בע"ה נעשה ונצליח. היום י״ז בתשרי ה׳תש״פ

בלי עין הרע (ובלי אמונות טפלות…)

מאת רוני פיזנטי | ו׳ באייר ה׳תש״ע |

אם גם אתם נזהרים לא לצאת מהבית בלי להצטייד בכמה שיני שום, חמסות, דגים, עיניים ושלל אביזרים נוספים בסגנון, אז כדאי לדעת כמה דברים חשובים על עין הרע ואמונות טפלות. כוח האמונה שלנו הוא זה שיכול לבטל את הדברים הללו, אך הוא גם זה שיכול להגשים אותם.

ראשית, בואו נעשה הפרדה בין הדברים. עין הרע זוהי תופעה שאכן קיימת, שכן היא מוזכרת בכמה מקומות במקורות ובדברי חז”ל. אמונות טפלות לעומת זאת, בדרך כלל נובעות משמועות מטופשות ללא כל משמעות. עם כל זה, אנו יכולים לראות שישנם אנשים הנפגעים מהתופעות הללו ואחרים שלא מושפעים מהן, ללא קשר לאמת שבדבר. הסיבה לכך היא פשוטה, האמונה שלנו כל כך חזקה שהיא יכולה להגשים כל דבר שנאמין בו, ולבטל כל כוח שלא נאמין בו. האמונה נותנת את כח הקיום לדברים ומעצבת את המציאות שלנו.

את כל המציאות שאנו חשים ומרגישים אנו שואבים מתוך האמונה שלנו. המציאות שלי היא לא המציאות שלך והיא לא המציאות של כל אדם אחר. כל אחד תופס ומקבל את העולם על פי האמונה שלו. אדם אחד מפחד מדברים מסוימים שאחרים כלל לא חושבים עליהם, ומרגיש ביטחון בנושא שרבים חוששים ממנו. הפחד והביטחון יוצרים את המציאות עצמה לאחר מכן. ההבדל היחיד למשל בין אדם ש”יודע” לשחות לאדם שלא, הוא הרגשת הביטחון. הטכניקה עצמה של תנועות הגוף פחות חשובה והיא רק טכניקה לשחיה מהירה ונכונה יותר. אדם שיודע לשחות יכול סתם לעשות תנועות עם הידיים והוא יצליח לצוף, בעוד שאדם שמפחד מהמים עלול לטבוע רק מחוסר הביטחון שלו. מה שעוזר לנו לצוף מעל פני המים ולא לטבוע זה הביטחון. כך גם כל שאר הפחדים שלנו עלולים להגשים את עצמם אם נתמקד בהם.

איך להתגבר על הפחד

העניין הוא פשוט מאוד להבנה בשכל, אלא שכדי להתגבר על הפחד אנחנו צריכים להכניס זאת אל הלב. כולנו יודעים ש[intlink id=”15″ type=”post”]הבורא הוא השולט בכל הבריאה[/intlink]. לכן, מובן שאם הוא לא רוצה שיארע לנו כל רע, שום עין הרע ושום כוח אחר, חזק ככל שיהיה לא יוכלו לפגוע בנו. הכוח היחיד שבאמת קיים בעולם הוא הכוח של הבורא, כל שאר הכוחות הם רק הכלים בהם הוא משתמש. מכאן שאם נתחזק באמונה, הבורא יוכל לבטל מעלינו כל כוח רע שקיים בעולם. ככל שהאמונה בבורא תהיה חזקה יותר, כך נתגבר על כוחות חזקים יותר. ככל שנתחלש באמונה בו, ניתן כוח להמצאות של אנשים ונפחד מהדברים הללו.

ידוע המשפט שאומר “אין עוד מלבדו”. אבל זו לא סתם איזו מנטרה, אלא זוהי המציאות עצמה, אין שום דבר חוץ מהבורא. אין שום כוח בעולם שפועל מעצמו, אלא כל הכוחות כולם מופעלים על ידי הקדוש ברוך הוא והם פועלים אך ורק על פי רצונו. אם נצליח להחדיר את האמונה הזו לתוכנו, בוודאי שלא נצטרך להיות מוטרדים משום כוח חיצוני שיפגע בנו.

הדבר נכון לא רק לגבי עין הרע ואמונות טפלות. אנשים רבים פוחדים מכשפים, רוחות, מזלות ושאר תופעות מיסטיות מעל הטבע. הרי הרבה יותר קל להאשים אחרים ולתלות את כל הצרות שלנו בעין הרע שעשו לנו, בכישוף שכישפו אותנו או ברוחות וכוחות מסתוריים שעשו לנו דברים לא טובים. כך לכאורה נראה שאנו יכולים להמשיך בדרכנו כרגיל מבלי לשנות דבר, כי אנחנו בסדר גמור וזה רק אחרים פגעו בנו… אך האמת היא שזה לא משנה מה אחרים עשו ואף אחד לא יכול להזיק לנו אם על פי חשבונות שמיים לא מגיע לנו. משמיים גוזרים עלינו את הנסיבות מסביב על פי המעשים שלנו, אחרים מתפקדים רק בתור שליחים שדרכם הגזירות יוצאות לפועל. כולנו פוחדים מדברים שונים כמו כלבים, גבהים או אנשים חזקים ועצמתיים, אמונה בבורא מפחיתה את כל הפחדים הללו ויכולה אף להעלים אותם לגמרי מהמציאות שלנו. צריך רק לזכור תמיד שהבורא הוא השולט על כל הכוחות, הוא אוהב אותנו ורוצה להשפיע לנו טוב. ככל שנחזק את עצמנו באמונה, כך נלמד לקבל יותר מאותו שפע ולהעלים את כל הדברים שמנסים להסיט אותנו מהמסלול.

Print Friendly, PDF & Email

הצטרף לדיון

4 תגובות

  1. אני מסכימה עם כל מילה. הייתי מוסיפה רק התייחסות למידת הגאווה שמהווה את הגורם שמושך את העין הרעה. זה רק מחדד את העניין שלא ניתן להוציא את אלוהים מהמשוואה הזו.

  2. בס”ד.
    כתב רבינו יוסף חיים בספר חוקי הנשים,שאשה לא תלביש את ילדיה בבגדים מפוארים מפני עיה”ר.וחשש כנראה לגמ’ ביבמות “מאן דלא קפיד ,לא קפיד בהדיה….מיהא למיחש בעי”.וזה בנין אב לכל התבלטויות למינהם.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה