בע"ה נעשה ונצליח. היום ט״ז בתשרי ה׳תש״פ

בחוקותיהם לא תלכו – פרשת אחרי מות

מאת רוני פיזנטי | י׳ בניסן ה׳תשע״ד |

הטכנולוגיה מתקדמת מיום ליום, הנגישות לתרבויות אחרות מטשטשת את ההבדלים בין העמים, הרצון לביטויים מפוצצים כמו ״דמוקרטיה״, ״נאורות״ ו״שוויון״ גובר והשלום הנכסף מעוור את עינינו. אם נשים לב למהלך היום שלנו, נגלה שרוב תוכנו שאול מעמים אחרים. הבגדים שאנו לובשים, המוזיקה שאנו שומעים, התכנים שאנו צופים בהם, ההתנהגות והמעשים, כמעט הכל נלקח מתוך מעשי הגויים. חשוב לדעת שהתורה אוסרת עלינו ללכת בחוקות הגויים ולנהוג כמעשיהם.

התורה מצווה אותנו בפרשה: ״כמעשה ארץ מצרים… לא תעשו וכמעשה ארץ כנען… לא תעשו ובחוקותיהם לא תלכו״ (ויקרא יח׳, פסוק ג׳). בני ישראל היו במצרים וראו את מעשיהם, הם עומדים להיכנס לארץ כנען ורואים את מעשיהם, מתוך כך הם בוודאי עלולים ללמוד מהם. אך בני ישראל הם בני מלך מלכי המלכים, הם מייצגים את האמת ואת עולם הרוח, אסור שהם יתנהגו בצורה זולה ופשוטה כמו שאר העמים.

תארו לכם שנסיך מפורסם, בן של מלך גדול שכולם מעריצים, מחליט לעזוב את הארמון, ללמוד בבית ספר ברמה נמוכה עם נערים מופרעים, לדבר בסלנג של אותם נערים ולעשות איתם מעשי קונדס שונים, להשתטות ולנבל את הפה על העוברים ושבים ולהתנהג כמו פשוטי העם. כעת מה יגידו כולם? מה יחשבו על המלך? כל המלכות יכולה ליפול ברגע, אנשים יזלזלו במלך ובמלכותו ותוקף המלכות יתערער. כי בן של מלך צריך להתנהג כמו נסיך. הוא לא מייצג רק את עצמו, אלא את כל ארמון המלוכה. אם נער משכונת מצוקה יגנוב שקית שוקו נוכל אולי להבין אותו ולדון אותו לכף זכות, אבל אם בן של מלך יגנוב שקית שוקו זה יהיה אסון לאותו עם, ויוריד מערכו של המלך.

בני ישראל לא יכולים ללמוד משאר העמים, כי כאשר שאר העמים מתנהגים בצורה גרועה זה לא מפתיע וזה אפילו צפוי. אבל כאשר בני ישראל מתנהגים כמו אותם עמים אז כל העולם רואה זאת ומזלזל במה שישראל מייצגים. ערך התורה יורד בעיני כולם וכל מהות העולם מתערערת.

בני ישראל מייצגים את דעת התורה הקדושה. כאשר כל העולם רומס ודורך האחד על השני, בני ישראל צריכים לנהוג כבוד זה בזה כראוי לבני מלכים. כאשר כל העולם עובד עבודה זרה, בני ישראל צריכים להגדיל את כוחו של השם בעולם. כאשר כולם רואים תכנים טיפשיים, חסרי ערך והורסי חינוך, אנחנו צריכים למחות ולייצג את דעת התורה. כאשר כולם מעצימים את התאוות וחושבים שמי שיוצא ליותר מועדונים הוא מוצלח יותר, אנחנו צריכים להראות לכולם סביבנו מהם הערכים האמיתיים והחשובים בחיים.

מיום ליום אנו רואים לצערנו את הירידה הרוחנית והנטייה ללכת בדרכי הגויים. אדם שמחפש תאוות מתחבר לעמים של העידן החדש שמתירים הכל. אדם שמחפש גאווה וכבוד מתחבר לעמים שרוצחים בשביל הכבוד. אפילו אדם שמחפש רוחניות כבר לא פונה למקור, אלא בוחר לחפש טקסים ותרגילים ריקים מתוכן בעמי המזרח הרחוק. כל זה כאשר יש לנו את ארמון המלוכה ממש כאן מתחת לאף.

היום לצערנו החפצים שאנו מחזיקים בביתינו הם יצירות של גויים. האמנות לקוחה מהם, הנימוסים, התרבות, המוסכמות החברתיות וכל מה שסובב אותנו. מצפים מאיתנו להתנהג כמוהם, הפוסטרים של הכוכבים שלהם תלויים על הקירות שלנו, הסלנג שלהם שגור בלשוננו, הרגשות שלנו מושפעים ממה שהם מכתיבים ומכללי חברה והתנהגות מסוימים, הכל לפי הגויים.

התורה הקדושה היא המקור לכל החכמות, הפתרון לכל הבעיות, השמחה והמילוי שלנו בחיים והמפה שלנו למציאת התכלית שנוכל לבצע את השליחות שלנו בעולם. נסיך שיש לו את כל מה שהוא צריך ורוצה בארמון המלוכה לא צריך לחפש שום דבר בכפרים נידחים. אין לנו שום צורך בחוקים של עמים זרים וחכמות חיצוניות ללא בסיס. לנו יש מסורת של אלפי שנים עם בסיס מוצק וישועות חזקות, וכל מה שאנו צריכים זה להתחבר למקורות שלנו כדי לחזור לארמון המלוכה ולקבל את כל רצוננו.

אסור ליהודי לשכוח את הכוח שמחייה אותו ולפנות לחוקות הגויים. השם יתברך יזכה אותנו להתחבר אליו ולהישאר נאמנים לתורתו הקדושה, מתוך כך יביא לנו את הגאולה השלמה בחודש הגאולה שאנו נמצאים בו אמן.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה