בע"ה נעשה ונצליח. היום י״ז בתשרי ה׳תש״פ

השכינה הקדושה מדברת ופועלת מתוך הצדיקים – פרשת ויחי

מאת רוני פיזנטי | ז׳ בטבת ה׳תשע״ב |

יוסף לוקח את בניו אל יעקב אביו כדי שיברך אותם. יעקב מניח את יד ימינו על אפריים ואת שמאלו על מנשה. יוסף חושב שמדובר בטעות והוא מסביר ליעקב שמנשה הוא הבכור שצריך להיות תחת יד ימינו. הוא מנסה לתקן את הטעות ולהזיז את ידו, אך יעקב מסביר לו שאין שום טעות. אמנם מנשה הוא הבכור, אך מהשמיים החליטו שאפריים יהיה גדול ממנו.

לפעמים קורה שאנו מגיעים לאחד הצדיקים האמתיים שנמצא בדורנו להתייעצות. כאשר אנו שומעים משהו שונה ממה שרצינו לשמוע, אנו פשוט מתעלמים מדבריו מתוך מחשבה שהוא טעה. לא פעם נבחר לנסות מזלנו אצל רב אחר שאולי יגיד את מה שאנו מצפים לשמוע. צריך להבין שכאשר האדם שנמצא מולנו הוא צדיק אמתי, השכינה מדברת מגרונו. כאשר הוא מדריך אותנו, זוהי למעשה הדרכה שאנו מקבלים מהשמיים. לבחור להתעלם מהדברים זה אומר לבחור לחיות בשקר. מול צדיקים אמתיים צריך להתבטל, אחרת אין לנו שום סיבה ללכת אליהם. ההליכה לצדיקים מבטאת את הרצון שלנו להבין כיצד השם יתברך רוצה שננהג. אם גם ככה אנו לא הולכים לקיים את רצונו, אז עדיף לא ללכת לשם כלל כדי שלא נביא על עצמנו קטרוג. הרי לאחר מכן לא נוכל לומר שלא ידענו שאנו לא נוהגים כשורה…

אילו היינו רואים את יעקב אבינו מולנו באותה תקופה, יתכן מאוד שהיינו חושבים לעצמנו שהוא כבר זקן, אולי הוא לא צלול כל כך, אולי הוא לא הבין מי הבכור ואולי בעצם זו סתם טעות. אבל אם הצדיק ואנחנו חושבים בצורה שונה, אז כנראה שמי שטועה זה אנחנו. הצדיקים לא מסתכלים על איך שהאדם נראה או מה הנסיבות השונות, הם קולעים ישר למטרה מתוך רוח הקודש ששורה עליהם, בלי בלבולים וטעויות.

כמובן שראוי תחילה לבדוק היטב האם האדם איתו אנו מתייעצים הוא צדיק אמתי (ישנם בודדים כאלו). לצערנו ישנם הרבה יותר אנשים שנראים כצדיקים מבחוץ אך בפנימיות אין הרבה. כל הכתוב כאן מתייחס אך ורק לגדולי הדור שהולכים אך ורק בדרכי התורה מתוך יראת שמיים אמתית, והגיעו לדרגה גבוהה בה כל המציאות הגשמית מבוטלת מבחינתם והם רואים מול עיניהם רק רוחניות טהורה. אליהם ראוי לכל אחד מאיתנו להתבטל ולקבל את דבריהם מתוך הבנה מלאה שזוהי השכינה שמדברת איתנו.

שנזכה בע”ה ללכת בדרכי הצדיקים ולהתקרב לשם יתברך מתוך מעשינו הפשוטים.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה