בע"ה נעשה ונצליח. היום י״ז בתשרי ה׳תש״פ

בשביל מה צריך להקים מדינה? (יום העצמאות)

מאת רוני פיזנטי | ו׳ באייר ה׳תשע״ז |

יום העצמאות הוא יום שבו אנו שמחים ומודים להשם על שהחזיר אותנו לארצנו הקדושה לאחר שהיינו פזורים בין העמים במשך כאלפיים שנה, ובכך בעצם אנו זוכים לראות את סימני הגאולה שנמצאת בפתח. ביום שכזה כדאי להתבונן מעט ולחשוב מדוע בכלל רצינו כל כך להקים את המדינה?

כאשר קבוצת אנשים מתאחדת ורוצה להקים מדינה חדשה, זה אומר שיש להם אידאולוגיה משותפת ששונה משל שאר האנשים ולא מאפשרת חיים משותפים עם אנשים זרים שנוגדים את אותה אידאולוגיה. שהרי הדבר הכי פשוט הוא לחיות באותו מקום בו התרגלנו לחיות ולהיות כמו כולם. אז אם בכל זאת הגענו לצורך במאמץ עצום כדי להקים מדינה חדשה, זה אומר שזה היה הכרחי ושאותה אידאולוגיה סביבנו נגדה לחלוטין ולא אפשרה את דרך החיים שלנו.

עם ישראל היה מפוזר בכל העולם בין העמים. ולכאורה הדבר הכי פשוט היה להתחבר עם השכנים והמכרים ולחיות איתם בשלום. אבל במקום להיות חברים של השכנים שלנו, להתנהג כמותם ולחלוק איתם מדינה משותפת, בחרנו לעשות מאמצים אדירים כדי לקבץ אנשים יהודים מכל העולם ולהגיע לארץ ישראל. הרגשנו חיבור עצום בין כל היהודים, ואפילו אם כלל לא הכרנו האחד את השני והמרחק בינינו היה עצום. כי הרגשנו שכל יהודי הוא חלק מאיתנו ורק כיהודים אנו יכולים באמת לחיות.

ולכאורה כל יהודי צריך לשאול את עצמו, מדוע היה צורך גדול כל כך בהקמת מדינת ישראל? מדוע אנחנו משתייכים לעם ישראל ומה הופך אותנו להיחשב ליהודים ובכך להיבדל מכל שאר העמים שלא יכולים לסבול אותנו? מדוע היינו מוכרחים להקים מדינה משלנו ולא הייתה לנו אפשרות להתערבב עם אותם עמים אחרים שחיינו בתוכם? למה הרגשנו קרובים יותר ליהודי שחי ביבשת אחרת מאשר לגוי השכן שגר ממולנו?

כל אדם שיחשוב על כך מעט, לא יוכל להתחמק מלהגיע למסקנה שרק התורה הקדושה שהיא בסיס האמונה היהודית, היא זו שמאחדת אותנו. היא זו שמקשרת בינינו והופכת את כל היהודים בכל מקום בעולם לשייכים זה לזה. היא זו שגורמת לנו לחוש קרבה גדולה יותר ליהודי בקצה העולם מאשר לשכן גוי. היא זו שמחייבת אותנו לקום ולהקים מדינה משלנו.

רק התורה היא זו שנותנת לנו זכות על ארץ ישראל שקיבלנו מהשם יתברך. ללא התורה, היינו פשוט הופכים להיות כמו כולם. מתנהגים כמו הגויים, מתערבבים איתם וחיים במדינותיהם ללא שום קושי. אלא שמעצם היותנו יהודים שהולכים בדרך התורה הקדושה, לא הייתה לנו אפשרות כזו והיינו מוכרחים להגיע למקום מיוחד משלנו, ולא בחרנו סתם מקום, אלא ארץ הקודש המובטחת לנו מימי אבותינו.

לכן הקמנו מדינה יהודית, כדי לשמור על יהדותנו בלי לפחד משאר אומות העולם. לקיים מצוות בגלוי ללא פחד, להישמר מעברות, להתרחק מדברים הפוגעים בתורה, לבטל מנהגי הגויים שחיינו בתוכם, להתאחד יחד עם יהודים כמותנו ולחיות כיהודים הדבקים בתורתנו הקדושה.

לכן הקמנו צבא, שיגן על היהודים מעמים אחרים ששונאים אותנו. לכן עלינו מכל הארצות, כדי לחיות בין יהודים מאמינים כמותנו. לכן התאמצנו ועזבנו את הכל, רק כדי שנוכל להישאר יהודים. ברור היה לנו שיש הבדל עצום בין יהודי לגוי, עד כדי כך שלא הייתה לנו אפשרות לחיות במקום של גויים והיינו מוכרחים להקים מקום מיוחד ליהודים.

אם כן מפליא מאוד לגלות כעת את המצב שיש היום באותה מדינה יהודית שהקמנו. איך יתכן שיש מושג כזה הקרוי חילונילאחר ששמרנו באדיקות על היהדות בין הגויים במשך אלפי שנים? איך יתכן שישנם חברי כנסת ערבים בתוך מדינה יהודית? איך יתכן שרוצים לנתק את הדת והמדינה כשני דברים נפרדים? איך יתכן שראש הממשלה, חברי הכנסת והשרים שמייצגים את המדינה היהודית אפילו לא חובשים כיפה לראשם?

הרי כל סיבת הקמת המדינה היא לשם שמירת יהדותנו, אז איך יתכן שאנו הופכים אותה כעת להיות כמו כל אותן מדינות שחיינו בהן בעבר? הרי באותן מדינות לא הסתדרנו רק בגלל דתנו היהודית, ולכן היה הכרח גמור להקים מדינה יהודית, אז כיצד יתכן שאנו הופכים את אותה מדינה שהקמנו לפחות ופחות יהודית חס ושלום?

איך יתכן שבאותה מדינה יהודית יש חופש דת“? איך יתכן שבתי עסק נפתחים בשבת? איך יתכן שאנשים גויים נחשבים לאזרחים מן השורה עם זכויות מרובות לעשות כרצונם? איך יתכן שבתי המשפט במדינה היהודית דנים את הדין על פי חוקי הגויים ורומסים לחלוטין את חוקי התורה הקדושה שרק בשבילה הקמנו את אותה מדינה יהודית מלכתחילה?

כל סיבת הקמת המדינה הייתה השוני הגדול שיש בינינו לבין שאר אומות העולם שנובע מכך שאנו יהודים. מדינת ישראל נקראת כך על שם יעקב אבינו שנקרא ישראל, ואנו בניו, בני ישראל. כל המהות של המדינה הזו היא הדת היהודית והתורה הקדושה. אם חס ושלום אין יהדות, אז בשביל מה אנחנו צריכים מדינה מיוחדת ועצמאית משלנו?

ולאחר כל השאלות והתמיהות שעולות אנו מגיעים ליום העצמאות, שאז אנו חוגגים את עצמאותנו כיהודים במדינה יהודית משלנו. אלא שאז אנו מתבוננים ופתאום מבינים שאותה מדינה יהודית היא כבר לא בדיוק יהודית. שאותה מדינה לאט לאט הופכת להיות כמו כל המדינות בהן חיינו בעבר בין הגויים.

חוקי הגויים משתלטים עלינו. רוב ערבי עלול בצורה דמוקרטית להתגבר עלינו. המדינה מממנת ארגונים שונאי יהדות, חילולי שבת, כפירה, הפקרות וחוסר צניעות שרומסים את הערכים היהודים. מיום ליום נוצרת הפרדה בין הדת והמדינה ופתאום מגלים שזה לא כל כך פשוט כמו שחשבנו לחיות פה כיהודי ירא שמיים שרוצה לעבוד את השם יתברך. כשזה קרה בעבר, אז הקמנו את ארץ ישראל. אבל עכשיו לאן נלך?

אנשים חוגגים את יום העצמאות בכל הארץ. גברים ונשים יוצאים לרחובות עם לבוש חושפני, מצטופפים ורוקדים מול הבמות ללא הפרדה לקול שירים מופקרים, חלקם שירי גויים, חלקם שירת נשים, ורומסים את כל הערכים שמייצגת היהדות, שלשמה הקימו את אותה מדינה יהודית מלכתחילה והיא סיבת כל החגיגות. וכל זה בימי העומר שבהם אנו נוהגים מעט מנהגי אבלות על תלמידי רבי עקיבא שמתו.

ואז כששומעים את הטענות מיד חושבים שהציבור החרדי הוא נגד הציונות והמדינה. אלא שבדיוק ההפך הוא הנכון. יהודים יראי שמיים מתפללים בכל יום שהשם יתברך יחזיר שכינתו לציון. הציונות היא השאיפה הנפלאה לחיות חיים יהודים אמתיים בארץ ישראל. ודווקא אותם אנשים שנחשבים לראשי הציונותהם שאינם ציונים. כי להרצל לא היה אכפת לחיות כמו הגויים, אז איך אפשר לתת לו את השם ציוניששאוב ממקורות היהדות? ציוני אמתי הוא זה שרוצה לחיות חיים כיהודי ולכן כל כך חשוב לו לחזור לציון הקדושה. אם אדם בוחר למאוס בדת היהודית, הציונות היא ממנו והלאה, ואין למילה ציונותכל משמעות עבורו.

צריך להבין שיום העצמאות מצד עצמו הוא יום נפלא ומיוחד שעלינו להודות בו להשם על שהעלה אותנו לארצנו הקדושה וזיכה אותנו לחיות פה. אבל כל זה כאשר אנו שומרים על המסורת היהודית ומצדיקים את רצוננו למדינה יהודית משלנו שבה נוכל לחיות כיהודים חופשיים מעול שעבוד הגויים. כאשר אנו חס ושלום בוחרים לחיות כמו כל שאר העמים, אז אין שום טעם לכל זה.

נתפלל שהשם יתברך ישלים את הגאולה מהרה, ישים קץ לגלותנו, יזכה אותנו לחיות חיים יהודיים במדינה היהודית, יקבץ את כל ישראל מכל העולם ויבנה לנו את בית המקדש במהרה בימינו אמן.

Print Friendly, PDF & Email

הצטרף לדיון

4 תגובות

 1. אמונה??? כפירה!!!
  אנו מתאבלים מרה על 69 שנות כפירה ומרידה בה׳ ובתורתו ר״ל ואתם קוראים לו התחלתא דגאולה מימות דור אנוש לא קם כזה מפלצת הכפירה להעביר על הדת כמעט את כל כלל רח״ל היתכן זה נקרא התחלתא דגאולה ממתי הקב״ה משתמש באפיקורסים להביא את המשיח ואולי אתם שמחים על זה שיש שמירה ו חיילים אין מקום יותר מסוכן בכל העולם מארץ ישראל רח״ל והחיילים שעוברים על שלוש עבירות חמורות של יהרג ועל יעבור רח״ל שעל זה נאמר ושב מאחרך
  או אולי על זה שהביאו את יהודי ספרד כתימן וכדו׳ והעבירו אותם על הדת בעינוים קשים רח״ל
  מפני חטואינו גולינו מארצינו וכו ואין אנו יכולים וכו עצם ואפילו שהמדינה היה עלפ”י תורה זה גם כפירה שעצם הדבר לעלות לא״י בכנופיה הוא כפירה בקב״ה רח״ל והעונש על זה אני מתיר את בשרכם כל שכן שכל המהות של אותם רשעים לא היה אלא להסיט ולהדיח את כל כלל ישראל מה׳ רח״ל ה׳ יצילנו מידם כמו שאמר הרב מבריסק שהם אינם צרכים מדינה אלא שיהיה להם בית קיבול כלומר מכונה ששם יוכלו לבולל את כלל ישראל רח״ל בברכת וכל הרשעה כעשן תיכלה כי תעביר ממשלת זדון מן הארץ אנו תפילה לאלוקינו שיסיר שלטון המינות מעולינו ויגאלינו במהירה בימינו עם משיח צידקינו
  אני מאמין באמונה שלימה בביאת המשיח ואף על פי שיתמהמה עם כל זה אחכה לו בכל יום שיבוא
  וידוע מהצדיקים שהם מעכבים את הגאולה
  ושמעתי בשם החזון איש מהתלמיד שלו ר׳ יעקב מייזליש שהמשיח לא יקח את ארץ ישראל מידי הציונים ימ״ש אלא יקח את מאומה אחרת

  1. שלום יהודי,
   אדרבא, אם הדור כל כך ירוד זה עוד יותר מרמז על בוא הגאולה לפי הנבואות המתוארות בדברי חז״ל.
   בכל אופן, כפי שכתבנו במפורש במאמר, יש עוד הרבה מה לשנות כאן, אבל זה בוודאי הרבה יותר טוב מאשר לשבת בין הגויים ולפחד לשמור תורה ומצוות כפי שהיה בעבר. לכן מובן שצריך להודות להשם יתברך ועם זאת להתפלל לבוא הגאולה השלמה.

 2. כל מילה קודש ישר כח יה”ר שנזכה להיות באמת בני חורין מהליכה בחוקות הגויים וחופשיים מכפיה חילונית
  ומחוברים באמת לבורא עולם שהביא אותנו לארץ הקודש לקיום מצוותיו !

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה