בע"ה נעשה ונצליח. היום ט״ז בתשרי ה׳תש״פ

התכלית – שבת

מאת רוני פיזנטי | י״ח באב ה׳תש״ע |

בתפילות השבת אנו מזכירים שהשבת היא תכלית מעשה שמיים וארץ. לכאורה זה נראה לא כל כך ברור, הרי כולנו עברנו שבתות בחיינו, ובכל זאת כולנו יודעים שאנו עדיין רחוקים מאוד מהתכלית. בנוסף, ידוע שהשבת היא 1/60 מהעולם הבא, וגם כאן ישנה תמיהה גדולה. האם אנו באמת מרגישים שאנו נמצאים בעולם הבא? הסיבה לחוסר ההבנה שלנו נובעת מחוסר ההבנה של משמעות השבת. לו רק היינו מבינים טיפ טיפה ממשמעות היום הקדוש, היינו משנים את כל חיינו.

במהלך חיינו אנו משתדלים תמיד להספיק כמה שיותר. אף אחד לא מפסיק לשאוף למרחקים אפילו לרגע קט. ההרגשה היא שאנו מוכרחים לשלוט בעניינים ולנהל את עולמנו כראוי, כי אחרת הכל יתמוטט. לכן, לא פלא שמרגע כניסת השבת, אנו מחכים שהיא כבר תצא כדי שנוכל לסדר את כל העניינים והדאגות שצברנו. מחכים לדבר בטלפון, מחכים ליצור דברים שונים, מחכים לעשות עסקים או אפילו סתם מחכים לראות עוד איזשהו [intlink id=”66″ type=”post”]שורף זמן בטלוויזיה[/intlink]. הכל כדי להרגיש בשליטה מלאה על חיינו. אנו מוכרחים לחוש את ההרגשה המתוקה הזו של שליטה בחיים.

בשבת אנו פשוט מאבדים שליטה, הכל מתנהל לבד, ואם משהו משתבש בתוכניות שלנו, אנו לא יכולים לעשות שום דבר כנגד זה. המזגן התקלקל? קפץ החשמל? החמין לא התבשל כראוי? אין הרבה מה לעשות חוץ מלקבל את הכל באהבה. אין שום היתר לעשות מלאכה כלשהי גם במקרה של ביטול [intlink id=”90″ type=”post”]עונג שבת[/intlink]. בשבת אנו שובתים ומתבוננים איך הכל מתנהל מעצמו. איך הבורא מנהל את חיינו גם ללא עזרתנו.

אם נתבונן במהות הדבר, נגלה שזוהי גם המשמעות של התכלית ושל העולם הבא. בעולם הבא בוודאי שלא נעשה עסקים או נתעסק בדברים גשמיים. כך גם כולנו מבינים שהתכלית אינה להשיג כמה שיותר כסף או כבוד. התכלית היא לשבות ולקבל את מתנת הבורא באהבה. הבורא משפיע לנו כל כך הרבה שפע, אך אנו עסוקים מדי בניהול החיים ולכן לא מקבלים אותו. כשהבורא שלח את משה רבינו [intlink id=”158″ type=”post”]לגאול את ישראל[/intlink] ממצריים, הם לא האמינו לו מקוצר רוח ועבודה קשה. כך גם היום, אנו נמצאים בעולם כל כך יפהפה, האושר נמצא במרחק תפילה מאיתנו, הפשטות של החיים היא הדרך לגאולה שלנו והשבת היא מעין עולם הבא, אך אנו עסוקים מדי בלסבך את החיים ולחפש לנו עבודות קשות. אנו מוכרחים להרגיש שליטה על חיינו ולא מוכנים לקבל את זה שהבורא נותן לנו מתנה מושלמת ללא כל מאמץ מצידנו. לצערנו אנו לא יודעים ליהנות מדברים שלא עמלנו עליהם או שלא עשינו פעולות מסוימות כדי להגיע אליהם.

לכל אחד מאיתנו קשר ישיר לבורא העולם הכל יכול. [intlink id=”78″ type=”post”]בעזרת תפילה[/intlink] קצרה או עצירה להתבוננות ניתן להשיג את כל מה שאנו צריכים ורוצים. הבורא הוא זה שמנהל את העולם, לא אנחנו. אנשים יכולים לעבוד ללא הפסקה מבלי לראות את השכר, לעומתם ישנם אנשים שמקבלים את הכל ללא מאמץ. השליטה אינה בידיים שלנו. הברכה האמתית בחיינו נמצאת במהות השבת. ההצלחה שלנו נקבעת כאשר אנו שובתים ביום השבת. עצם השביתה והביטול העצמי אל מול הבורא יתברך שמראים שהוא זה ששולט בעולם, הם אלו שמביאים לנו את השפע לחיינו. אנו יכולים לנסות לעשות השתדלויות גשמיות בלי סוף, גם היצר הרע יעזור לנו בכך ויראה לנו שאנו דווקא מצליחים עם ההשתדלויות האלו. אך כולנו נרגיש את ההחמצה ואת הרגשת החיסרון הלא מובן. אם נרצה להגיע למהות האמתית, לתכלית ולעולם הבא, כל מה שנצטרך לעשות זה ללמוד לקבל מהקדוש ברוך הוא מבלי לעשות דבר. רק לשבות ולראות איך שהכל מושלם גם ללא ההתערבות שלנו. התכלית היא להתענג מזיו שכינתו של הקדוש ברוך הוא, העולם הבא הוא עולם קבלת השכר וכך היא גם השבת. אך הדברים נוגעים לכל חיינו גם בעולם הזה. אף אחד מאיתנו לא מנהל את החיים ואף אחד מאיתנו לא נמצא בשליטה, אפילו שאולי אנו טועים לחשוב כך לפעמים. היחיד ששולט הוא הבורא ואנחנו מקבלים את הכל כמתנת חינם.

לפירוט הלכות שבת בצורה מעשית לחצו כאן

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה