בע"ה נעשה ונצליח. היום ט״ז בתשרי ה׳תש״פ

בן פורת יוסף בן פורת עלי עין – פרשת ויחי

מאת רוני פיזנטי | ח׳ בטבת ה׳תשע״ה |

יעקב מברך את בניו, כל אחד בברכה הראויה לו. על יוסף הוא אומר בן פורת יוסף בן פורת עלי עין…” (בראשית מט‘, כב‘). יוסף היה יפה תואר שאי אפשר היה שלא להתפעל מיופיו, ובכל זאת עין הרע לא שלטה בו כפי שרמוז בפסוק שהוא היה עלי עין“. ישנה סגולה נגד עין הרע שכל אחד יכול לומר שהוא מזרעו של יוסף הצדיק ולכן לא שולטת בו עין הרע. אבל הדבר לא ברור, כי הרי ברור לנו שלא כל ישראל הגיעו מזרעו של יוסף, אז איך יתכן שכולם יכולים לומר את זה?

כדי להבין את זה צריך לדעת מדוע יוסף זכה לברכה הנפלאה הזו שעין הרע לא יכולה לשלוט בו. כאשר הנשים המצריות ראו את יוסף הן התקשטו והתייפו כדי שהוא יסתכל עליהן, אך יוסף כלל לא הרים את מבטו. כאשר אשת פוטיפר תבעה אותו לעבירה, הוא העדיף להיות מושלך לבית הסוהר במצרים ולא לחטוא לאלוקים. כאשר פרעה מזמן אותו אליו לפתור לו חלום ומשבח אותו על היכולות שלו, יוסף אומר לו בלעדי אלוקים יענה את שלום פרעה” (בראשית מא‘, טו‘). יוסף משפיל עצמו פעם אחר פעם, מתרחק מהכבוד וזוכר תמיד שהקדוש ברוך הוא נמצא מעליו.

לכן הדבר לא מפליא שזכה לברכה העצומה הזו. עין הרע הרי פועלת כאשר אדם מתגאה במה שיש לו. כאשר אדם מראה לכולם את הכבוד וההצלחה שלו, הוא הופך לפגיע. כאשר הוא גורם לאחרים לקנא, אז הקנאה של האחרים גורמת לעין הרע. כאשר אדם קונה רכב חדש ומפואר כדי להרשים את כולם, אז שלא יתפלא אם ימצא שריטה על הרכב. עין הרע זה מעין מנגנון שמיישר אותנו כאשר אנו שוכחים שאת ההצלחה שלנו ואת כל מה שיש לנו הקדוש ברוך הוא נתן לנו בתור מתנת חינם, ואין לנו שום זכות להרגיש עליונות על אחרים. אדם שמתגאה בכישורים, ביופי, בכסף או בהצלחה שלו הופך לפגיע כך שיבין שאין לו כלום מעצמו וזה הכל של השם יתברך שנותן לו מתנה.

אצל יוסף הדבר היה בדיוק הפוך. נתנו לו תאוות ויצרים על מגש של כסף, היה לו יופי יוצא דופן והצלחה בכל מעשי ידיו. כל כך בקלות הוא יכול היה להימשך לגאווה ולחשוב שהוא טוב יותר מאחרים, יפה יותר או מוצלח יותר. אבל הוא הבין היטב שאין לו כלום מצד עצמו וזה הכל של הקדוש ברוך הוא. הוא ברח מהגאווה ולכן עין הרע לא יכולה לפגוע בו. הוא הפך להיות מלך על כל מצרים ובכל זאת היה בלתי פגיע לעין הרע.

מכאן אפשר להבין את הסגולה הנפלאה. כאשר אדם אומר לעצמו שהוא מזרע יוסף הצדיק, הוא בעצם מתכוון לומר שהוא הולך בדרכיו ומעשיו של יוסף הצדיק, גם אם בפועל הוא מזרע של שבט אחר. אם אדם באמת הולך בדרכו של יוסף, הוא משפיל עצמו ומבין שכל מה שיש לו זה מתנת חינם מהקדוש ברוך הוא כך שאין לו כלל במה להתגאות, אז ממילא עין הרע לא יכולה לשלוט בו.

אנשים רבים חוששים מעין הרע ומחפשים סגולות שונות, אבל הפתרון הטוב ביותר נמצא בידיים שלנו. כל מה שצריך הוא לשנות את ההנהגה ותפיסת החיים שלנו, להבין שמצד עצמנו אין לנו כלום. אנחנו לא באמת עשירים או מוצלחים. הכל של הקדוש ברוך הוא וכעת לשמחתנו הוא החליט להפקיד עושר והצלחה בידיים שלנו.

אין לנו במה להתגאות כמו עבד של מלך שלא יתגאה שהוא חי בארמון ואוכל על שולחן מלכים. כי העבד מבין שהכול שייך למלך והוא רק נהנה ממה שהמלך נותן לו. אם העבד ישב על כיסא המלך ויספר לכולם שהוא המלך, אז מהר מאוד יזרקו אותו מארמון המלוכה ויענישו אותו כמורד במלכות.

אדם שבאמת מבין שהוא עבד של הקדוש ברוך הוא זוכה לחיות בארמון המלוכה וזוכה לשפע עצום מהקדוש ברוך הוא. הוא רק צריך להזכיר לעצמו כל הזמן שהוא עבד השם יתברך, שהכול שייך לקדוש ברוך הוא והוא זוכה לקבל ממנו מתנת חינם. השם יתברך יזכה אותנו להרגיש כמו העבדים שלו, ומכאן ישפיע לנו שפע עצום כמו שראוי לבני מלכים.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה