בע"ה נעשה ונצליח. היום כ״ג בתשרי ה׳תש״פ

השילוב הנכון להתחזקות באמונה

מאת רוני פיזנטי | כ״א במרחשון ה׳תשע״א |

לא פעם אנו מוצאים בתוכנו הרהורי תשובה, שמביאים אותנו לרצון להתחזק. עם זאת, פעמים רבות אנו מתרחקים מהרצון הזה לאחר זמן קצר, מתוך יאוש, חוסר הבנה או חוסר עניין בנושא. חשוב לדעת מהי הדרך הטובה לשימוש ברצון הזה, כך שנזכה לשמור עליו ולא לאבד אותו. בכמה פעולות פשוטות, שהן טכניות בעיקרן כך שכל אחד יכול לעשותן, ניתן לחזק את הרצון יותר ויותר כך שנקבל את הכוחות להתקדמות הרוחנית שלנו ואפילו נהנה מהדרך.

הדבר הראשון שראוי לכל אדם לעשות הוא להתרחק מהכוחות השליליים שמנסים לדכא את הרצון הטהור להתקדמות רוחנית. ממש כמו שאדם שמחליט להיגמל מסמים צריך להתרחק מחבריו וממקומות בהם ניתן למצוא סמים, או כמו שאדם שמחליט לעשות דיאטה צריך להתרחק ממאכלים משמינים שעלולים לפתות אותו. כך אנו מוכרחים להתרחק מסביבה לא טובה שלא תיתן לנו להתקדם ולהתחזק באמונה. אדם יכול ללכת לשיעור תורה ולעלות לעולמות עליונים ונשגבים, ואחר כך [intlink id=”66″ type=”post”]לצפות בטלוויזיה[/intlink] ולרדת לשיא החומר והגשמיות. הוא יכול [intlink id=”78″ type=”post”]להתפלל[/intlink] לבורא בכוונה ולהגיע לדלתות הישועה שלו, ואז ללכת לרקוד באיזה מועדון שירחיק אותו בחזרה למקום שבו היה. ישנם אנשים שמתנדנדים כך במשך כל החיים מבלי להבין מדוע הם לא מצליחים [intlink id=”160″ type=”post”]להתגבר על היצר[/intlink]. בדיוק כמו שאותו אדם שמנסה להיגמל לא מבין מדוע הוא חוזר כל הזמן לסמים. חשוב להתרחק מכל דבר שעלול להביא אותנו לכשלון.

מלבד העניינים הברורים לנו שנגרמים מהעבירות, ישנם גם דברים נסתרים יותר שקשה לנו להבין. חז”ל מלמדים אותנו שעבירה מטמטמת לבו של אדם. כאשר אנו עוברים עבירה, אנו מביאים את עצמנו לידי טמטום הלב. הלב הופך לאטום יותר וכך קשה לנו יותר להפתח לרוחניות וקדושה. אדם שגונב משהו בפעם הראשונה בחייו מרגיש לא רגוע ולא שלם עם עצמו. לעומתו אדם שהתרגל לגנוב מדי יום במשך שנים יהיה בטוח שהוא נוהג כשורה ואין בזה שום דבר רע. כך גם ברוחניות, אדם שאוכל לא כשר, רואה מול עיניו פריצות או מתאים עצמו למוסכמות חברתיות של אנשים רחוקים מאמונה, יקבל לב אטום שמתקשה לקבל רגישות לרצונות רוחניים. כאשר נתרחק מכל הדברים הללו, נזכה ללב בשר רגיש לאותם רצונות רוחניים שיוכל לשרת אותנו בעבודת הקודש.

כדי לשמור על התקדמות נכונה, חשוב להוסיף לסדר היום שלנו לימוד של שני נושאים חשובים ביותר שבלעדיהם יהיה בלתי אפשרי להתקדם. האחד הוא לימוד הלכות שיתנו לנו את הידע כיצד לנהוג בכל מצב בו אנו נמצאים. השני הוא לימוד מוסר שיפתח לנו את הלב ואת הרצון לקיום אותן ההלכות שאנו לומדים. חשוב לאזן בין שני התחומים. לימוד הלכות ללא מוסר יוכל להביא אותנו להיות חכמים, אך עם מידות לא טובות. לימוד מוסר ללא הלכות יוכל להפוך אותנו לתמהונים שאינם אוחזים במציאות. האיזון חשוב ביותר, כך שנוכל לשלב בין הדברים ולסלול לעצמנו את המסלול הבטוח אל האמונה.

חשוב להבין שעולם האמונה והיהדות רוחני לחלוטין ומעל כל מציאות גשמית. עם זאת, הדרך להתעלות ולהתמיד במסלול אל המטרה שלנו מורכב מצדדים טכניים שכל אחד מאיתנו יכול לבצע ללא כל ידע מוקדם או הארות רוחניות שהרבה מאיתנו מחכים להם שיפלו עלינו מהשמיים. כל אחד מאיתנו יכול להגיע למקום גבוה ורוחני אם רק ירצה בכך, גם אם נראה לנו שכעת אנו נמצאים בשפל המדרגה ובשיא הטומאה והגשמיות. התורה מצווה אותנו במצוות גשמיות, שמתוכן נוכל להגיע אל הרוחניות הנכספת. דווקא מתוך מעשים גשמיים, מתוך התרחקות מסביבה מזיקה, מהתקרבות לסביבה טובה, מחיזוק רצונות שנראים זרים לנו – ממש כאילו שאנו מרמים את עצמנו, מתוך כל אלו צומחת לה האמונה, וביחד איתה אנו סוללים לנו את הדרך הבטוחה אל הקדושה, הרוחניות ו[intlink id=”92″ type=”post”]הטוב המוחלט[/intlink] והאינסופי.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה