בע"ה נעשה ונצליח. היום י״ז באלול ה׳תשע״ט

הקרבה לקדוש ברוך הוא, היא החיים – פרשת ניצבים

מאת רוני פיזנטי | כ״ו באלול ה׳תשע״ב |

התאוות לפעמים מושכות אותנו ומצטיירות לנו כמשהו שיביא אותנו לשמחה ולאושר. התורה לעומת זאת, עלולה להיראות חס ושלום כמיושנת או משעממת לאדם שרחוק מתורה ומצוות. קשה להתחבר לדברים אמתיים ברגע שמחכים לנו פיתויים דמיוניים שונים שנראים נוצצים. לפעמים התאוות כל כך מפתות ונראות אמתיות, עד שאי אפשר כבר להבחין בין הטוב והרע בחיים. אנו מגיעים לבלבול ולא מבינים את ההשלכות שיש לבחירה שלנו. אנו בוחרים שוב ושוב בתאוות הגשמיות וכתוצאה מכך נופלים פעם אחר פעם ולא מצליחים להבין למה יש לנו ריקנות כל כך עצומה בחיים. קשה לנו לראות את הקשר בין הבחירה בתאווה או ההתנתקות מדרך התורה לבין ההתרסקות שלנו, אך כשמסתכלים על התמונה הגדולה אפשר להבין שהכל קשור.

כדי לצאת ממצבי הבלבול והחושך, הפרשה מגדירה לנו את הטוב ואת החיים. דברים ל’ פסוק ו’ אומר: “ומל השם אלוקיך את לבבך… לאהבה את השם אלוקיך… למען חייך”. המטרה הסופית של כל התהליך, של אהבת השם, של ההתקרבות אליו, הכל בשבילנו, למען החיים שלנו. כל החוקים, כל המצוות, כל האיסורים, הזהירות מעבירות, ההלכות השונות, לימוד התורה, התפילה, הקרבה לקדוש ברוך הוא, הכל למעננו, למען חיינו. פסוק טו’ ממשיך ואומר: “את החיים ואת הטוב ואת המוות ואת הרע”, כלומר החיים מגיעים ביחד עם הטוב ובצד השני יש את המוות ביחד עם הרע. את זה אמנם נראה שאנחנו כבר יודעים, אבל נשאלת השאלה מהם אותם חיים שבאים בעסקת חבילה עם הטוב? פסוק כ’ שמסיים את הפרשה מסביר לנו: “לאהבה את השם אלוקיך לשמוע בקולו ולדבקה בו כי הוא חייך ואורך ימיך…” כלומר השם יתברך הוא החיים האמתיים. אהבת השם, השמיעה בקולו והדבקות בו, הם אלו שיביאו אותנו לחיות את החיים באמת.

קשה מאוד לאחוז בטוב ובאמת בתקופה שלנו. הכל מבולבל, הטוב נחשב לרע, הרע נחשב לטוב. כשאומרים על אדם שהוא “רע” אז הוא נחשב לגיבור שכולם אוהבים, אדם “טוב” נחשב לפראייר ומתקשה להשתלב בחברה. בעלי הגאווה עומדים בראש, בעלי הענווה נרמסים בדרך, אנו מחפשים בני זוג עזי פנים ולא צנועים, מי שיורד על אחרים נחשב למצחיק, הטיפוסים האכזרים הם מלכי השכבה, כוחות הטומאה נראים נוצצים, כוחות הקדושה נראים כמגבילים, הכל נהיה הפוך. לאחר מכן אנחנו מתפלאים איך יתכן שאנחנו לא מאושרים? מתוך הבלבול שאנו נמצאים בו, הפרשה מדריכה אותנו מהו הטוב האמתי. מהם החיים האמתיים. איך לחיות את האמת. הקרבה לקדוש ברוך הוא, היא חיינו ואורך ימינו, ואותם חיים הם הטוב. הלב אמנם הולך עם החברה מסביב, אבל הנשמה זועקת לנו שהיא צריכה את הרוחניות שלה. כדי להיות מאושרים באמת אנו צריכים לשלוט ולהגביל את הלב שכל דקה מתהפך ורוצה תאווה חדשה שלא תועיל ולתת לשכל שלנו להוביל אותנו אל המקום הנכון. השם יזכה אותנו להגיע לחיים אמתיים, להכתב ולהחתם לשנה טובה ומבורכת.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה