בע"ה נעשה ונצליח. היום ט״ז בתשרי ה׳תש״פ

הכנה והתקדשות – פרשת יתרו

מאת רוני פיזנטי | י״ד בשבט ה׳תשע״ד |

פרשת יתרו מספרת לנו על המעמד העצום והמשמעותי ביותר בתולדות העולם כולו – מעמד הר סיני. בני ישראל זכו לראות את פני השכינה ולחזות במראות אלוקיים. נשמתם פרחה מרוב הקדושה שהיתה שם כששמעו את קול האלוקים מדבר אליהם. הכל היה יוצא דופן, על טבעי ובלתי נתפס. אבל כדי להגיע לכל זה נדרשה מבני ישראל עבודה עצמית והכנה מוקדמת, כדי שיזכו להיות ראויים לפחות במקצת למעמד הלא רגיל שזכו להגיע אליו.

הקדוש ברוך הוא מדריך את משה לקדש את העם ולהכין אותם כראוי: “וקידשתם היום ומחר וכיבסו שמלותם”, “והיו נכונים ליום השלישי”, “והגבלת את העם” (שמות יט’, י’ – יב’). ההכנה הזו היא חלק נדרש ובלתי נפרד מאותו מעמד עצום אליו זכו. שהרי כאשר מגיע אלינו דבר טוב ומיוחד, נדיר ויוצא דופן, אנו בוודאי מתכוננים אליו היטב לפני כן.

ברור לכולנו שההכנה מועילה לנו לקראת אותו עניין שאנו הולכים אליו, שהרי כך נשפיע, נכבד את המעמד ונהפוך לראויים יותר. לכן אנו מסדרים את הבית כשאורח צריך להגיע, לכן אנו מכינים תבשילים כדי שיהיה לנו מה לאכול בצהריים, לכן אנו מתכוננים למבחנים כך שנוכל להצליח בהם וכך לגבי כל הדברים שאנו מצפים להם. אנו עושים פעולות שישנו את המציאות כך שכאשר נגיע לאותו עניין, הוא ייראה אחרת לאחר ההשפעה שלנו עליו. כי אם לא נסדר את הבית, אז הבית לא יהיה מסודר, ולכן כדי להתכונן לקראת האורחים אנו מסדרים את הבית ומשנים את המציאות כך שהבית כן יהיה מסודר. ככל שנכין עצמנו לקראת הדבר שאנו הולכים אליו, כך נוכל להשפיע עליו יותר ולשנות את איך שהוא ייראה.

אבל צריך לדעת שההכנה עוזרת לנו בדבר נוסף שקצת פחות בולט לעין. מעבר להשפעה שלנו על אותו עניין, ההכנה גם מאפשרת לעניין עצמו להשפיע עלינו. הרי ברור לכולנו שבני ישראל לא השפיעו על מעמד הר סיני והוא היה נשאר אותו מעמד עצום גם בלעדיהם. בני ישראל לא היו צריכים לעזור לסדר את המקום, להזמין אולם וצלם או לעשות כל פעולה אחרת שתשפיע באיזשהו אופן על המעמד. הם לא היו צריכים לעשות כלום ולא עזרו בשום צורה. בני ישראל רק שאבו כוחות, קיבלו והושפעו ממעמד הר סיני. מכאן אפשר ללמוד כמה חשוב להכין את עצמנו לא רק כדי להשפיע, אלא גם כדי לקבל דברים ולהיות מושפעים בצורה טובה יותר.

ההכנה עוזרת לנו לשאוב ולקבל יותר מאותו עניין. כאשר אדם מכין עצמו לדבר מסוים, הוא לא יכול להישאר אדיש לאותו הדבר. הוא מעריך את הדבר הרבה יותר מאשר סתם דבר אקראי שהגיע אליו. הוא לומד להתמודד איתו בצורה טובה יותר. אם למשל תנסו לחתן ילד בן שנתיים, אז הוא בכלל לא יבין מה אתם רוצים ממנו. אין לו תפיסה בעניין הנישואים והוא לא יצליח לקבל משם את האורות והשמחה הראויים לאותו מעמד. אבל כאשר הוא מתבגר ומתכונן נפשית לזה, הוא יכול לקבל הרבה יותר מאותו הארוע בדיוק. הארוע הוא אותו ארוע, אבל זה הופך להיות משמעותי הרבה יותר בזמן שרק התפיסה בלבד היא זו שהשתנתה.

כאשר אנו מגיעים מוכנים למצבים השונים בחיינו, אז לא רק שאנו משפיעים על אותם מצבים ומשנים אותם בעזרת כוח הבחירה והפעולות שאנו עושים, אלא שאנו גם משפיעים על עצמנו ובכך הופכים להיות מעין כלי קיבול שיכול לקבל הרבה יותר מאותו עניין בדיוק. כשחבורה של אנשים צופה במתרחש ברחוב מסוים, מנתח ידמיין לעצמו את האיברים הפנימיים של האנשים העוברים, טבח ינסה לנחש מה כל אחד מהם אכל לארוחת צהריים ופסיכולוג ינסה להבין אילו הפרעות יש לכל אחד. כולם רואים את אותה התמונה, אבל כל אחד מקבל ממנה משהו אחר מתוך תפיסת העולם האישית שלו. הכנה מתאימה יכולה לשנות את תפיסת העולם שלנו לכזו שתסייע לנו להשיג את המטרות שלנו.

לכל יהודי יש אור עצום שמקיף אותו ויכול לסייע לו בדרכו, אבל כדי לזכות לנצל את אותו האור הוא מוכרח שיהיה לו כלי קיבול שיוכל להחזיק ולהכיל את האור. רק כאשר אנו מכינים את עצמנו אנו יכולים לזכות ליהנות מאותו האור שנמצא סביבנו. ישנם דברים טובים שנראים רחוקים מאיתנו, ישנם כאלו שמרתיעים אותנו ונראים לנו קשים מדי, אבל צריך לדעת שלאחר שנעשה את ההכנות המתאימות נוכל להגיע למקומות האלו ברצון ובקלות. אולי כעת זה נראה בלתי אפשרי, אבל אם נכין את עצמנו לכך, נוכל לשנות את כל התפיסה שלנו ולזמן את הדברים הטובים לחיינו.

אם בני ישראל היו זוכים למעמד הר סיני מבלי לעשות הכנה מוקדמת, יתכן שהיו מפספסים את העיקר. כי ישנם אנשים שנמצאים במקומות גרועים כל כך שגם אם הקדוש ברוך הוא יתגלה אליהם, הם ימצאו כל מיני תירוצים ויתחמקו מעול התורה והמצוות. כדי לתפוס את המעמד שהיו עדים לו, בני ישראל היו מוכרחים לעשות הכנות לפני כן. הם היו זקוקים להתקדשות והגבלה שיזככו את נשמותיהם ויאפשרו להם לקלוט מה הולך מסביבם בזמן מעמד הר סיני.

עשרות אנשים שנמצאים בשיעור תורה מסוים יושפעו בצורה שונה לגמרי האחד מהשני. כל אחד מהם מקבל את מה שהוא מסוגל לקבל על פי ההכנה המוקדמת שעשה. כך גם השבת הקדושה והמועדים משפיעים על נשמותינו בצורה גדולה, אבל לאדם שלא זיכך עצמו ועשה הכנה מוקדמת קשה לתפוס ולקבל את המהות משם. אדם שלא הכין עצמו יכול בקלות להתבלבל בין הימים הקדושים האלו לימי החול ולא להבין על מה הסיפור הגדול. זה לא ממעיט ולו במקצת מערכה של השבת, אלא שלאותו אדם אין כלים מספיקים כדי לקבל מההארה שלה.

חשוב לעשות הכנות מוקדמות לפני כל ארוע בחיינו כדי לנצל את המיטב מאותו ארוע. האדם הנכון יכול להופיע בחיינו מבלי שנעריך או ננצל את ההזדמנות כלל, אבל אם נחפש את אותו אדם לפני כן אז כאשר הוא יגיע נוכל להיות מוכנים. כאשר שואלים שאלות, אז התשובות לשאלות האלו שוות הרבה יותר מאשר אם היו מגיעות מבלי שנחפש אותן. דברים טובים על מגש של כסף לא שווים הרבה, רק כאשר מתאמצים ומתכוננים לפני כן אפשר להבין את שווי הדבר. לפעמים דברים נפלאים מגיעים לחיינו מבלי שאנו זוכים ליהנות מהם ולנצל אותם כראוי. לא בגלל שיש איזשהו פגם בדבר, אלא שאין לנו כלים מתאימים כדי לקבל את מה שאנו צריכים לקבל מאותו הדבר.

אדם שנולד עשיר בדרך כלל לא יעריך זאת. אדם שיש לו יתרון מסוים על אחרים ייקח זאת על פי רוב כמובן מאליו. אדם שזוכה בלוטו במיליוני שקלים עלול לאבד את כל הכסף או לעשות איתו דברים מטורפים שיהרסו לו את החיים. כאשר דבר מגיע אלינו ללא הכנה מתאימה, קשה מאוד לנצל אותו ולהפיק ממנו את המירב.

מכאן גם נבין כמה קשה יהיה לנו לקיים מצוות אם לא נפעל כדי לעשות את ההכנות המוקדמות. אנשים רבים מתייאשים מהמחשבה על חיים שונים ממה שהכירו, אבל אם רק נתחיל לצעוד בכיוון הנכון נגלה שהכל נעשה קל ומובן יותר. רק צריך לעשות את ההכנה המקדימה ואז הכל יבוא בקלות יותר. לא בחרנו להיות יהודים ולכן קשה להעריך את היהדות או את המצוות. לפעמים אנו קצת פוזלים לדשא של השכנים בארה”ב או במזרח הרחוק, שהרי שם נראה שהחיים טובים יותר. אבל כל זה רק משום שלא עשינו את ההכנות המוקדמות כדי להגיע לאחיזה ביהדות. אנשים אוהבים לחכות שדברים רוחניים ייפלו עליהם מהשמיים, אבל אם לא נכין את עצמנו לכך הדברים לא יוכלו להגיע. כי גם אם הם יהיו מול העיניים שלנו, אנחנו לא נהיה בעלי כלי קיבול כדי לקבל אותם. אדם יכול להיות שכן של אחד מצדיקי הדור שכל ברכה שלו מתקבלת בשמיים ותוציא אותו מכל צרה. אבל אם אין לו כלי מתאים לקבל את השפע, אז זה לא יעזור לו במאום.

כדי להגיע להישגים אנו מוכרחים להכין את עצמנו ולהתקדש. אם נתחיל לקיים מצוות שכרגע קל לנו לקיים, נקיף עצמנו בסביבה שומרת תורה ומצוות, נלך לשיעורי תורה בנושאים שמעניינים אותנו ונעשה דברים שונים שיקדמו אותנו מבחינה רוחנית, אז לא רחוק היום בו נגלה שכל הדברים שהרתיעו אותנו ונראו לנו קשים מאוד בעבר הפכו להיות לחלק בלתי נפרד מאיתנו. במקום לנסות לשנות את המציאות סביבנו, אנו צריכים לעבוד על שינוי פנימי שיביא לנו את תפיסת האמת בה כל המציאות מסתדרת בצורה מצוינת.

כשאנו מתכננים תוכנית עסקית או מבצע כלשהו, אז יש לנו יעד ברור ואנו מפרקים את כל השלבים שיביאו אותנו לאותו יעד. אבל ברוחניות היעד שלנו לא כלל לא ידוע. כל התקדמות מביאה את ההכנה לשלב הבא. יש מדרגות בלי סוף והיעד מתחדש ומתרחק כל פעם מחדש. אפשר רק לשאוף לעלות גבוה יותר, אבל אף פעם לא מגיעים ליעד ברור. לכן גם אם קשה לנו לראות את עצמנו בצורה מסוימת או ללכת בדרך מסוימת, צריך לקחת את הכל בקלות ורק לעשות את הצעדים הנכונים לעכשיו. אותם צעדים כבר יסללו לנו את הדרך לצעדים הבאים שיביאו אותנו בסופו של דבר למקום שאליו אנו צריכים להגיע. לא צריך לפחד מדברים, גם אם אנו הולכים לקראת מעמד הר סיני שם נשמע את קול השם מדבר אלינו, כל מה שצריך הוא לעשות הכנה מוקדמת והתקדשות מתאימה וכך נזכה לקבל תפיסה שונה לגמרי שתתאים למה שטוב לנו באמת.

השם יתברך יזכה אותנו להתקדש ולהכין את עצמנו כראוי, כך שנהפוך להיות כלי קיבול מתאים לקבל שפע עצום ורב שיוציא אותנו מכל הבעיות ויעלה את נשמותינו למקומות גבוהים במיוחד.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה