בע"ה נעשה ונצליח. היום י״ז באלול ה׳תשע״ט

האדם קובע את המציאות – פרשת שלח לך

מאת רוני פיזנטי | י״א בסיון ה׳תשע״ד |

פרשת שלח לך עוסקת בעניין המרגלים שתרו את הארץ. כאשר המרגלים מספרים לעם ישראל את כל מה שראו בארץ, הם מספרים על הנפילים בני הענק. מעניין לראות שהם מתארים את עצמם כחגבים בעיניים של עצמם וכן בעיניים של אותם נפילים, כפי שהתורה אומרת: ״ונהי בעינינו כחגבים וכן היינו בעיניהם״ (במדבר יג׳, פסוק לג׳). לכאורה מה זה משנה אם הם נראו כך בעיני עצמם או בעיניים של האחרים, מדוע לא לכתוב פשוט שהם היו נראים כחגבים וזהו? מה האריכות הזו שמספרת לנו כיצד המרגלים נראו בעיני עצמם ורק אז כיצד הם נראו בעיני הנפילים?

המציאות נראית כמשהו מוחלט וקבוע שאין לנו שום שליטה עליו. אבל האמת היא שהאדם הוא שקובע את המציאות מסביבו. כאשר אדם מתרגל למציאות מסוימת וחי בדרך מסוימת, אז תפיסת המציאות שלו עובדת לפי אותם הרגלים ואותה הדרך ויוצא שאותה מציאות סביבו היא המציאות שהוא עצמו ברא מתוך העולם הפנימי שלו.

כולנו מכירים את זה היטב. לכל אחד מאיתנו יש צדדים טובים יותר וטובים פחות. לכל אחד יש דברים שהוא טוב בהם או שמעניינים אותו ויש גם דברים שמעכבים וצרות שונות. אבל אם נתבונן בדברים, נגלה שאותם דברים חיוביים או שליליים חוזרים על עצמם שוב ושוב בחיינו. יש אדם שכל יומיים נתקע עם האוטו. הוא יכול להחליף 30 רכבים ולקנות אוטו חדש מהחברה ועדיין הוא ייתקע לו. יש אחר שכולם אוהבים לדבר איתו. הוא נראה כאדם רגיל ולאו דווקא נחמד בצורה יוצאת דופן, אבל עדיין כל מי שמתקרב אליו מרגיש צורך להיות חבר שלו. יש אחר שמצליח תמיד לעבור אתגרים יוצאי דופן. בכל פעם האתגר הוא בתחום אחר (כך שאי אפשר לייחס את ההצלחה לכשרון מסוים) ובקלות הוא מצליח מה שרבים נכשלים בו. יש אחר שמושך טיפוסים שונים ומוזרים לחיים שלו. באורח פלא כל מי שנכלל בהגדרה של ״מוזר״ איכשהו מוצא את דרכו אליו. יש אחר שמרגיש בכל יום איזושהי מחלה כרונית או אלרגיה מסוג אחר. הוא לוקח עשרות סוגי תרופות וכדורים שונים וכל וירוס חדש שמסתובב לו בעולם פוקד אותו בין הראשונים. לכל אחד יש את ההרגלים שלו שמתוכם הוא קובע איך תיראה המציאות שלו בעתיד. כל אדם מושך לחייו מציאות מסוימת שעל פיה הוא חי.

הפחדים של האדם יוצרים מציאות מפחידה ולא טובה. הלחצים וחוסר הביטחון מביאים למשברים ומזמנים שליליות לחיים. ככל שאדם ינוע סביב הדברים האלו, כך הוא ייצור לעצמו מציאות כזו. לא פעם אנו נתקלים באנשים שחושבים תמיד בצורה שלילית ואז הם מספרים איך כל הצרות בעולם רודפות אותם. הם עברו את כל הקשיים האפשריים וחוו דברים לא נעימים וזה רק ממשיך וממשיך. אותם אנשים מושכים אליהם דברים לא טובים מתוך המחשבות, הרגשות והעולם הפנימי שלהם שמכתיב להם את המציאות בצורה שהם מכירים.

מצד שני, כאשר אדם חושב בצורה חיובית מתוך שמחה ואמונה, הוא יכול לזכות לסיוע גדול מהשמיים. כל דבר הולך טוב יותר וכל המציאות נתפסת טוב יותר אצלו וכך גם נהפכת לטוב יותר באמת. כשאדם בטוח בעצמו שהוא יצליח, אז לא רק שהוא יהיה מאושר יותר, אלא הוא גם באמת יצליח, וגם אם זה כנגד כל הסיכויים האפשריים. הבלתי אפשרי יכול להיות נגיש לכל אחד אם הוא יאמין שזה אפשרי. מרוב שהתרגלנו למציאות שלנו, אז אנחנו לא מצליחים לדמיין מציאות אחרת. לכן מי שעני הופך בדרך כלל ליותר עני ומי שעשיר הופך ליותר עשיר, מעמד הביניים נשאר בשלו וכך כל אחד ממשיך לחיות את חייו על פי מה שהוא מכיר ורגיל אליו. אבל אם רק נצליח להכניס את האמונה שאנו רוצים בה, נוכל להפוך את המציאות האמיתית של חיינו לכל מה שנרצה.

כאשר המרגלים מספרים לעם ישראל על בני הענק, הם מתארים להם כיצד הם ראו את הדברים בעיני עצמם. הם ראו את עצמם כחגבים ליד אותם נפילים. לאחר שכבר נכנס הפחד בלבם והם היו בטוחים שהם נראים כחגבים, אז ממילא כבר גם אותם בני ענק ראו אותם כחגבים. לכן הם מתארים שכך הם היו גם בעיניהם. צריך להבין שאילו אותם מרגלים היו רואים את עצמם כחזקים ואיתנים, אז גם אותם בני ענק היו רואים אותם כך והיו פוחדים מהם. אלא שברגע שאנו רואים את עצמנו מזוית מסוימת, אנו משדרים את המסר הזה לכל הסביבה שלנו וכך באותה צורה גם שאר העולם קולט אותנו. ברגע שאנחנו מאמינים שניכשל בדבר מסוים, אז לצערנו כנראה שזה מה שיקרה. לא בגלל שזו המציאות של החיים, אלא בגלל שהאמונה שלנו יצרה מציאות שכזו.

מכאן נוכל להבין את הכוח העצום שיש בכל אחד מאיתנו. אסור לנו להתייאש מעצמנו, כי ברגע שאנו מתייאשים אנו גוזרים את דיננו. התקווה והאמונה הן אלו שמאפשרות לנו להצליח. הן אלו שמביאות את הנסיבות הטובות והנכונות בשבילנו בדרך נס אל תוך חיינו. ככל שנאמין ונבטח יותר בקדוש ברוך הוא, כך נזכה להנהגה ניסית יותר שתעצב לנו את כל מציאות החיים. השם יזכה את כולנו להאמין בטוב באמונה שלמה ולקבוע מציאות טובה יותר לחיינו.

Print Friendly, PDF & Email

הצטרף לדיון

4 תגובות

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה