בע"ה נעשה ונצליח. היום י״ז בתשרי ה׳תש״פ

בנות צלפחד והכח לשנות – פרשת פינחס

מאת רוני פיזנטי | ט׳ בתמוז ה׳תשע״ד |

בנות צלפחד הגיעו לפני משה וביקשו לקבל את נחלת אביהן שמת במדבר. על פי חוקי התורה, הבנים יורשים את נחלת האב ובמקרה שאין בנים הנחלה הולכת לאחי האב או לקרובים אחרים ולא לבנות. לאחר שמשה והנשיאים שומעים את טענת בנות צלפחד, משה שואל את הקדוש ברוך הוא ובצורה מפתיעה הקדוש ברוך הוא עונה לו שהן צודקות ומגיעה להן נחלה, ולא זו בלבד, אלא שמעתה הכללים משתנים ונקבעת הלכה לדורות שאם אדם מת ללא בנים, נחלתו עוברת לבנותיו. לכאורה כללי התורה האלוקיים השתנו מתוך טענת בנות צלפחד. אז מאיפה הכוח הגדול כל כך של בנות צלפחד להשפיע ולשנות?

צריך לדעת שהקדוש ברוך הוא ברא את האדם כדי להשפיע ולשנות. אנחנו לא רובוטים ובכוח הבחירה שלנו אנו נבדלים מכל שאר הנבראים בעולם. הקדוש ברוך הוא יכל לברוא אותנו כמלאכים שעושים רצונו בלי שום חכמות מיוחדות, אבל הוא נתן לנו כוח של בחירה. מתוך הכוח הזה אנחנו יכולים לצמוח ולשנות מציאות, מה שהמלאכים לא יכולים לעשות.

בעזרת הכוח המיוחד הזה, ניתנה לנו האפשרות להשפיע אפילו על עולמות עליונים. הדבר מוזכר במקומות רבים, כמו סיפור תנורו של עכנאי בגמרא שם הכריזו ש״לא בשמיים היא״, כמו עניין קידוש החודש שהולך לפי מה שבית הדין פוסק (אפילו שלכאורה המציאות מראה אחרת) וכמו עניינים רבים אחרים בתורה ובמפרשים שמצביעים על כך שהכוח ניתן לנו משמיים להשפיע על המציאות.

צריך לדעת שזו לא חולשה או חיסרון חס ושלום מהצד של הקדוש ברוך הוא כי הוא מושלם לגמרי. אלא שהוא נתן לנו פתח של בחירה שדרכו אנחנו יכולים לשנות את המציאות על פי הכללים שהוא קבע. זה לא שהקדוש ברוך הוא חשב על תורה מסוימת ואז באו בנות צלפחד ושינו את דעתו של הקדוש ברוך הוא. אלא שעל פי האמת חוקי התורה כבר נקבעו מראש להיות כפי שנפסקו לבסוף, רק שהדברים לא הועברו במלואם כדי שבנות צלפחד יוכלו להשפיע.

כדי להבין את הדברים בצורה פשוטה יותר, זה אומר שאם למשל מישהו נתן עכשיו סכום כסף למישהו נזקק, אז אותו אדם השפיע על המציאות ועזר לאדם אחר. אבל על פי האמת אותו נזקק היה צריך לקבל את הכסף בכל מקרה, ואם אותו אדם לא היה בוחר לתת לו את הכסף, אז הכסף היה מגיע בדרך אחרת. כי הקדוש ברוך הוא החליט שמגיע לאותו נזקק סכום כסף ואותו הוא יקבל בכל מקרה במלואו, אלא שמתוך אותה בחירה טובה של האדם הנותן, הוא זכה להיות זה שנותן אותו. הוא זכה לקיים מצווה ולהשפיע על המציאות כך שהטוב יגיע דרכו. וזה מה שאנחנו אומרים שמגלגלים זכות על ידי זכאי וחובה על ידי חייב. ישנה מציאות מסוימת שצריכה להתרחש, אבל בתוך המציאות הזו יש לנו בחירה אם להיות חלק ממנה או לא.

בנות צלפחד רצו נחלה בארץ ישראל. העניין הזה מוזכר בתורה לאחר עניין פקידת בני ישראל שם נאמר שהדור הקודם מתו במדבר חוץ מכלב בן יפונה ויהושע בן נון. מיד בפסוק הבא לאחר מכן מתחיל העניין ״ותקרבנה בנות צלפחד…״ (במדבר כז׳, פסוק א׳). צריך לזכור שכל הדור הקודם מתו במדבר בגלל חטא המרגלים, שם כולם בכו ולא רצו להיכנס לארץ. כעת באות בנות צלפחד ונאבקות על נחלה בארץ ישראל. הן מראות כמה חשובה להן מצוות יישוב ארץ ישראל וכמה שהן רוצות להיכנס לארץ. הרי כרגע הן בכלל נמצאות במדבר והכל תאורטי בלבד, שהרי הארץ עדיין לא נכבשה. הן מראות כמה ברצינות צריך לקחת את עניין הנחלות. כמה חשוב לקבל מעט אדמה בארץ הקודש. משה רבינו יכול לענות להם בפשטות שעל פי כללי התורה לא מגיעה להן כלל נחלה וכשיתחתנו יוכלו להיות בנחלה של בעליהן. לכאורה מדוע בכלל לשאול את השם יתברך על הלכה שכבר ברורה? אבל הוא לא עונה להן כך, כי יש פה משהו מעבר לשאלה רגילה. יש כאן רצון לקיום מצוות. יש כאן דבקות בעבודת השם. דבר כזה שמגיע מתוך מקום פנימי ונקי ראוי לשנות מציאות.

גם לכל אחד מאיתנו יש את הכוח העצום הזה לשנות ולהשפיע. לא הגענו לעולם הזה כדי להעביר את הזמן, לנסות ליהנות, לסחוב את הדאגות והצרות ולנסות איכשהו להעביר את החיים. לכאורה אפשר להעביר את הזמן בטיולים, שינה, טלוויזיה, בתי קפה, משחקי מחשב, עבודה וכסף, חברים ועוד שלל דברים שיעבירו לנו את הזמן בנעימים. אבל מה זה שווה להעביר את הזמן? האם בוער לנו לסיים את החיים שלנו שאנחנו מנסים להעביר ולשרוף את הזמן כדי להגיע לשם? את הזמן לא צריך ״להעביר״ או ״לשרוף״, אלא צריך לנצל. כל שנייה בחיים היא שנייה חשובה שלא תחזור, שם אנחנו יכולים להשפיע על המציאות בעזרת הבחירה שלנו. במקום להעביר זמן בדברים חסרי ערך שאולי היום הם מהנים, אבל לא יקדמו אותנו לשום מקום, עדיף להתבונן על השאיפות שלנו ולראות איך אנחנו יכולים ליישם אותם. להבין מה הצעדים שעלינו לנקוט כדי להגשים את הרצונות והשאיפות שלנו בחיים. תכנית בטלוויזיה אמנם תעביר לנו את הזמן, אבל תתקע אותנו במקום מבלי שנתקדם לשום מקום. עשייה למען קידום המטרות שלנו תנצל את הזמן ותקדם אותנו למקומות טובים יותר.

מתוך התלהבות בעבודת השם אנחנו יכולים לשנות את המציאות. מתוך קיום המצוות בשמחה אנחנו יכולים להשפיע. מתוך חשיבה חיובית וחיזוק האמונה והביטחון בהשם יתברך אנחנו יוצרים מציאות חדשה וטובה יותר. הקדוש ברוך הוא נתן לנו כוח עצום לידיים שלנו שבו אנחנו יכולים לבנות או חס ושלום להחריב עולמות. מתוך בחירות נכונות אנחנו יכולים להתעלות ולהגיע למקומות עצומים. השם יזכה אותנו להשתמש בכוח הזה בתבונה לדברים חיוביים ומועלים שיביאו אותנו ואת כל ישראל להצלחות וישועות.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה