בע"ה נעשה ונצליח. היום י״ז בתשרי ה׳תש״פ

אסור להתרגל – פרשת ויחי

מאת רוני פיזנטי | ט׳ בטבת ה׳תשע״א |

בפרשת ויחי השבטים הקדושים קוברים את יעקב אבינו במערת המכפלה. מדרש ידוע ומפורסם מספר על מה שהלך שם בשעת הקבורה: כאשר הגיעו השבטים, הם פגשו בעשו הרשע שחיכה להם בפתח המערה. לטענתו הוא האח הבכור ולכן לו שמורה הזכות להיקבר במערה ולא ליעקב. השבטים מיד נכנסו איתו לדין ודברים בטענה שיעקב קנה ממנו את הבכורה, אך הוא לא הסכים לתת להם לקבור אותו. כך היה במשך כמה שעות, עד שבא חושים בן דן והרג את עשו כדי שיוכלו לקבור את יעקב כראוי.

נשאלת שאלה על המדרש הזה – האם שנים עשר השבטים, שידוע שהיו חזקים ביותר מבחינה פיזית, לא יכלו להתמודד עם עשו שהם היו זקוקים לחושים בן דן שיעשה את העבודה?

התשובה היא, שברגע שהשבטים התחילו להכנס למשא ומתן, הם התחילו להתרגל. ידוע שחושים בן דן היה אילם וחירש. כשעשו דיבר עם השבטים, הוא השתמש בטריקים שיווקיים משכנעים. הוא דיבר איתם בצורה יפה ובהיגיון. הכל קרה לאט לאט, הם התרגלו לדבר אחד ועשו כבר הביא להם דבר חדש. כאשר אמרו לעשו שיש ברשותם את שטר המכירה של הבכורה, הוא ביקש לראות אותו. מכיוון ששכחו אותו במצרים, שלחו את נפתלי שהיה מהיר ביותר שירוץ ויביא את השטר ממצרים. בינתיים כולם חיכו ועשו המשיך לדבר איתם. מיטת יעקב היתה כבדה ולכן הניחו אותה על הארץ והכל התרחש לאט לאט. חושים בן דן היה שונה מכולם, בגלל שהיה חירש, לא שמע את דבריו של עשו ולא הספיק להתרגל לשום דבר. מבחינתו זה היה זעזוע רציני. איך יתכן שיעקב שהיה סבו מוטל על הארץ בעוד שהרשע הזה מעכב את קבורתו. מיד קם ועשה מעשה.

לצערנו הנטיה להרגלים הלא טובים חזקה היום יותר מתמיד. ישנם דברים שהם הקוים האדומים שלנו, אך בלי להרגיש אנו חוצים אותם ואפילו לא יודעים מכך. אנו מתרגלים לויתור על ערכים, מתרגלים לפשע שמתרחש ברחובות, מתרגלים לפיגועים, רציחות, חיילים חטופים, מתרגלים להתדרדרות הדור, לחוצפה של ילדים ולחוסר כבוד למבוגרים, חוסר כבוד לתורה ולומדיה, מתרגלים לעולם ללא קוים אדומים בו ניתן להגיע לשיא הפריצות בלחיצת כפתור ולראות חוסר צניעות ברחוב. בעוד שפעם אנשים היו מזדעזעים מהדברים הללו, היום כבר כולם התרגלו. אבל אסור להתרגל לדברים הללו, בכדי לחיות את האמת אנו מוכרחים לחשוב על כל דבר שאנו עושים. כדי להתקדם לאנשהו אנו צריכים לבקר את עצמנו בכל פעולה ופעולה. ההרגלים באים להשכיח את מה שאנו חייבים לזכור. רק מתוך מודעות נוכל להתעלות.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה