בע"ה נעשה ונצליח. היום כ״ג בתשרי ה׳תש״פ

חצי מצווה באמונה שלמה

מאת רוני פיזנטי | כ״ז באלול ה׳תש״ע | |

דמיינו לכם שאתם רואים אדם שקיבל בטעות מכה כשהלך לתומו ברחוב. לאחר מכן אתם מבחינים באותו אדם עם נבוט בידו מכה את ראשו שוב ושוב. כשאתם שואלים אותו לפשר העניין, הוא עונה לכם שהוא כבר קיבל מכה בכל מקרה, אז מה זה משנה אם הוא יקבל עוד כמה… הדבר אולי נשמע מצחיק וקצת הזוי, אבל כך בדיוק אנחנו מתנהגים כאשר הדברים לא הולכים לפי התוכנית שלנו. לפעמים אפשר לקיים רק חלק ממצוות, כל עוד עושים זאת כראוי – עם אמונה שלמה. הנה מדריך לתשובה מתוך אמונה, כדי לנצל את ימי התשובה המסוגלים והחשובים.

אף אחד מאיתנו לא מושלם. לכולנו מעידות בדרך ודברים שונים שאנו צריכים לתקן. עם זאת, חשוב להתמקד תמיד במה שיקדם אותנו למטרה הסופית ולא להתייאש בכל פעם מחדש. לא פעם אנשים מנסים להתחזק בשמירת מצוות, ולא כל כך הולך להם. אדם שמנסה [intlink id=”90″ type=”post”]לשמור שבת[/intlink] ובטעות הדליק מכשיר חשמלי כלשהו לאחר ששכח שהיום יום שבת, עלול להפסיד המון אם יתייאש ויחשוב ש”הלכה השבת…” ועכשיו הוא כבר לא צריך לשמור אותה, כי גם ככה הוא כבר לא הצליח. הדבר דומה למישהו שחס ושלום דרס בן אדם, וכעת הוא מרשה לעצמו לרצוח אנשים בכל מקום אליו הוא מגיע, כי גם ככה הוא כבר הרג בן אדם. במבט אמתי, מה שהיה היה וכעת אנו צריכים לצעוד לכיוון התיקון והתכלית. אין שום היגיון בלוותר על הכל ולהזיק לעצמנו עוד יותר.

אדם מתחזק הנמצא בתהליך של תשובה לא יכול להשתנות ברגע אחד. הוא צריך לקבל את התפיסה החדשה של החיים בצורה הדרגתית כדי שזה יכנס בצורה טובה לתודעה שלו. לכן מובן שאין כל סיכוי לאדם שכזה לשמור את כל המצוות בבת אחת. ההתמדה היא הדבר החשוב ביותר, שיוכל להוביל אותנו אל המקום אליו אנו שואפים להגיע. אנשים רבים מסתכלים עלינו במבט מזלזל וזורקים לנו מלים לאויר שגורמות לנו להרגיש צבועים, לא החלטיים וחסרי ביטחון. איך יתכן שאנו שומרים שבת, אבל לא מברכים על האוכל? איך זה שאנו מקפידים על כשרות, אבל מסתובבים במסיבות או מקומות מפוקפקים שונים? התגובות האלו יכולות מהר מאוד לייאש אותנו. לפעמים התגובות האלו אפילו לא נדרשות, שכן אנחנו בעצמנו מרגישים לא שלמים עם הדברים. אלא שצריך להבין שכאשר אנו בתהליך, לא נוכל ביום אחד להרגיש קדושים וטהורים ללא כל בעיות בחיים. הדבר לוקח זמן ותלוי בעיקר בהתמדה שלנו, שיכולה להביא אותנו למקומות שלא חשבנו שניתן להגיע אליהם.

מה שחשוב בכל העניין הזה, הוא להיות שלמים באמונה שלנו. כאשר אנו מקיימים רק חלק מהמצוות או אפילו רק חלק ממצווה מסוימת, זה בסדר כל עוד אנו נמצאים בשלב כלשהו בהתליך, והשאיפה שלנו היא להגיע לקיום כלל המצוות בשלמות. אך אם השאיפה עצמה היא לקיים רק חלק מהמצוות, זה כבר פגם באמונה שלנו שאנו צריכים לעבוד עליו. אדם ששומר שבת בצורה חלקית והוא בטוח שכך צריכים לעשות כולם וזהו האידיאל, טועה טעות חמורה. לא מעט אנשים בטוחים שלא כדאי [intlink id=”95″ type=”post”]להיות קיצוניים[/intlink], ולכן הכי טוב לקיים רק חלק מהמצוות ולהישאר עם אורח החיים המצוי אצל הרחוקים מהתורה. חיים שכאלו הם חיים בסטירה, כי אדם שמאמין בבורא, מבין שהוא כל יכול וכל מצווה שהוא ציווה אותנו חשובה לאין שיעור. לכן הוא הולך בדבקות אל הטוב והאמת ומתרחק מכל רע ושקר. לא יתכן שהבורא חס ושלום טועה. רק להגיד את זה נשמע טיפשי לגמרי. הוא נתן לנו את החוקיות שאנו צריכים לחיות על פיה כדי להגיע לתכלית ולאמת. לכן אף אחד לא ירצה לסטות אפילו במילימטר. אדם צריך לשאוף לחזור בתשובה ולהתקרב לבורא. לשאוף לזכות לעונג העליון ולהפוך לרוחני וטהור. להידבק בבורא ולא לעזוב אותו לרגע. אלא שבגלל שזה קשה ולא אפשרי לקיים את כל המצוות בבת אחת, עושים זאת בהדרגה. אמנם אנו לא מקיימים את כל המצוות, אבל רק בגלל ש[intlink id=”160″ type=”post”]היצר הרע[/intlink] גובר עלינו ומאוד קשה לנו. לא שאנו מזלזלים חס ושלום בבורא וחושבים שאין טעם במצוות האלו. הרצון הוא להצליח לקיים כל אחת ואחת מהמצוות בעתיד.

אם אנו מקיימים רק חצי מצווה, אך עושים זאת באמונה שלמה, נזכה להרוויח גם את המצווה הזו, וגם את כל המצוות שנזכה לקיים בזכות ההתמדה הזו בעתיד. אך אם נחליט לחיות בחצי אמונה, גם מצוות רבות שנעשה לא תמיד יוכלו לקדם אותנו לעבר המטרה, ורוב הסיכויים שבשלב מסוים נפרוק את עול המצוות מעלינו. חיזוק האמונה יוכל לקדם אותנו קרוב יותר ויותר אל המטרה והתכלית, כך שנזכה להגיע גבוה הרבה יותר ממה שאי פעם חלמנו.

Print Friendly, PDF & Email

הצטרף לדיון

3 תגובות

 1. כס”ד
  באמת, העיקר הוא להתחייב על כל המצוות גם אם כרגע לא מעשי לקיים את כולן. העיקר הוא לכוון ולהתפלל שביום מן הימים נזכה.

 2. אז נשאלת אצלי השאלהף איך אני מחזקת את האמונה.
  כרגע אני נמצאת מקום שטוב לי עם מה שאני עושה: שומרת שבת,כשרות,חגים, צניעות.
  אך אני לא מאמינה שהקב”ה צריך שנקיים את כל ההלכות הקטנות.
  איך אני מחזקת את האמונה בקב”ה בצורה היותר דתית?איך אני מגיעה לאמונה שכל מצווה היא חשובה?

  תודה רבה

  1. שלום שרית,
   קודם כל שמירת שבת, כשרות וצניעות זה כבר יפה מאוד ובוודאי שזה עושה רושם עצום בשמיים, וכמובן שההתקדמות צריכה להיות אטית ומתמדת ואין עניין להתקדם בבת אחת ולהישאר ללא בסיס חלק מספיק.
   הכל עניין של עבודה עצמית. צריך להתבונן ולחשוב על דברים מבלי לעשות הכל באופן אוטומטי. לא לעשות מה שהחברה הכתיבה לנו לעשות, אלא להבין מה נכון לעשות. מתוך אותה עשייה, ניתן להגיע לאמונה (כמו שאמרו חז”ל, “מתוך שלא לשמה בא לשמה”, או “אחרי המעשים נמשכים הלבבות”).
   צריך להבין שאם השם יתברך לא צריך שנקיים את “ההלכות הקטנות”, אז באותה מידה הוא גם לא צריך שנקיים את הגדולות. הסיבה היחידה שאנו מקיימים חלק כן וחלק לא, זה בגלל שלכך התרגלנו, ולא בגלל שההלכה הזו יותר גדולה מהשנייה.
   הקדוש ברוך הוא לא נתן לנו מצוות כי הוא צריך שנקיים אותן, אלא הוא נתן לנו מצוות כדי לזכות אותנו. הוא רוצה שיהיה לנו טוב והוא נתן לנו הוראות ברורות איך לנצל כל רגע בחיים לתועלת כך שיהיה לנו הכי טוב בעולם, גם בעולם הזה וגם בעולם הבא. אנו יכולים להרגיש אמנם שטוב לנו גם ללא קיום מצוות, אבל זוהי לא הדרך הנכונה לחיות בה. הדבר דומה למישהו שחולם חלום יפהפה וכשהוא מתעורר בבוקר למציאות, הוא מחליט שמעכשיו יישן לנצח מבלי להתעורר כדי שיוכל להמשיך לחלום את החלום הטוב שלו. זה טיפשי לחשוב כך, שהרי כולם רוצים לחיות את האמת ולא להיות שקועים בתוך חלום, ולא משנה כמה הוא יהיה טוב. לכן מי שבאמת רוצה לחיות את האמת, צריך ללכת על פי ההוראות של מי שברא את העולם כולו ואותנו. הוא מכיר אותנו יותר טוב מאיתנו ויודע מה טוב ומה לא. לכן אין הלכה “קטנה” ואת כל מה שניתן לנו על ידי בורא העולם אנו צריכים לחטוף כדי להתקדם לכיוון התכלית שלנו.

   בהצלחה.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה