בע"ה נעשה ונצליח. היום ט״ז בתשרי ה׳תש״פ

הסבלנות משתלמת – פרשת משפטים

מאת רוני פיזנטי | כ״ז בשבט ה׳תשע״ג |

בפרשת משפטים הקדוש ברוך הוא מבשר לישראל שהוא יגרש את כל אויביהם. “ושלחתי את הצרעה… וגרשה את החיוי את הכנעני ואת החיתי…” (שמות כג’, פסוק כח’). אך הוא מסביר את מהלך העניינים: “לא אגרשנו.. בשנה אחת פן תהיה הארץ שממה ורבה עליך חית השדה”. כלומר הכל יתבצע לאט ויקח הרבה זמן. הרי אם כל האויבים היושבים בארץ ישראל יגורשו משם בבת אחת, לא יהיה מי שישמור על הארץ ויטפל בה ואז היא תהפוך לשממה. לכן בשביל בני ישראל זה לא טוב להגיע לשם מהר, אלא צריך לעשות את הדברים לאט לאט. “מעט מעט אגרשנו מפניך עד אשר תפרה…” הכל יתבצע באיטיות ובהתמדה עד שיגיע הזמן המתאים ביותר לבני ישראל להיות בארץ. הקדוש ברוך הוא הסביר לבני ישראל את מהלך הדברים שהולכים לקרות בכניסה לארץ ישראל, אך מעבר לכך הוא גם נתן לנו כאן עצה נפלאה לדורות על איך להשיג מטרות.

לכולנו יש הרבה רצונות וחלומות. אם נתאמץ ונפעל כדי להגשים אותם, נוכל בהחלט לעשות זאת. אך הדרך להגשמת אותם חלומות היא להתמיד ולפעול, אסור לאבד סבלנות ולהתייאש, אלא אנו מוכרחים לאזור כוחות ולהמשיך ללכת בדרך עד שנגיע. כאשר אנו רוצים להשיג משהו מסוים, אנו מתאמצים לקבל אותו באותו הרגע. פעמים רבות אנו מתייאשים מכך שעדיין לא קיבלנו את שרצינו ואז אנו פחות משקיעים בעניין. התפילה ה40 על עניין מסוים תהיה בדרך כלל עם הרבה פחות כוונה ואמונה מאשר הפעם הראשונה בה התפללנו על אותו עניין. שהרי אנו רואים שעדיין לא קיבלנו את מה שרצינו, האמונה פוחתת, הייאוש גובר וכעת אנו כבר חושבים שהדבר שרצינו לא יגיע אלינו כלל. אם נצליח להבין שהקדוש ברוך הוא אוהב אותנו ומעכב את הדברים לטובתנו, נוכל להמשיך לצפות בסבלנות ולהאמין ובכך להגיע בסופו של דבר לאותו דבר שרצינו.

אחד מיסודות האמונה היהודית הוא עניין הציפייה לישועה. חז”ל מלמדים אותנו שאחת משלוש השאלות הראשונות ששואלים את האדם לאחר פטירתו מהעולם היא ‘האם ציפית לישועה?’. לכאורה, מה כבר כל כך חשוב בציפיה לישועה? שהרי מה זה משנה אם האדם ציפה או לא ציפה, העיקר שהישועה הגיעה בסוף! אך עניין הציפיה הוא משמעותי מאוד, שהרי אדם שמצפה לישועה עוזר להביא אותה. אדם שממתין בסבלנות לישועה מראה על אמונה חזקה מאוד ועוצמה רוחנית. אדם כזה לא נשבר אף פעם ואי אפשר להפיל אותו. לא משנה מה יקרה, הוא יודע שתמיד הכל מגיע לטובתו ישירות מהשם יתברך. אדם שמצפה לישועה מתפלל גם בפעם המיליון באותה התלהבות שהייתה לו בפעם הראשונה. הוא לא איבד את האמונה מתוך ייאוש, אלא חיזק אותה וטיפח אותה. הוא מבין שהישועה לא מגיעה לאחר תפילה אחת, אלא צומחת לאט לאט מתוך המקומות השפלים ביותר שהגענו אליהם. ממש כמו שהקדוש ברוך הוא מגרש את האויבים מהארץ לאט לאט, הכל כדרך פעולה מושלמת כדי להגיע לתוצאות הטובות ביותר. אילו היו מגיעים ישירות לארץ, הכל היה שומם. לכן הדברים לוקחים זמן כך שעדיף להמתין בסבלנות כדי לקבל משהו טוב יותר מאוחר יותר.

היום אנחנו אוהבים לקבל את הכל בצורה מיידית. המאכלים הפכו לאינסטנט, המידע נגיש באינטרנט בשבריר שנייה וגם כל מה שמיוצר בסין הפך להיות זול ונגיש לכל ילד מבלי להמתין חודשים לחלומות שיתגשמו באפיקומן של פסח. הכל נהיה מהיר ומיידי, עד כדי כך ששנייה אחת מיותרת מאחורי רכב שלא הספיק לשים גז כשהרמזור הפך לכתום גוררת צפירות וקללות של הרכב המעוכב לשנייה (שנדון אותו לכף זכות ונחשוב שהוא ממהר לשיעור תורה ולא רוצה לבזבז זמן). מרוב שהתרגלנו לקבל הכל בצורה מיידית, אנו לא מספיק מתורגלים בסבלנות ואמונה. כך יוצא שכאשר אנו לא מקבלים דבר מסוים שאנו רוצים באופן מיידי, אנו מתייאשים ומאבדים את הציפייה לדבר, כאילו שאין סיכוי שכבר יתגשם אי פעם.

דווקא מתוך ההרגלים למהירות ולסיפוק תאוות מיידי, אנו צריכים ללמוד איך להמתין בסבלנות כדי לקבל את מה שאנו רוצים. ללמוד לצפות לישועה באמונה מתוך הבנה שכל עכבה לטובה. ללמוד שהקדוש ברוך הוא מתכנן בשבילנו ממש עכשיו את הישועה הטובה ביותר שאנו אפילו לא יכולים לדמיין, ורק צריכים לקרות עוד דברים לפני הגשמת הישועה, כך שהיא תהיה מושלמת.

Print Friendly, PDF & Email

הצטרף לדיון

4 תגובות

 1. ב”ה
  למלמד, רוני פיזנטי,
  “הסבלנות משתלמת-פרשת משפטים”, שעור מצויין !
  לפני מספר שבועות גיליתי את האתר שלך ואני מקבלת מידי שבוע את שעורך על פרשת השבוע, בשבילי זו ממש חגיגה.דברים נפלאים ונקודות ראות מאוד מעניינות !
  תודה רבה, ישר כוח !

 2. תודה רבה על הדברי חזוק. מאד מרגש אותי כשאני מוצאת אפה שהתורה מדברת אלי אישי.אני סובלת מהחוסר יכולת להתמיד ולהמתין והרבה פעמים נטשתי את העבודה שהתחלתי כי דברים לא השתנו בדרך או בזמן שלי.
  בה היום ד” מזכה אותי ושלח וממשיך לשלוח לי שליחים כמוך שמאירים לי בדרך ונותנים לי כח {ולפעמים זה נראה לי ממש ברגע האחרון} לחזק אותי להמשיך ולא להכנע לקול המוכר בתוכי שאין טעם להמשיך כי שום דבר לא משתנה אז תודה לאימיילים. שד”יברך אותך וימשיך להאיר לך בתורה ובעבודת הקודש שאתה מפיץ בעולם מירל

 3. לרוני פיזנטי
  כל שבוע אני ממתינה לדברי התורה שלך. הם מחזקים אותי כל כך ממש כמו אור בתוך החושך
  אני ברוך השם מיתקרבת אל הקדוש ברוך הוא ואתה אחד מאלה שמחזקים אותי.
  השבוע במיוחד התחזקתי מהדברים הנפלאים שלך.
  אני ממשיכה כמו שכתבת לצפות ולחכות לישועה ואני יודעת שהיא בא תבוא.
  תבורכו כולכם באתר זה.

  1. תודה רבה. ממש משמח אותי לשמוע שאנשים מתחזקים מזה ברוך השם.
   חשוב לציין שאלו לא דברי תורה שלי, אלא של רבותנו הקדושים ושייכים לכולנו.
   לי בוודאי אין את הכוח והיכולת להוציא דברים כאלו מעצמי, ולאף אחד אין בעלות על התורה.
   אני רק משתדל להעביר את זה במלים פשוטות יותר כך שכל יהודי יוכל ליהנות מהם.

   השם יברך אתכם לראות את הישועות בקרוב.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה