנשיו עומדים במחלוקתם מרוכזים במקום מסוים, הרמה הרוחנית שם בוודאי מאוד ירודה. כמות של אנשים רשעים בריכוז גבוה זה דבר מסוכן ביותר. כעת כל מי שיתקרב לשם בוודאי יושפע מכך. לכן משה מזהיר את העדה להתרחק, כי משהו בוודאי יעבור מהמידות הלא טובות, ההנהגה השגויה, הגאווה, המחלוקת והחטאים הקשים. לכן אפילו תינוקות נספו כיוון שהם היו כל כך דבוקים בתוך כל הטומאה הזו של הוריהם.

אבל עם כל מה שנאמר, חשוב תמיד לדעת שתמיד ישנו פתח מילוט. כי בתוך כל יהודי, מתחת לכל קליפות הטומאה והחטאים, ישנה נשמה טהורה וקדושה שאפשר להתחבר אליה בכל רגע. ואותה נשמה מחוברת ישירות להשם יתברך. ברגע אחד של הרהור תשובה אפשר להינצל מדינים קשים. ממש כמו בני קרח שהיו בשיא המחלוקת, במקום הלא נכון ובזמן הלא נכון, ומתוך שרק הרהרו תשובה בלבם זכו להינצל.

מכאן נוכל להבין כמה חשוב להתרחק מדברים לא טובים. כמה חשוב לשמור מרחק מהרשעים. לפעמים אנחנו חושבים שנלך איתם, נסתובב קצת, נשב איתם במקום לא כשר בלי לאכול, נשב לשמוע רכילות בלי שאנחנו נדבר לשון הרע, נהיה לידם כשהם מחללים שבת בלי שנתערב בעצמנו, אולי אפילו נצליח להשפיע עליהם ולקרב אותם. אבל צריך לדעת שאנו מכניסים את עצמנו לסכנת אש. אי אפשר לדעת אם נצליח לצאת ממקום כזה. ההשפעה היא כל כך חזקה עד כדי כך שלא נהיה אפילו מסוגלים להבין שמשהו לא בסדר. נהיה מושפעים ברמת התת מודע כך שנחשוב שאנחנו עושים בדיוק מה שאנחנו רוצים לעשות, למרות שבכל יום שעובר נהיה דומים יותר ויותר לסביבה שבה אנו נמצאים.

כשאדם נמצא במסגרת מסוימת, עבודה, לימודים או כל דבר אחר, הוא הופך להיות ממש דומה לכל אותם אנשים במסגרת. כשאדם חי באזור מסוים, לאט לאט הוא הופך להיות כמו כולם באזור שלו. צורת הלבוש דומה, התחביבים דומים, צורת הדיבור דומה, חוש ההומור דומה והכל מושפע. אמנם בוודאי ששום דבר לא זהה לחלוטין, כי לכל אדם יש את הייחודיות שלו, אבל אם אותו אדם היה נמצא במקום אחר הוא היה שונה לגמרי. כולנו חושבים שאנו חסינים, אבל כולנו מושפעים.

לכן תארו לכם מה עושה לנו הטלוויזיה שמכניסה לנו כל כך הרבה רגשות, מראה לנו מה לאהוב ומה לשנוא, מציגה לנו איך צריך להיראות ומה צריך לעשות כדי להיחשב מוצלחים וטובים כביכול. תארו לכם כמה השפעה יש לחברים. תארו לכם כמה חשוב לבחור סביבה תומכת ואוהבת שבאמת יכולה לממש את המטרות והשאיפות שלנו. כמה חשוב לשלוח את הילדים לתלמודי תורה שיחנכו אותם בדרך ארץ ישרה על פי מסורת אבותינו הקדושים. כמה חשוב להשתייך לאנשים שמעודדים עשייה חיובית והתקדמות רוחנית וכמה חשוב להתרחק מכל אותם שמזלזלים ביהדות ובזים לרוחניות. במקום להתחבר לאנשים לא טובים, למקומות מפוקפקים ולהרגלים גרועים, נוכל לבחור להתחבר לדברים טובים שישפיעו עלינו ויכניסו לנו המון טוב לחיינו. השם יתברך יזכה אותנו להתחבר לדברים טובים ולאנשים טובים, שישפיעו עלינו ויאפשרו לנו להתעלות מעלה מעלה.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה