בע"ה נעשה ונצליח. היום י״ז בתשרי ה׳תש״פ

הלכות חנוכה

מאת רוני פיזנטי | ט״ו בכסלו ה׳תשע״ה |

חנוכה זהו זמן יפהפה להתבונן בנסים המופלאים שהשם יתברך עושה איתנו ולהתאחד עם האור העצום של התורה. זמן שבו הרוחניות מנצחת את הגשמיות, האור מנצח את החושך והתורה מנצחת את מכת ההתיוונות. כדי להגיע לעומק הדברים הנפלאים ולהתחבר לפנימיות שלהם, ראשית כל עלינו לקיים את מצוות החנוכה כראוי.

לכן ריכזנו כאן לתועלת הציבור את ההלכות הבסיסיות והמרכזיות הקשורות להדלקת נרות החנוכה. כמובן שישנן עוד הלכות רבות ופרטים רבים שאותם אפשר למצוא בספרי ההלכה השונים, אבל השתדלנו להישאר עם הדברים הבסיסיים והכלליים כדי לא להכביד יותר מדי כך שכולם יוכלו להבין וליישם את הדברים הבסיסיים. כך גם אלו המתחילים את דרכם בעולם המצוות ללא ידע מוקדם יוכלו להבין את עיקרי הדברים בצורה פשוטה וברורה.

חשוב לציין שההלכות תלויות גם במנהגים שונים ובעדות השונות ולכן על כל אדם לנהוג על פי רבותיו. בכל מקום של ספק יש לשאול רב מוסמך וללכת על פי דבריו. ההלכות כאן אינן תחליף לזה, אלא רק סיוע למי שאין לו את האפשרות ללמוד את ההלכות בצורה מקיפה.

הלכות חנוכה

 • נוהגים להדליק נרות חנוכה כמנהג המהדרין מן המהדרין, שמדליקים נר אחד בלילה הראשון, שתי נרות בלילה השני וכך מוסיפים בכל יום נר נוסף עד שביום השמיני מדליקים שמונה נרות. ביום הראשון מדליקים את הנר הראשון מצד ימין וכל יום מוסיפים נר נוסף לידו משמאלו ומדליקים קודם את הנר הנוסף לאותו יום שנמצא בצד שמאל ולאחר מכן את הנר שמימינו וכך עד שמדליקים את כל הנרות עד לנר הקיצוני ביותר מצד ימין. מכל מקום, מעיקר הדין די בנר אחד לכל לילה, ולכן במקרה שאין לו אפשרות להדליק כמנהג המהדרין מן המהדרין, ידליק נר אחד בכל לילה כדי לצאת ידי חובה.
 • מצוות ההדלקה היא “נר איש וביתו”, כך שאם בעל הבית לא יכול להדליק את הנרות מסיבה כלשהי, או שחוזר מאוחר בלילה, יכול למנות כשליח את אשתו או אחד הילדים מעל גיל מצוות שידליקו בברכה. כאשר הם מדליקים בביתו, כל בני הבית יוצאים ידי חובה.
 • זמן הדלקת נרות החנוכה הוא בצאת הכוכבים. אם לא הדליק בדיוק בצאת הכוכבים, יכול עדיין להדליק בברכה במשך כל הלילה, אך עדיף להדליק כמה שיותר מוקדם. ואם עדיין לא התפלל ערבית, יתפלל ערבית קודם כי יש כלל שאומר תדיר ושאינו תדיר – תדיר קודם. כלומר ערבית שזו מצווה הבאה תדיר בכל יום קודמת להדלקת נר חנוכה שזו מצווה שאינה תדירה הבאה לשמונה ימים בשנה.
 • שיעור ההדלקה לכל לילה הוא חצי שעה. לכן צריך לתת מספיק שמן כדי שהנר ידלוק לפחות חצי שעה (או בנרות שעווה שיהיו מספיק גדולים כדי לדלוק חצי שעה). בערב שבת שמדליקים את הנרות מוקדם יותר, צריך לתת יותר שמן כדי שהנר ידלוק לפחות חצי שעה לאחר צאת הכוכבים (כך שאם למשל הדלקנו חצי שעה לפני צאת הכוכבים צריך לתת שמן לשעה לפחות). זמן הדלקת נרות שבת המפורסם בלוחות הוא בדרך כלל 20 דקות לפני השקיעה, שזה קצת יותר מחצי שעה לפני צאת הכוכבים, לכן אם מדליק בזמן הזה, ייתן שמן לקצת יותר משעה.
 • בערב שבת מדליקים נרות חנוכה ולאחר מכן נרות שבת. במוצאי שבת מדליקים קודם את נר ההבדלה ולאחר מכן את נרות החנוכה.
 • הכי מובחר להדליק בשמן זית ובפתילה מצמר גפן. אם אי אפשר, אז ידליק בשמן מסוג אחר. אם אין אפשרות, אז אפשר להדליק גם בנר שעווה.
 • אסור להשתמש לאור נרות החנוכה. לכן לאחר הדלקת נרות החנוכה השייכים לאותו יום נוהגים להדליק נר נוסף שנקרא שמש והוא נר של חול ללא קדושה ולא שייך למצווה, ואז אם משתמשים באור הנרות, אז יוצא שהשתמשנו לאור השמש. נוהגים לעשות אותו שונה כדי שיהיה היכר, ולכן מגביהים אותו מעט או מפרידים אותו משאר הנרות.
 • עיקר המצווה זו ההדלקה. לכן צריך להדליק במקום שראוי להדליק ולא במקום בו הרוח יכולה לכבות את הנרות (לא להדליק בחוץ ואז להכניס לתוך זכוכית שתגן מהרוח, כי בזמן ההדלקה הנרות היו מחוץ לזכוכית ולא יכלו לדלוק כך). לכן גם צריך שיהיה בנר מספיק שמן לחצי שעה כבר בזמן ההדלקה (לא יועיל לשים מעט שמן בכלי קטן שמספיק לפחות מחצי שעה ואז להוסיף עוד לאחר מכן). כבר בזמן ההדלקה צריך שיהיו כל התנאים המתאימים לדליקת הנרות למשך חצי שעה. בנוסף צריך להדליק את הנרות במקום בו רוצים שידלקו ולא להזיז את החנוכייה לאחר ההדלקה.
 • עיקר המצווה הוא משום פרסום הנס. לכן אם אפשר ראוי להניח את החנוכייה בחלון הפונה לרשות הרבים, במרפסת (בתוך זכוכית כדי שלא ייכבו הנרות מהרוח) או במקום אחר שבו יראו את הנרות כמה שיותר אנשים. במקום שהמרפסת גבוהה יותר מ20 אמה (9.6 מטר, מצוי למשל למי שגר בקומות גבוהות) עדיף להניח בפתח הדירה, כי זה לא ניכר כל כך לרשות הרבים.
 • בלילה הראשון מברכים 3 ברכות: להדליק נר חנוכה, שעשה נסים לאבותינו ושהחיינו וקיימנו. בשאר הלילות מברכים רק את שתי הברכות הראשונות. אם שכח לברך שהחיינו בלילה הראשון, יברך בלילה השני או בלילה הבא שנזכר בעת הדלקת הנרות. רק לאחר שמסיים לברך את כל ברכות ההדלקה ידליק את הנר הראשון. לאחר שהדליק את הנר הראשון יאמר הנרות הללו אנו מדליקין וכו‘…” וימשיך להדליק את שאר הנרות של ההידור.
 • לאחר ההדלקה, מומלץ ביותר להתבונן בנרות החנוכה ולחשוב על המהות הרוחנית שעומדת מאחורי הדברים. לחשוב על הנסים העצומים, על מה שמסמלים היהודים שגברו על היוונים, על ניצחון האור של התורה והיהדות ועל מה שכל זה מייצג וכו’. טוב להישאר כחצי שעה מול הנרות ולחוש את אוירת ימי החנוכה. להתחבר לימי החנוכה, להחדיר לילדים את מה שעומד מאחורי הימים הנפלאים האלו, לספר לילדים סיפורים הקשורים לחנוכה, ואפשר כמובן גם לאכול סופגניות ולסובב סביבונים. העיקר להתחבר למהות ולקבל את מה שאנו צריכים לקבל מתוך הימים האלו.

את סדר הדלקת נרות החנוכה אפשר להוריד מהקישורים האלו:

נוסח קצר מאתר ״אחינו״

נוסח ארוך מאתר ״ברסלב״

שנזכה לנסים ונפלאות מאת השם יתברך ולהפצת אור התורה הקדושה בכל העולם. חנוכה שמח לכל בית ישראל.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה