בע"ה נעשה ונצליח. היום י״ח במרחשון ה׳תש״פ

זהירות מהלבנת פנים – פרשת ויגש

מאת רוני פיזנטי | ג׳ בטבת ה׳תשע״ה |

יוסף רוצה להעמיד את אחיו במצב דומה לזה שהיה בזמן שחטאו כשמכרו אותו, כדי לזכות אותם לעשות תשובה שלמה. כאשר הויכוח בין יהודה ליוסף מגיע לשיאו, יוסף רוצה להתוודות בפני האחים כדי להוכיח אותם. אבל אז הוא פועל בדרך לא כל כך מובנת. הוא דואג להוציא משם את כל השומרים והעוזרים כדי להישאר לבד עם אחיו. כפי התורה אומרת “ויקרא הוציאו כל איש מעלי ולא עמד איש איתו בהתודע יוסף אל אחיו” (בראשית מה‘, פסוק א‘).

צריך להבין שהאחים היו גיבורים וחזקים ביותר. המדרשים מספרים שתכננו להחריב את כל מצרים כדי להציל את בנימין. שיהודה נתן שאגה וכל מצרים רעדה. יהודה שהיה ערב לבנימין היה מוכן לעשות הכל כדי להציל אותו, והוא לא ידע שאותו מלך מצרי שרוצה לכלוא את בנימין הוא יוסף אחיו. לכן ברגע שיוסף מסיר מעליו כל איש ונשאר איתם לבדו, הוא מסתכן בנפשו.

עם כל זה ולמרות הסכנה הרבה שהיתה ליוסף, הוא החליט שהוא מעדיף להסתכן מאשר לבצע את התוכחה בפני אנשים נוספים. אילו אנשים נוספים היו שם, האחים היו מתביישים מפניהם. לכן הוא מסכן את עצמו להישאר ביחד עם עשרה אחים גיבורים וחזקים שרוצים לחסל אותו רק כדי שלא יתביישו.

כל כך הרבה מוסר אפשר ללמוד מההנהגה של יוסף. נוח לו לאדם שישליך עצמו לכבשן האש ואל ילבין פני חברו ברבים. הלבנת פנים זה איסור כל כך חמור, שכל כך בקלות אפשר לעבור עליו אם לא מקפידים לשים לב לכך. כל אדם צריך לשים לב לפעולותיו שאינו פוגע באחרים.

לפעמים אנו רואים אנשים שמתנהגים לא כשורה, ואז אנו מיד מעירים להם, צועקים עליהם ומוכיחים אותם. אבל צריך לדעת שברוב המקרים הבושה שאנו גורמים להם בתוכחה שלנו, היא עוון הרבה יותר גדול מאשר הדבר הלא טוב שהם עצמם עשו. לפעמים עדיף שהם ימשיכו בטעות מאשר שנלבין אותם. אם אדם עושה משהו לא בסדר, אפשר להסביר בנועם, לקחת אותו לצד ולרמוז לו על הדבר בארבע עיניים מבלי שאף אחד ישמע ומבלי לפגוע או לומר דברים מעליבים. לומר את זה כדרך אגב, שאותו אדם יבין מעצמו ולא יתבייש.

כל זה כאשר מדובר על תוכחה מועילה שעלולה להעליב מישהו ולהלבין את פניו. אז צריך להבין שעל אחת כמה וכמה שצריך לשים לב לא להלבין פנים סתם כך בלי סיבה. לא פעם אנו מוצאים את עצמנו מספרים דברים על אנשים, מרכלים, מדברים מתוך קנאה וצרות עין, אומרים דברים לא נעימים לאנשים ועושים דברים נוספים שמלבינים פני אחרים בלי שום תועלת שאנו מקבלים מכך. לפעמים אנשים עושים מזה גם צחוק וליצנות בצורה מכוונת כאשר יודעים שהם פוגעים ומעליבים. אם אדם שרוצה להוכיח מישהו ולעזור לו צריך להיזהר מאוד כדי לא להעליב, אז כל שכן שאדם שסתם מעליב בלי תועלת צריך להיזהר ולהתרחק מזה.

השם יתברך יזכה את כולנו לאהבת אחים שתשים שלום בינינו, נישמר מהלבנת פנים וכך נתקן את עוון שנאת החינם שהחריב את בית המקדש, מתוך כך נזכה בעזרת השם במהרה לגאולה השלמה אמן.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה