בע"ה נעשה ונצליח. היום י״ז בתשרי ה׳תש״פ

חג מתן תורה ומגילת רות

מאת רוני פיזנטי | ג׳ בסיון ה׳תשע״ב |

לפעמים נדמה לנו שהתורה הקדושה היא נחלתם של מעטים. כאילו שהתורה מיועדת רק למבינים בתחום, לרבנים, ל”חרדים” ולכאלו שיש להם ראש לדברים האלו, אבל לא בשבילנו. זה נראה כמו פרוייקט מאוד קשה לביצוע ורחוק מאיתנו אלפי שנות אור. לכן קל להתייאש ולבחור ללכת בדרך הקלה והלא מחייבת, אך בהתאם לגודל ההשתדלות שלנו, כך גם השכר שיגיע. הקדוש ברוך הוא לא מצפה שנהיה חכמים או מצליחים מעבר ליכולות שנתן לנו, כל מה שהוא מצפה מאיתנו זה להשתדל לעשות את מה שאנו יכולים. כאשר הוא רואה את ההשתדלות והמאמץ שלנו, הוא נותן לנו את התורה במתנה. כל אחד יכול לזכות בה ללא קשר ליכולות או לכשרונות שלנו. לכן בכל שנה בחג השבועות, אנו קוראים דווקא את מגילת רות שמתארת את העניין הזה בדיוק.

מגילת רות מספרת לנו סיפור על כלותיה של נעמי, האחת היא רות והשנייה היא ערפה. הן היו גיורות ולאחר שבעליהן נפטרו כל אחת בחרה בדרכה. רות שמחה שהתגיירה והחליטה להידבק בעם היהודי, ולכן דבקה בחמותה נעמי למרות הקשיים וכנגד כל הסיכויים, כמעט ללא סיכוי להינשא או להצליח בחיים. ערפה לעומתה החליטה לעזוב ולחיות חיים “טובים” יותר ו”קלים” יותר, היא החליטה לחזור למולדתה בכדי להמשיך את החיים בתור גויה, להתחתן ולהביא ילדים. בסופו של עניין, מערפה יצא גוליית, בעוד שמרות יצאה מלכות בית דוד, משם יצמח בקרוב בע”ה משיח בן דוד. רות הפכה למלכה, לדמות מרכזית בעם ישראל לדורי דורות, וכל זה בזכות ההקרבה שלה.

בשביל לקבל את התורה צריך להתאמץ, אך לאחר המאמץ אנו “מקבלים” את התורה בחינם. לא המאמץ הוא זה שמביא לנו את ההישגים, אלא המאמץ הוא זה שמוכיח לנו שאנו ראויים לכך, ואז הקדוש ברוך הוא מביא לנו את התורה במתנה. יוצא מזה שכל אחד יכול לזכות לקבל את התורה ללא שום קשר ליכולות שלו. לפעמים אנחנו אוהבים לרחם על עצמנו ולחשוב כמה שאנחנו לא מוצלחים ולא מסוגלים לשום דבר, לא מסוגלים לשמור מצוות, לא מסוגלים ללמוד תורה, לא מסוגלים לעבוד על המידות… אבל האמת היא שכל אחד יכול לנסות, כי זה כל מה שהשם רוצה מאיתנו, שנעשה את מה שאנו מסוגלים. התורה ניתנה על הר סיני שהיה הנמוך מכל ההרים דרך משה רבינו שהיה הענו מכל האדם. במשך כל הדורות ניתן היה לראות ענקי תורה עם שכל חריף שנשכחו מהעולם בעוד שאנשים שנחשבו ללא מוצלחים הגיעו לגדולות מתוך הניצוץ של תקווה שהיה להם, מתוך הרצון הזך להתקרב לקדוש ברוך הוא ומתוך תפילה ותחינה להצליח. לא משנה איך נראה העבר שלנו, לא משנה כמה פעמים כבר ניסינו ונפלנו, לא משנה מה מנת המשכל שלנו או מה ההישגים שהשגנו. כל אחד יכול לקחת חלק בתורה הקדושה אם הוא רק ירצה בכך.

שנזכה בע”ה לקבל את התורה מתוך יראת שמיים ושמחה פנימית אמתית שתקרב את הגאולה השלמה במהרה.

Print Friendly, PDF & Email

הצטרף לדיון

תגובה 1

  1. שלום

    דברי תורה שנאמרים בפשטות. מרגישים את הענווה ואת אהבת ישראל של מי שאומר אותם.
    דברי תורה הנאמרים בגובה העניים ואשר נוגעים בנקודת חיפוש של כל אחד ואחד על משמעות חייו.

    תודה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה