בע"ה נעשה ונצליח. היום י״ח במרחשון ה׳תש״פ

אם כבר בוכים, אז להרוויח מזה משהו

מאת רוני פיזנטי | י״ב בתשרי ה׳תשע״א | |

כולנו נופלים לרגעים של עצבות לפעמים. לכולם יש קשיים בתחומים שונים ומגוונים. כולנו בוכים פה ושם, חלקנו בגלוי וחלקנו בסתר. כולנו זועקים בתוכנו מתוך הלב פעמים רבות מתוך תחושת חוסר אונים קשה של בלבול ואיבוד שליטה. כל הדברים האלו משותפים לכל אדם שחי בעולם הזה. אך חשוב לדעת שישנם שני סוגים של זעקות ובכיות. סוג אחד יכול חס ושלום להוריד אותנו לתחתית ולהרוס את חיינו, והסוג השני יכול להעלות אותנו אל על ולהביא אותנו לחיים מאושרים ומלאי אמונה בדרך אל התכלית. המצבים האלו כאמור מגיעים אלינו אם נרצה בכך או לא. אך הבחירה להיכן לנתב את המצבים נמצאת בידינו.

הצער והעצבות הם דברים רעים ומזיקים. כולנו מכירים את החוזק של האופטימיות: “תחשוב טוב, יהיה טוב”. הבעיה היא שלא תמיד ניתן ליישם זאת בחיינו. כאשר אנו מגיעים למצבים שונים בחיים שמביאים אותנו ללחץ, לעצבות או לכל תחושה לא טובה אחרת, קשה מאוד לחשוב בצורה חיובית. כאשר כלום לא מסתדר בחיינו ואנו לא רואים כל דרך לצאת מכל הצרות, זה בכלל לא פשוט להאמין במשפטים חיוביים שאנשים מדקלמים לנו. יוצא שאין כל דרך לצאת מהצער ברגעים הקשים. אמנם ניתן לעבוד על עצמנו להיות בשמחה ולחיות באמונה, אך השיטה עובדת לטווח הארוך, ובינתיים אנו מזיקים לעצמנו עם הצער שאנו נמצאים בו.

הפתרון הוא ללמוד לנתב את הצער למקום בו הוא מועיל. ניתן להפוך כל בכי וכל זעקה לכלי חזק ביותר לבניית האמונה בעזרת הפניית הזעקות והבכיות כלפי הקדוש ברוך הוא. ידוע ששערי דמעה לא ננעלו, וכל זעקה ובכי המגיעים אל השמיים נענים ללא כל חסימות. אנשים רבים בוכים על המצב הרע שלהם, כואבים ומתלוננים על חייהם האומללים. כל זה רק מזיק, שהרי הקדוש ברוך הוא הביא לנו את הניסיונות הללו לתועלתנו וכל מה שאנו עושים זה להתלונן. במקום זה, ניתן לפנות לקדוש ברוך הוא עם אותן הדמעות, ולהתחנן אליו שיסיר מעלינו את הקשיים ויאיר לנו את הדרך. אותן הדמעות שהורידו אותנו לשאול והזיקו מאוד יכולות כעת לחזק לנו את האמונה ולהביא להיענות מהשמיים לבקשותינו ותפילותינו.

הצער מביא אותנו לייאוש. אך כאשר אנו מבינים ששורש הצער ושורש כל הבעיות בחיינו הם החטאים שלנו, ואנו משתמשים בזה כדי [intlink id=”325″ type=”post”]להצטער על החטאים[/intlink], אותו הצער שעד עכשיו הביא אותנו לייאוש מסוגל עכשיו להביא אותנו לתשובה שלמה מאהבה בה כל החטאים נהפכים לזכויות, וממילא בעיות רבות ייפתרו מעצמן ברגע שאנו מסלקים את החטאים.

כאשר בית המקדש היה קיים, האנשים שהיו הולכים לשם היו רואים נסים אלוקיים מול עיניהם. אדם שחטא היה מביא קורבן ובכך היה מתכפר לו, כך שלא היה צורך בייסורים. כאשר אנו חשים צער, ניתן לשייך אותו ל[intlink id=”270″ type=”post”]חורבן בית המקדש[/intlink] וכך נזכה להפוך אותו למצווה גדולה. נוכל להבין שהסיבה לצער היא הגלות שאנו נמצאים בה וחורבן בית המקדש שקיים בלבנו, גם אם אנו לא מודעים לכך. זו הסיבה לכך ש”כל המתאבל על ירושלים, זוכה ורואה בשמחתה”. אותו הצער שנמצא בנו כרגע, הוא זה שיכול להביא לנו את השמחה.

כאשר אנו חשים בלבול, חוסר אונים ואיבוד שליטה על חיינו, אנו יכולים לבחור להבין שהשליטה המלאה על חיינו נמצאת אצל הקדוש ברוך הוא. במקום להצטער ולרחם על עצמנו בצורה מזיקה, נוכל לבכות לקדוש ברוך הוא ולבקש ממנו לכוון אותנו אל הדרך הנכונה. כאשר אנו מרגישים שליטה וגאווה, אנו מוציאים את הבורא מחיינו. דווקא מתוך ההבנה שאין לנו כל שליטה והבורא הוא זה ששולט, אנו מתחזקים באמונה והבורא דואג לכוון אותנו אל הדרך הנכונה. לא מעט אנשים ניסו הרבה פתרונות גשמיים לבעיות שלהם ולא הצליחו, ודווקא כאשר ראו שאין כל תקווה ופנו לבורא מתוך חוסר אונים, נענו והישועה הגיעה אליהם מתוך מקום שכלל לא חשבו עליו. כך זה היה ב[intlink id=”50″ type=”post”]יציאת מצריים[/intlink], כאשר פרעה הכביד את העבודה עד שבני ישראל זעקו אל הקדוש ברוך הוא ונענו.

כל קושי וכל צער שקיים אצלנו נובע ממקור רוחני כלשהו. כאשר אנו מצטערים ובוכים על הדבר הגשמי, זוהי בכייה לחינם שהולכת לריק ורק מביאה אותנו לייאוש ועצבות. אך כאשר אנו מצטערים ובוכים על השורש הרוחני של העניין, אנו מתעלים ומתקרבים לישועה שלנו. כדאי להתבונן בכל תחושת צער שמגיעה אלינו ולהפוך אותה לזעקה אמתית מכל הלב אל הקדוש ברוך הוא. אם כבר אנו נמצאים בצער ובוכים, אז לפחות שיצא לנו משהו מכל זה.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה