בע"ה נעשה ונצליח. היום כ׳ במרחשון ה׳תש״פ

הבחירה אם לראות את הטוב או את הרע – פרשת שלח לך

מאת רוני פיזנטי | י״א בסיון ה׳תשע״א |

אם נתבונן בפרשת המרגלים, נראה כביכול שהחטא שלהם לא היה כזה נורא. המרגלים תרו את הארץ במשך 40 יום וסיפרו באמת את מה שראו שם. באמת היו שם ענקים, ובכל מקום אליו הגיעו ראו אנשים מתים ואכן המצב בארץ נראה לא טוב. אז מדוע אם כך העונש שקיבל עם ישראל על הבכיה היה גדול כל כך?

התשובה נמצאת בהפטרה של הפרשה. גם בהפטרה שולח יהושע מרגלים לתור את הארץ. אלא שהפעם הסיפור מסתיים בצורה קצת שונה. יהושע שלח רק שני מרגלים (לעומת 12 מרגלים שנשלחו בפרשה) ובכל זאת כבר באותו הלילה גילו אותם ורדפו אחריהם (כאשר בפרשה הם תרו את הארץ במשך 40 יום עם פירות ענקיים מהארץ ואף אחד לא גילה אותם). בכל זאת בהפטרה אנו רואים ששני המרגלים שכבר מההתחלה גילו אותם ולא הספיקו בכלל לרגל את הארץ, חוזרים ומספרים לכולם שהארץ בידם וכולם פוחדים מהם. בפרשה לעומת זאת, המרגלים שהכל הלך להם חלק במשך 40 יום התלוננו שאין להם סיכוי. ההבדלים בגישה של המרגלים בשני הסיפורים הם מהותיים. אך מעבר לזה צריך לשאול, כיצד יתכן ששני מרגלים לא מצליחים להסתתר במשך יום אחד כאשר 12 מרגלים עברו בכל הארץ במשך 40 יום מבלי שאף אחד ישים לב?

התשובה לכך היא שהקדוש ברוך הוא דאג למרגלים שאף אחד לא יגלה אותם. הוא פשוט הרג את האנשים בכל מקום אליו הגיעו, וכך כולם היו עסוקים בלוויות ולא שמים לב לשום דבר אחר. המרגלים בפרשה שלנו ראו לוויות בכל מקום אליו הם הגיעו. הם הבינו שיש כאן משהו יוצא דופן, לכן הם אמרו שזוהי “ארץ אוכלת יושביה”. יוצא שהמרגלים ראו בעינייהם את סיוע השם שהיה להם, אלא שהם בחרו לראות את הצד השלילי ולהבין שאנשים מתים כי הארץ רעה. אנשים שונים יכולים לראות את אותה סיטואציה בדיוק ולהבין דברים שונים לגמרי. הכל תלוי בהשקפה ובדרך בה אנו בוחרים לקבל את הדברים.

גם אצלנו בחיינו ישנה השגחה פרטית יומיומית. כל מי שיפקח את עיניו יוכל לראות את הקדוש ברוך הוא עושה לו נסים ומציל אותו מצרות רבות. אלא שבדרך כלל אנו בוחרים לסגור את העיניים ולראות את הרע. כאשר אנו בוחרים לראות את הרע, אנו נדבקים בו ומחזקים אותו. אם רק נבחר בכך, נוכל לראות את כל הטוב שהשם מסובב לנו והרע יעלם מאליו.

לכל דבר יש צדדים טובים ופחות טובים. לשון הרע הוא לא שקר כמו שרבים סבורים, אלא אמירת דבר נכון, אבל מתוך ראיה לא טובה. כי אמנם נכון שראית את ההוא לא עוזר למישהו, אבל יש בו אלפי תכונות טובות אחרות שאתה בוחר להתעלם מהן כדי להזכיר את הרע שבו. לכן חשוב להתרחק מלשון הרע ככל שניתן ולדון את האדם לכף זכות. הדבר עוזר קודם כל לנו בעצמנו, זה מביא אותנו לחשוב בצורה טובה ולא רעה, ומכך לתת כוח וחוזק לטוב שבנו כך שהרע שבנו יעלם.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה