בע"ה נעשה ונצליח. היום ט״ז במרחשון ה׳תש״פ

השגחה פרטית – פרשת קרח

מאת רוני פיזנטי | י״ט בסיון ה׳תשע״ד | |

פרשת קרח מביאה את המחלוקת הגדולה שהיתה לקרח ועדתו עם משה רבינו. כאשר כל העדה מגיעה לקיים את המחלוקת, האדמה פוצה את פיה ובולעת את כל האנשים המעורבים בעניין. אך כאשר אנו מגיעים לפרשת פינחס, אנו פתאום מגלים שבכל זאת לא כל האנשים המעורבים נפגעו. בני קרח לא מתו כפי שנאמר בפרשת פינחס (במדבר כו׳, פסוק יא׳) למרות שהם דווקא כן היו מעורבים בעניין, וכל זה מתוך שרק הרהרו בלבם הרהור תשובה. כך נוכל להבין כמה השגחה פרטית יש בעולם.

פרשת קרח מספרת שלאחר אותו ארוע רבים מעם ישראל התלוננו על משה ואהרון שכביכול גרמו למותם של אותם 250 איש. כל אותם מתלוננים כלל לא הצליחו לראות את אותה השגחה פרטית שקיימת בעולם. תארו לכם מה היה קורה לו היינו נוכחים במקום ורואים את הדברים בעצמנו. לראות מול עינינו מעין רעידת אדמה שבולעת את כל האנשים האלו שהחזיקו במחלוקת של קרח. לכאורה היינו בטוחים שיש כאן סוג של עונש קולקטיבי ולא הוגן כלפי כל אותם אנשים. אולי אפילו חושבים שיד המקרה נגעה בדבר. אבל פתאום מתוך כל המקריות הזו ומתוך הבליעה של כל אותם אנשים, אנו רואים שבין כל אותם שמתו היו נוכחים עוד אנשים שאיכשהו בדרך נס לא מתו. בני קרח שהרהרו תשובה ניצלו מהאדמה שפתחה את פיה. הם אפילו לא הוציאו שום דבר בפיהם, אלא רק חשבו על לעשות תשובה. ההשגחה הפרטית המדויקת לקחה בדיוק את מי שצריך לקחת והשאירה את מי שצריך להישאר. מתוך בני קרח אגב, יצא שמואל הנביא שהנהיג את ישראל והיה שקול כמשה ואהרון.

העולם מונהג בדרך של השגחה פרטית. לא כולם זוכים לראות ולהכיר את ההשגחה הזו, אבל היא קיימת. ככל שנחזק את האמונה שלנו, כך נזכה לראות יותר את ההשגחה הזו. ככל שהתשובה שלנו תהיה שלמה ומעומק הלב, כך נזכה לראות ניסים גדולים ומחזות עצומים בחיינו. הבחירה נמצאת בידיים שלנו אם לתת יד להשגחה הפרטית או לתפוס את העולם בדרך הטבע. הטבע הוא כל אותם דברים שהתרגלנו אליהם, על אף שגם כל התופעות האלו הן בוודאי נסים עצומים. ההשגחה הפרטית היא המציאות הקיימת מעבר לטבע, שכנגד כל הסיכויים תוביל אותנו למקום הנכון והמיוחד לנו.

כל אחד מאיתנו יכול לבחור לראות את ההשגחה הפרטית סביבנו ומתוכה לחזק את האמונה ולראות ניסים. כל אחד מאיתנו יכול לבחור להיות מונהג בדרך הניסית הזו שמטשטשת את כל חוקי הטבע. כל אדם מקבל בדיוק את הכלים שהוא זקוק להם בחייו בלי שאף אדם בעולם יוכל להזיק לו. אם נראה שאדם מסוים מזיק לאחר, זה רק משום שכך קבעו בשמיים מתוך ההשגחה הפרטית השייכת לאותו אדם. גם אם האדמה כולה נפתחת, אם יש מישהו שלא צריך להיבלע בה, אז בדרך נס מוצאים לו את ההצלה. כך כל אחד ואחת מאיתנו מקבלים במדויק את מה שנקבע לנו בעולמות עליונים. בעזרת התשובה, התפילה והאמונה אפשר לשלוט בעולמות עליונים ובכך לייצר מציאות חדשה וטובה יותר.

שהדברים יהיו להצלחת והצלת הנערים החטופים יעקב נפתלי בן רחל דבורה, גלעד מיכאל בן בת גלים, אייל בן איריס תשורה. השם יתברך יוציאם מהרה מאפלה לאורה, יחזירם לביתם בריאים ושלמים, ישלח להם ניסים עצומים, יחזק את ידיהם, ינקם בחוטפיהם, שכל אנשי החמאס יפלו פגרים מתים לעיניהם, יזכה את הנערים היקרים לראות ישועות גדולות וישלח להם הצלחה בכל מעשה ידיהם. גם ברגעים הקשים עלינו לזכור שהשם יתברך הוא מתיר אסורים, רק הוא מנהיג את העולם והכל בהשגחה פרטית.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה