בע"ה נעשה ונצליח. היום י״ז באלול ה׳תשע״ט

ברכת אשר יצר להדפסה והלכות עיקריות

מאת רוני פיזנטי | ח׳ בכסלו ה׳תשע״ד |

ברכת “אשר יצר” היא אחת הברכות שנאמרות בתדירות גבוהה מאוד, כמה פעמים בכל יום. בכל פעם לאחר עשיית צרכים, בין גדולים ובין קטנים, אנו משבחים את השם יתברך על הנס העצום שמתחולל בתוך הגוף שלנו שלפעמים אנו שוכחים ממנו וקצת לוקחים אותו כמובן מאליו. ננסה בסיעתא דשמייא להביא את הרקע הכללי לברכה, את ההלכות העיקריות וכמובן את ברכת אשר יצר מוכנה להורדה ולהדפסה.

להורדת ברכת אשר יצר לחצו כאן

נס עצום יומיומי

כאשר אנו הולכים לבית הכסא להתפנות, הדברים נראים לנו טבעיים ביותר, אבל אם ננסה להבין את התהליך שמתרחש, נגלה שקורה בתוך תוכנו דבר מדהים ומסובך ביותר, כמו ניתוח קשה שאנו עוברים כמה פעמים בכל יום.

לגוף יש פתחים שונים. השם יתברך ברוב חסדיו מפליא לעשות ובדרך נס נותן חכמה במערכות הגוף להפריד בין הויטמינים, הסוכרים, היסודות והחומרים הנצרכים לגוף לבין הפסולת. האוכל מתפרק לחומרים נצרכים לגוף וכל חומר מוצא את מקומו במקום שזקוקים לו בגוף. השם יתברך נתן חכמה עצומה בגוף להוציא את כל הפסולת החוצה דרך נקביו. בצורה מופלאה רק הפסולת יוצאת בזמן שכל החומרים החיוניים לגוף נשארים בתוכו. אם יסתם נקב אחד, הפסולת לא תוכל לצאת. אם יפתח נקב שלא צריך להיות, חומרים חיוניים לגוף ישפכו החוצה. בכל אחד מהמקרים הללו אין לגוף אפשרות להתקיים.

כאשר יש צורך לא עלינו בניתוח, הדבר לא פשוט בכלל. מוכרחים לשמור על סטריליות וניקיון, לחטא היטב את האזור ולהישמר מזיהומים, וכל זה מלבד הסכנות שקיימות בניתוח עצמו. שהרי ברגע שישנו אזור פתוח בגוף, ישנה סכנה רצינית ובכל רגע האזור עלול להזדהם. תארו לכם שכל אחד מאיתנו נכנס מספר פעמים ביום לבית הכסא וכלל לא מרגיש שבדרך נסית הגוף מוציא את כל הפסולת החוצה דרך הנקבים ממש כמו בניתוח.

יש לנו מערכת אוטומטית שמזכירה לנו שכעת אנו צריכים להתפנות ואז אנו הולכים בנחת לבית הכסא ללא מאמץ מיוחד. בלי צורך בחיטוי או במיומנות מיוחדת מצדנו, בלי לעשות חתכים, בלי מנתח צמוד, בלי כאבים עצומים, בלי מכונה משוכללת שתפריד את הפסולת, בלי הכנות מיוחדות, הכל בצורה טבעית, פשוטה ונוחה, עד כדי כך שאנו אפילו לא עוצרים לרגע לחשוב שיש כאן משהו מופלא מעבר להשגתנו.

על התהליך המדהים הזה בוודאי שראוי לתת שבח לבורא עולם. הוא ברא לנו גוף מושלם עם מערכות מופלאות שמתפקדות היטב ללא חיבור לחברת החשמל או שימוש בסוללות. גוף שפועל כאילו מעצמו ועושה כל מה שצריך בצורה מתוחכמת, כאילו בדרך טבע ובצורה שגרתית. גם אם נודה לקדוש ברוך הוא במשך כל החיים שלנו רק על העניין הזה, זה עדיין לא יספיק. המעט שאנו יכולים לעשות הוא לפחות להעריך ולשבח, כדי לא לקחת את הדברים כמובנים מאליהם.

סגולה לבריאות ורפואה

ברכת אשר יצר בכוונה אמיתית היא סגולה ידועה ומפורסמת לשמירה על בריאות טובה. אפשר גם להבין את ההיגיון שבעניין, שהרי אם נבחר להאמין שכל הגוף שלנו פועל בדרך טבע שגרתית, אז בטבע ישנם גם חיידקים, מחלות, וירוסים ושאר מזיקים. בדרך הטבע ישנם רופאים ותרופות, מאכלים לא בריאים וגורמים שונים במציאות שקשה לדמיין את החיים בלעדיהם. אבל כל זה רק בדרך הטבע, בדרך מופלאה וניסית שאותה מנהיג הקדוש ברוך הוא אפשר להימנע מכל זה בדרך נס.

כאשר אנו מברכים את ברכת אשר יצר בכוונה, אנו מתבוננים בניסים הגלויים שהשם יתברך עושה לנו. אנו מבינים שהוא זה שמכוון אותנו בדרך, הוא הרופא שלנו, הוא המהנדס של הגוף והוא זה שמפעיל את כל התהליכים בגוף שלנו ומנהל את הכל בכל רגע. לכן ברור שאין לו שום בעיה להסיר את כל המחלות והמזיקים מעלינו ולא לתת להם להיכנס אל הגוף להחליש אותנו.

הלכות עיקריות שחשוב לדעת

 • בכל פעם שאנו עושים צרכים, בין גדולים ובין קטנים, ואפילו שיצאה רק טיפה אחת, לאחר שאנו נוטלים את הידיים ומנגבים, יש לברך את ברכת אשר יצר.
 • ראוי להתבונן בנסים המופלאים שעושה לנו השם יתברך ולברך את הברכה מתוך כוונה.
 • אם אפשר, טוב לקרוא את הברכה מתוך הכתוב (הברכה נמצאת בתחילת רוב הסידורים בברכות השחר) ולכוון במלים. יחד עם זאת, טוב ללמוד את הברכה בעל פה כך שנוכל לברך אותה גם כשאנו נמצאים במקומות בהם אין לנו אפשרות לקרוא מתוך סידור.
 • צריך לומר את הברכה בדיבור ולא מספיק להרהר בלב (כי זה ספק אם אנו יוצאים כך ידי חובה). עם זאת, אם קרה שהרהרנו בלב את הברכה, אין לחזור לומר אותה בפה (כי יתכן שכבר יצאנו ידי חובה בהרהור ואז זו תהיה ברכה לבטלה חס ושלום).
 • אם קרה ששכחנו לברך, אפשר לברך כל עוד לא עברו 72 דקות. לאחר 72 דקות כבר אי אפשר לברך על אותה הפעם. אם יצא ששכחנו לברך ולאחר מכן שוב חזרנו לעשות צרכים פעם נוספת, מברכים רק ברכה אחת על שתי הפעמים.

 

בזכות הברכה החשובה הזו, נזכה בע”ה לבריאות טובה ואיתנה לעבודת השם. השם יתברך יזכה אותנו להתקרב אליו ולעבוד אותו ויגאל אותנו גאולה שלמה אמן.

Print Friendly, PDF & Email

הצטרף לדיון

2 תגובות

  1. תודה רבה על התגובה המחזקת מירי,

   אני נהנה כל פעם מחדש לכתוב ולשלוח את דברי התורה.

   ונהנה אפילו יותר לדעת שאנשים מוצאים בהם עניין ותועלת.

   השם יתברך יברך אותך בכל טוב.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה