בע"ה נעשה ונצליח. היום כ״א במרחשון ה׳תש״פ

הלכות פורים ומנהגי פורים

מאת רוני פיזנטי | י׳ באדר ה׳תשע״ה |

ימי הפורים הם ימים שמחים ומסוגלים שבהם נעשה נס עצום לישראל. אלו ימים שכל יהודי יכול לנצל כדי לרומם את הנשמה הקדושה שבתוכו. ימים של התבוננות בסיפור המגילה המכיל כל כך הרבה ״צירופי מקרים״ שמוסתרים בתוך סיפור שנראה פשוט וטבעי לחלוטין. לכן המגילה נקראת אסתר, על שם ההסתר הגדול. לכן גם הכל נראה כ״מקרה״, למרות שהכל מכוון ביד עליון.

עמלק רגיל להסתכל על הכל כמקרה, ולכן נאמר עליו ״אשר קרך בדרך״. המן שהיה מזרע עמלק בוודאי הסתכל על הכל בצורה מקרית לחלוטין. אבל מרדכי ואסתר הבינו היטב שאת הכל מסובב השם יתברך. כך גם כל אחד מאיתנו צריך להסיק בקשר לחייו, שגם כאשר הכל נראה לנו רגיל, גשמי וטבעי, מאחורי הדברים יש יד מכוונת שמסובבת עולמות שלמים בנסים עצומים אך מוסתרים, כדי שאנחנו נוכל לגלות את השם יתברך מתוך ההסתר.

דווקא מתוך ההארה הגדולה של פורים, אפשר לקחת את הימים האלו לגלות את השם יתברך או חס ושלום להגיע לחושך והסתר גדולים יותר. הכל תלוי בצורה בה אנו מסתכלים על פורים ובמעשים שאנו עושים בזמן הזה. דווקא במקום שיש הרבה קדושה, כנגד זה יש גם הרבה טומאה. לכן צריך לפקוח עיניים ולהבין מה אנו עושים.

אפשר לשתות יין ולהתבסם כדי לקיים את מצוות הפורים בדרך הקדושה, או שאפשר להשתכר ואז לעשות דברים מזיקים ולצבור חטאים. אפשר לשמוח מתוך קיום של מצוות, או שאפשר להגיע להוללות וקלות ראש. אפשר להתעלות ולהתקרב לקדוש ברוך הוא, או שאפשר ללבוש תחפושות לא צנועות ולהתקרב ליצר הרע. שתי הדרכים פתוחות לפנינו והבחירה בידינו כיצד נתייחס לפורים.

לתועלת הגולשים, ניסינו לרכז כאן את עיקר ההלכות והמנהגים של פורים כדי שנזכה כולנו ללכת בדרך הקודש, נלמד כיצד להידבק בקדוש ברוך הוא ולשמוח שמחה אמתית של מצווה. הלכות פורים:

 • ביום יגבאדר נוהגים להתענות תענית אסתר“, זכר לנס פורים שעשה לנו השם יתברך לא בזכות הכוח והגבורה של ישראל, אלא בזכות התענית והתשובה שעשו ישראל ואז נהפוך הוא אשר ישלטו היהודים המה בשונאיהם. מעוברות, מניקות וחולים אינם צריכים להתענות.
 • חייב אדם לקרוא את המגילה בליל פורים ולחזור ולשנותה ביום. גם נשים חייבות בקריאת המגילה.
 • חייבים לקרוא מתוך מגילה כשרה ולכן מי שאין לו מגילה כשרה שומע משליח ציבור הקורא ממגילה כשרה. צריך לשמוע את כל המגילה מתחילתה ועד סופה ולא לדלג על שום מילה. אם לא שמע מילה משליח הציבור יקרא מהר בעצמו את אותה מילה ממגילה כשרה אם אפשר, ואם אי אפשר אז ממגילה לא כשרה שבחומש (רק כדי להשלים כמה מלים ולא לקרוא כך את כל המגילה) וימהר להגיע למקום של הקורא שיוכל להמשיך לשמוע ממנו.
 • אסור לדבר בעת קריאת מגילה, וראוי לא להביא ילדים קטנים מאוד לבית הכנסת שיפריעו למהלך הקריאה.
 • ברוב הערים קוראים את המגילה ביום ידבאדר ובערים המוקפות חומה מימי יהושע בן נון (כמו ירושלים) קוראים ביום טובאדר. בערים עתיקות (כמו טבריה, חברון, יפו, עכו, צפת, לוד, באר שבע, חיפה) שבהן יש ספק אם הן מוקפות חומה מימי יהושע בן נון או לא קוראים את המגילה בידבברכה, וחוזרים לקרוא את המגילה בטובלי ברכה.
 • ביום פורים (דווקא ביום ולא בלילה) מלבד קריאת המגילה, יש חיוב לשלוח מנות, לתת מתנות לאביונים ולערוך סעודת פורים.
 • במשלוח מנות החיוב הוא לשלוח 2 מנות לאיש אחד. אם רוצים להרבות ולשלוח ליותר חברים או לשלוח יותר סוגי מאכל הרי זה משובח, אבל לכל הפחות ישלח 2 סוגי מאכל לאדם אחד.
 • גם נשים חייבות במשלוח מנות, אך ישלחו איש לאיש ואישה לאישה (ולא ישלחו גברים לנשים או להפך). המקבל צריך לדעת מי השולח ולכן אם שלח בעילום שם לא קיים את המצווה.
 • מתנות לאביונים צריך לתת 2 מתנות לשני אביונים (כלומר מתנה אחת לכל אביון). אפשר לתת אוכל או כסף לקניית אוכל. אפשר לתת לגבאים כסף למתנות לאביונים לפני פורים כך שיחלקו את המתנות ביום פורים עצמו.
 • מצווה לשמוח בפורים ולערוך סעודה עם בשר ויין. ראוי לעשות את הסעודה עם לחם ובברכת המזון מוסיפים על הניסים“.
 • אם מתחפשים, אז חשוב לשמור על גדרי הצניעות. אסור לבנים לשים שמלה או להתחפש לבנות ולהפך. ישנו איסור לגבר ללבוש שמלת אשה ולאשה שיהיה עליה כלי של גבר. כמובן שעל התחפושות להיות צנועות ואין ללכת בתחפושת שאינה צנועה.

השם יזכה את כולנו להתעלות ולהתרומם בימים הקדושים האלו. נזכה לראות את הנסים העצומים שהשם יתברך עושה איתנו בכל רגע, נזכה לגלות את ההסתר ונצליח לראות את השם יתברך בתוך ההסתרה, גם מתוך ההרגלים והטבע. פורים שמח!

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה