בע"ה נעשה ונצליח. היום ט״ז בתשרי ה׳תש״פ

השפע מגיע לעולם דרך הצדיקים – פרשת ויחי

מאת רוני פיזנטי | י״ג בטבת ה׳תשע״ג |

בסוף פרשת ויחי מסופר על מותו של יעקב אבינו. הכתוב אומר “ויבכו אותו מצרים שבעים יום” (בראשית נ’, פסוק ג’). ברור לכולנו ששניים עשר בניו של יעקב הצטערו עד מאוד על פטירתו, די מובן גם שנכדיו, קרוביו ומכריו שבאו איתו למצריים בוודאי כאבו את הכאב הנורא. אבל בכלל לא ברור מדוע מצריים בכו כל כך הרבה? מה אכפת למצרים מיהודי שנפטר? הרי הם שונאים יהודים, אז מדוע היו צריכים לבכות? וגם אם נאמר שאכן הצטערו אז היינו מבינים אם היו בוכים מעט, אבל מדוע לבכות כל כך הרבה במשך שבעים יום?

רש”י מפרש שכלה הרעב והיו מי הנילוס מתברכים בזכותו של יעקב, לכן הצטערו על פטירתו. כלומר זה לא שהיה להם באמת אכפת מיעקב, אלא שעד עכשיו שרתה הברכה במצריים בזכותו, וכעת ארץ מצריים כבר לא מבורכת. כשהמצרים מבינים שבמקום 7 שנות רעב הם קיבלו רק שנתיים עד שבא יעקב והביא איתו ברכה שסיימה את הרעב, אז בוודאי שצר להם כאשר הוא נפטר מהעולם. כשהם מבינים שהנילוס מתברך ויש להם שפע והצלחה בזכותו של יעקב, אז הם מבינים היטב שכעת עם פטירתו תסתלק הברכה מהם.

צריך להבין את משמעות הדברים. כאשר צדיק נמצא במקום מסוים, הוא נותן ברכה לאותו המקום. השפע שיורד אלינו מלמעלה מגיע דרך הצדיקים. כשצדיק לומד תורה לשם שמיים, הוא מביא פרנסה טובה לסביבתו. כאשר צדיק מתפלל היטב, פתאום אנשים מבריאים ממחלות. כאשר צדיק עושה מעשה טוב, אנשים זוכים להצלחה. כל השפע שאנו מקבלים מגיע בזכות הצדיקים. לכן כה חשוב לקבל ברכות מצדיקים, להשתדל להימצא בסביבתם ולשאוב מעט מאורם העצום.

עם כל זה צריך להבין שהתורה לא מספרת לנו סתם סיפורי היסטוריה על צדיקים ללא משמעות. גם בתוך כל אחד מאיתנו נמצא צדיק שיכול להביא שפע רב לעולם. לכל אחד מאיתנו יש כוח והשפעה רבה על העולמות העליונים. כאשר אנו קובעים לעצמנו 5 דקות ללימוד תורה, אנו בוראים מלאכים בעולמות עליונים שמורידים שפע לעולם. פתאום מישהו ברחוב הסמוך מקבל הארה רוחנית ומחליט להימנע מעבירה כלשהי. אנו מתפללים כמו שצריך ואז פתאום זוג שלא הצליח להביא ילדים לעולם זוכה להיפקד. אנו בוחרים בעשיית מצווה ובכך מונעים סכסוך בין חברים טובים שכמעט והפכו לאויבים. כל בחירה שלנו בטוב משפיעה על העולמות העליונים ומביאה טוב לעולם. פעמים רבות אנו לא נראה את הדברים מול העיניים, וכך נוכל לחשוב שאולי חס ושלום התפילה שלנו לא נענית, או שהמצוות שלנו אינן שוות, אך האמת היא שכל מעשה קטן מרעיד עולמות למעלה ומשנה את כל המציאות של חיינו וחיי הסובבים אותנו. אפשר לראות את הדברים היטב בפרשות האחרונות בכך שיוסף בחר לברוח מעבירה עם אשת פוטיפר וכתוצאה מזה הפך למלך ושליט שנותן את השפע לכל מצריים ולכל העולם. לא רואים את הדברים מול העיניים, שהרי לאחר שיוסף נמנע מעבירה הוא הושלך לבית הסוהר במצריים ל12 שנה. אדם שאינו מתבונן היה עלול לכפור ולחשוב שלא משתלם לקיים מצוות שהרי רק רע יצא לו מזה. אך אם מתבוננים היטב בתמונה הגדולה אפשר לראות איך הכל התגלגל למקום טוב ואיך מעשה קטן הוריד שפע עצום לכל העולם.

לפעמים אנו חושבים בצורה גשמית מדי, מבלי להבין שאנו רואים תמונה מצומצמת. יש עולמות עליונים ומציאות אמתית שונה לחלוטין מזו שאנו מכירים, בעוד שאנו חיים בעולם של דמיון בנקודה מאוד מצומצמת. מאותה נקודה מצומצמת, זה אולי נראה מצחיק להתפלל מול קיר, לדקדק בהלכות שבת שנראות כלא מועילות או לעשות דברים מוזרים אחרים כמו לטבול במקווה או להניח תפילין. אדם שחושב בצורה מצומצמת שרק מה שהוא רואה זה מה שיש, בוודאי לא יוכל להבין את הדברים. אבל אדם שיודע מה זו תורה ומבין שהשם יתברך משגיח עלינו יוכל בקלות להבין שכל הדברים האלו שלכאורה נראים תמוהים מאוד, דווקא הם אלו שעוזרים לנו בחיים. התפילה היא זו שמביאה לנו את הפרנסה באמת. לימוד התורה של האברכים החשובים הוא זה ששומר על המדינה שלנו מפורענויות של האויבים המקיפים אותנו. כמובן שנדרשת מאיתנו גם השתדלות גשמית, אך צריך לזכור ששיתוף הפעולה הוא זה שמביא לתוצאות הטובות ביותר. כך אם נתפלל היטב על הפרנסה, נגלה סייעתא דשמייא כשנלך לעבוד. אם האברכים ילמדו בצורה טובה, החיילים יזכו לראות נסים גדולים מול עיניהם ולנצח כל אויב. אם נניח תפילין בכוונה בבוקר, נזכה להצלחה במשך כל היום. כל מצווה שנעשה מתוך כוונה ולשם שמיים, תבוא לזכותנו ותוריד לנו שפע עצום מלמעלה.

חשוב להישאר תמיד עם אמונה ולזכור את הדברים. כי כאשר יתארו למשל בחדשות מקרה שהתרחש, אף שדרן לא יספר לנו שהנשמה ההיא הגיעה לתיקון שלה ולכן עלתה לגן עדן לקבל את השכר, ושהמעשים הטובים שלה הורידו שפע לעולם. אלא יאמרו לנו שההוא נפטר במוות טרגי כי היה במקרה במקום הלא נכון ובזמן הלא נכון. כאשר אנו חיים יותר מדי את העולם הגשמי, אנו שוכחים חס ושלום שיש מי שמשגיח ומכוון את הדברים. תארו לכם שהיו אנשים חסרי דעת שאוהבים לאכול רק סופגניות כל היום, מבלי להבין שיש קשר בין האכילה לעליה במשקל ולבעיות בריאותיות. אותם אנשים היו יכולים לשקול 200 ק”ג ולסבול ממחלות, אך להמשיך לאכול סופגניות במרץ וכל זה בזמן שהם בוכים שהם רוצים לרדת במשקל. אילו היינו מספרים להם את הקשר בין הדברים הם היו צוחקים עלינו, שהרי רואים שאדם אוכל סופגניה והוא לא עולה במשקל באותו הרגע והוא גם לא נהיה חולה. אדם שמסתכל בשטחיות על הדברים רק עם מה שעיניו רואות לא יתקדם לשום מקום. אך אם מתבוננים בדברים ומסיקים מסקנות נכונות אפשר לעשות שינויים ולהביא שפע טוב לחיינו. כמו אותם אנשים שיכולים להימנע מאכילת סופגניות ובכך לרדת במשקל, גם אנחנו יכולים להימנע מעבירות ובכך להביא שפע לחיים. כל מצווה שנראית בשטחיות כלא יעילה, עושה רעש גדול ומורידה שפע עצום לעולם. כל תפילה שלנו יוצרת מציאות חדשה. ההשפעה שלנו היא כל כך עצומה, אך כמו הסופגניות, אי אפשר לראות את הדברים בצורה גשמית מול העיניים, אלא אפשר להבין ולהרגיש אותם.

שנזכה בע”ה להוריד שפע גדול לנו ולכל העולם כמו יעקב אבינו שהביא איתו ברכה לארץ מצריים, ושבזכות השפע הזה ייבנה בית המקדש ונזכה לגאולה השלמה.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה