בע"ה נעשה ונצליח. היום כ״ב במרחשון ה׳תש״פ

ברית כרותה לשפתיים – פרשת ויצא

מאת רוני פיזנטי | א׳ בכסלו ה׳תשע״ד |

פרשת ויצא מספרת לנו על הכח העצום שיש למלים שאנו מוציאים מהפה. לפעמים אנחנו מתבטאים בצורה לא מדוייקת, מדברים בסלנג, בהגזמות וללא הקפדה מיוחדת על מה שאנו אומרים, בלי לחשוב על כך שברית כרותה לשפתיים ויש משמעות למלים. צריך לדעת ולזכור שכח הדיבור הוא כל כך גדול, עד כדי כך שגם אם כלל לא נשים לב למה שהוצאנו מהפה, זה לא יפריע למציאות להגשים את מה שאמרנו.

כאשר לבן רודף אחרי יעקב ומאשים אותו בגניבת האלילים, יעקב בטוח שלבן מאשים אותו לשווא. לכן הוא אומר: “עם אשר תמצא את אלוהיך לא יחיה” (בראשית לא’ פסוק לב). הוא לא העלה על דעתו שרחל לקחה את הטרפים מבית אביה. רש”י מפרש שלכן רחל מתה מאוחר יותר בדרך. למרות שיעקב אבינו בוודאי לא התכוון לכך שרחל לא תחיה, עצם הדיבור נתן לדבר כוח לצאת לפועל, ברית כרותה לשפתיים.

הפרשה מתארת אירועים נוספים שמחזקים את עניין כח הדיבור. בתחילת הפרשה למשל יעקב אבינו נודר נדר, שמאוחר יותר בפרשה הקדוש ברוך הוא מזכיר לו בחלום שעליו לקיים את נדרו. או כשיעקב עונה ללבן מדוע ברח בלי להודיע, הוא עונה לו תשובה מורכבת: “כי יראתי כי אמרתי” (בראשית לא’ פסוק לא). כלומר הוא לא התיירא מהמציאות, אלא ממה שאמר. לאחר שאמר שלבן יגזול את בנותיו ממנו (את נשיו של יעקב), הוא התיירא שהדבר יצא לפועל לאחר שהוציא את המלים מפיו. הפרשה מלמדת אותנו כמה חשוב להיזהר בכל מילה שאנו מוציאים מהפה.

גם למציאות של היום כדאי לזכור את הכלל הזה של “ברית כרותה לשפתיים”. אם נשים לב לשפה היומיומית שלנו, נגלה שבמשך היום אנו מדברים כל כך הרבה, כאשר בדרך כלל לפחות חצי מהדברים הם שטויות, דברי הבל, שקרים, לשון הרע, משפטים שליליים ודברים ריקים מתוכן. הסלנג שאנו משתמשים בו לפעמים מביע דברים שונים לגמרי ממה שאנו מתכוונים אליהם. יתכן שהחברים והמשפחה מבינים את מה שאנו מנסים לומר, אבל עצם יציאת המלים הלא נכונות מהפה עלול לגרום למציאות לא רצויה להתגשם.

אם נשים לב למלים שאנו מוציאים מהפה, נשתדל לומר דברים חיוביים ולדבר בצורה אופטימית, בוודאי שנמשוך לחיינו מציאות טובה יותר. השם יזכה אותנו לדבר דברי תורה ודיבורים חיוביים שימשכו לחיינו שפע וטוב.

Print Friendly, PDF & Email

הצטרף לדיון

2 תגובות

 1. שלום רב,
  רק היום נחשפתי לביטוי “ברית כרותה לשפתיים” והתפעמתי.
  רציתי לברר האם יש דרך לחזור בתשובה מכמה דברים קשים שאמרתי במהלך וויכוח ומתוך כעס. אני מאוד מצטערת על דברים אלו ומפחדת שאולי תהיה להם השפעה.

  אשמח לכל עזרה.

  תודה רבה,
  מימי

  1. ישנו כלל ברזל שאומר שתמיד אפשר לחזור בתשובה.
   כמובן שצריך להתחרט מעומק הלב על הדברים (כמה שיותר, כך התשובה יותר מועילה), ולקבל על עצמנו לא לעשות את זה שוב.
   לפחד בוודאי שלא צריך, כיוון שהפחד הוא זה שהכי מזיק.
   צריך פשוט לבטוח בהשם ולהבין שהוא מעל הכל. אמנם ישנו טבע שהוא חקק בעולם, אבל אין לו שום בעיה לעקם את הטבע ולשנות אותו כרצונו.
   ישנו כלל ברזל נוסף שאומר שהבא להיטהר מסייעין בעדו מהשמיים.
   כך שאם תעשי את ההשתדלות שלך, השם יתברך בוודאי יעשה הרבה מעבר לכך ויסייע בכל.
   השם יברך אותך ויצליח דרכך הרוחנית.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה