בע"ה נעשה ונצליח. היום י״ז בתשרי ה׳תש״פ

הכה את היצר הרע

מאת רוני פיזנטי | כ״ח בסיון ה׳תשע״א |

נמאס לכם מתבוסות מייאשות מול היצר הרע? נמאס ליפול מבויישים ומופסדים כאשר היצר חוגג את ניצחונו? אז קחו לכם טיפ קטן שיבטיח את נצחונכם כל עוד תתמידו בו.

כבר ראינו [intlink id=”160″ type=”post”]שהיצר הרע יודע להיות דתי וחסיד[/intlink] ולגרום לנו להרבה עבירות “בשם התורה” כביכול. אבל גם לאחר שאנו יודעים את הדברים, קשה לנו מאוד להתגונן מפניו. היצר הרע מנסה להכשיל אותנו בעיקר על ידי דיבורים שונים. הוא עובד איתנו על מלחמה פסיכולוגית מבלי שנהיה מודעים לכך, ואז אנו נגררים לדברים לא טובים מבלי לדעת על כך שאנו עושים משהו לא בסדר.

כדי לנצח אותו במלחמה, אנו מוכרחים להיות נחושים בדעתנו. כל הסתייגות קלה תוכל להביא את הניצחון לידיו. היצר קורא לנו ומנסה להיות “חבר” שלנו. אם נענה לו, ניכנס לתוך המלכודת שלו. הוא מתחיל עם דברים קטנים שנראים לנו לא כל כך נוראיים ואז לאט לאט מוריד אותנו למקומות שפלים. אף אחד מאיתנו למשל לא היה מעיז להתנצר. כולנו רוצים להישאר בעם הנבחר של הקדוש ברוך הוא. אך היצר לא טיפש, הוא יודע שאין לו סיכוי להפיל אותנו לכך ברגע אחד. לכן הוא עובד בצורה מתונה ועקבית ומכניס לנו לבית את המנהגים מבלי שנדע על כך. הוא דואג שנצפה במנהגים נוצריים בטלוויזיה, כמו למשל טקס חתונה נוצרי שכולנו מכירים את התנהלותו בעל פה לצערנו. הוא דואג שנרצה לטוס לחו”ל כדי להתחבר ולהכיר מקרוב כמה נוצרים כאלו. הוא דואג שהחברים של ילדינו יחגגו להם את חג המולד. לאט לאט אנחנו מביאים את התרבות הנוצרית אלינו, מתלבשים כמוהם, מתנהגים כמוהם… עד שפתאום אנחנו מגלים ששכחנו מה זה להיות יהודים. לעולם לא היינו מסכימים לזה אם היצר היה אומר לנו את זה מההתחלה, אבל בגלל שהכל נעשה בשיטתיות, לאט לאט, לראות טלוויזיה זה לא נורא, להעריץ כוכבים נוצריים זה לא נורא, להתלבש כמוהם זה לא נורא, עד שנהיה מאוחר ומגלים שנפלנו.

רוב האנשים שבגדו בבני זוגם כלל לא התכוונו לעשות זאת, והם אפילו לא הבינו מה הם עושים. אם הייתם שואלים אותם כאשר הם פקחים, הם היו עונים לכם שלעולם לא יבגדו. אבל היצר אומר לנו שזה לא נורא “רק לשטוף קצת את העיניים”, זה לא נורא רק לדבר קצת עם נשים שונות, זה לא נורא שיש מזכירה צמודה עם לבוש לא צנוע, זה לא נורא שמדי פעם נשארים לבד בשעות נוספות של העבודה… עד שמאוחר מדי, ואז מבינים שזה כן היה נורא כבר מההתחלה.

היצר הרע הופך לחבר שלנו והדבר הזה מסוכן. ברגע שאנו צופים בסרט אלים מאוד בצורה קיצונית בו נרצחים אנשים בכל 3 שניות בממוצע, אנו מתגוננים מפני הסרט הזה ויודעים לא להכניס את הדברים לחיינו. אך ברגע שאנו רואים סרט שאנו מזדהים איתו, המנגנון של החסימה מוסר ואנו פתוחים לקבל ממנו כל דבר. לכן כולם מתנהגים כמו שהם מכירים מהטלנובלות והסרטים. עדיף שיבוא מחבל עם רובים שצועק בערבית וכך כולנו נזהה אותו וננסה להתגונן מפניו, מאשר שיבוא מחופש לחבר שלנו עם אקדח קטן שאף אחד לא רואה. היצר הרע יהיה החבר הכי טוב שלנו רק כדי שנרד טיפ טיפה מהרוחניות אליה הצלחנו להגיע.

כולם בטוחים שהם יכולים להתמודד, אך האמת היא שאין לנו מספיק כוח למלחמה תמידית 24 שעות ביממה, וברגע שאנו מראים חולשה, היצר מנצל את ההזדמנות. מה שצריך לעשות הוא להעמיד אותו במקומו בהחלטיות כבר מההתחלה, כך שיעזוב אותנו. אחרת כמעט שאין לנו סיכוי. כאשר אנחנו מגיבים לו הוא מנצח אותנו. אנחנו חושבים שאנחנו מלמדים אותו לקח כשאנו מטיפים לו מוסר, אבל הוא צוחק עלינו מהצד ומרוצה מעצמו שגרם לנו להתייחס אליו ברצינות.

כאשר היצר מתיישב על המיטה בבוקר כדי לשכנע אותנו לא לקום מוקדם, יש לנו שתי אפשרויות: הראשונה היא להוריד אותו מהשמיכה ולקום, והשניה היא לנהל איתו משא ומתן. רובנו בוחרים באפשרות השניה, ולצערנו היא מביאה נזקים ותבוסות. כשהוא אומר לנו שלא כדאי לקום, אז אנחנו חושבים שאם נסביר לו יפה שכן כדאי נוכל לנצח אותו. אך ברגע שאנו נגררים לויכוחים אנו מאבדים לאט לאט את הכוח שלנו, וכך נשארים במיטה במקום לקום. כל המחשבות אם כן לקום או לא לקום מגיעות רק לאחר כמה זמן. אבל במקום להתווכח, אפשר פשוט לקום. תנסו לקום לפני כל הויכוחים עם היצר ותראו כמה זה קל.

אנשים בתהליך של התחזקות לא יכולים לקבל על עצמם את כל המצוות בבת אחת. רק ללמוד ולהבין מה צריך לקיים לוקח זמן רב. לכן חשוב להיות ערוכים לכך שהיצר יהיה כפול ומכופל. כאשר אנו מקיימים חלק קטן מהמצוות וחלק אחר לא, יש ליצר עוד קלפים עלינו. אם החלטנו למשל לברך לפני שאנו אוכלים, אך עדין אין לנו כיפה לראשנו, יהיה ליצר הרבה יותר קל לשכנע אותנו לוותר על הברכה “רק פעם אחת…” כי גם ככה אין לנו כיפה. מיותר לציין שהפעם האחת הזו חוזרת על עצמה שוב ושוב. לא פעם היצר יאמר לנו שאנו עובדים על עצמנו עם המצוות שאנו מקיימים, שכן אנו לא מקיימים אחרות. יותר קל להניח תפילין כל יום מאשר פעמיים בשבוע. כאשר אנו יודעים שאנו מניחים תפילין כל יום, אין ליצר איך לקחת את זה מאיתנו. אך כאשר אנו נותנים לו פרצה, אז הוא יאמר לנו שאם אתמול לא הנחנו, אז זה לא נורא לא להניח גם היום…

אסור להגרר לויכוחים או לנהל הסכמי שלום. שיטת העבודה עם היצר הרע היא להכות אותו. דמיינו לכם נבוט ענקי שנמצא בידכם, ובכל פעם שאתם מזהים שהיצר מדבר אתכם תשתיקו אותו מיד. אל תתנו לו שום פתח, גם אם הוא מדבר יפה, גם אם זה נשמע הגיוני, גם אם הוא מראה לכם שהוא חוזר בתשובה, אל תתפתו ואל תפחדו, פשוט הכו אותו עד שישתוק. כאשר הוא כבר נמצא בתוכנו, מיודד איתנו ושולט במעשינו, מאוד קשה להתגבר עליו. אך כאשר הוא רק מתחיל להסיט אותנו לדבר עבירה (קטנה ככל שתהיה) – זו ההזדמנות הגדולה שלנו לגבור עליו.

תחשבו על כך, כל סכסוך מתחיל ממשהו קטן שלאט לאט הולך וגדל. כל עבירה מתחילה ממשהו קטן שלאט לאט הופך למשמעותי יותר. אף אחד לא נולד גנב או רוצח. הוא נולד בתור תינוק חמוד שלאט לאט מקבל השפעה מהסביבה, עושה עבירה קטנה, אח”כ עוד אחת, עוד אחת קצת גדולה יותר וכך זה ממשיך עד שהוא הופך להיות משהו שונה לגמרי ממה שהוא חשב. בשלבי התחלה קל מאוד לעצור את זה, אבל אח”כ זה הופך להיות מאוד קשה. את הסיגריה הראשונה קל להפסיק, אך כשמתמכרים זה כבר מאוחר מדי. אל תתנו ליצר את הפתח לשכנע אותנו לעשות דברים קטנים לא טובים, אם זה לא טוב – זה לא קטן ויש להתרחק מזה ככל שניתן. נעצור אותו עוד בחיתוליו, וכך לא נגיע לכל הלבגאן לאחר מכן.

אם נקפיד להיות עירניים ונלמד את דרכי העבודה שלו, נוכל להיות מוכנים אליו וכך נזהה אותו עוד כשהוא קטן ולכאורה לא נראה מזיק במיוחד. אם נתמודד איתו כבר בשלב הזה ולא ניתן לו כל פתח לצמיחה, נוכל לעצור אותו לפני שיהפוך לחזק ובלתי נשלט. ככל שנצליח לשלוט עליו יותר, כך נוכל לשלוט בחיינו ולנווט אותם למקום שאנו רוצים ולא למקום שהתאוות שלנו מושכות אותם. לאט לאט נגדיל את הכוח שלנו להתמודדות, ונגלה איך אנו צומחים והופכים את חיינו למשמעותיים הרבה יותר.

Print Friendly, PDF & Email

הצטרף לדיון

2 תגובות

 1. בס”ד.ערב טוב.
  אשריכם צדיקים בעלי אתר זה שזכיתם גם לדעת תורה וגם דעת דקדושה .
  “מנתח” בכיר בתורת הנפש ולכוון לאמת.
  אני תפלה שיקוים בי ובכל ישראל ברכת “ברוך אומר ועושה”.
  מאמר חשוב,ש”האור החיים” הק’ הרבה להזכיר רעיון זה בחיבורו.
  זכותו,וזכות הקדוש מהר”י טייטלבוים זצ”ל,תעמוד לכם לכוון תמיד לאמת.לאמיתה.יישר-כח.
  בברכת התור’,שלמה.

 2. כמה נכון! כל הטלנובלות ואופרות הסבון שמשדרים בטלוויזיה כל היום והלילה. תוכניות ריאליטי ריקות מתוכן שמעודדות צעירים להתנהג בקלות דעת, לכל הפחות…הלוואי שהתרבות בארץ היתה גבוהה יותר אבל כנראה שזהו עם ישראל.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה