בע"ה נעשה ונצליח. היום י״ז בתשרי ה׳תש״פ

על חרדים, נטורי קרתא ודתיים קיצוניים

מאת רוני פיזנטי | ט״ז בתמוז ה׳תש״ע |

כולנו מכירים את זה, אנו צופים בחדשות בטלוויזיה ורואים חרדים זורקים אבנים על מכוניות, מקללים את המדינה או עושים כל פעולה אחרת שאנו מאוד אוהבים לשנוא. אנו שוכחים את הרבנים הגדולים, אליהם אנו פונים בבקשה להתברך בעת צרה, מוחקים מזכרוננו את המכרים החרדים הכל כך נחמדים וכל מה שאנו רואים מול עינינו זו שנאה למגזר שלם. אז לפני שאנו מצהירים על האנטי חרדיות שלנו, מפגינים במלוא העצמה ומתרחקים מהם ככל שניתן, כדאי לדעת כמה דברים על קיצוניות.

כדאי לדעת שכאשר ישנו קו ישר, ישנן 2 נקודות קיצוניות המופיעות עליו. כאשר אנו מדברים על “חרדים קיצוניים”, “נטורי קרתא” או שאר הגדרות שמרחיקות את כולנו מעולם היהדות, אנו למעשה לא מתכוונים לאנשים שהגיעו לקצה הקו שהם הקיצוניים, אלא לכאלו שסטו מהקו למקום אחר לגמרי. לא מדובר על קיצוניות, מדובר על קבוצות מיעוט חדשות שכלל לא קשורות לעולם החרדי המצוי. אם כל אחד ינסה לחשוב על המכרים החרדים, או הרבנים השונים שהוא מכיר, הוא מיד יוציא אותם מההכללה הזו. הבעייה היא שרק הקבוצות האלו מגיעות לכותרות, וכך אנו בטוחים שזהו כל העולם החרדי. אדם שהולך בקיצוניות אחר התורה והמצוות, לא יכול לרצוח, לאנוס, לגנוב או לעשות כל רע למישהו, כי כל אלו איסורים מפורשים. אדם קיצוני רודף בקיצוניות אחר המצווה “ואהבת לרעך כמוך” ומחפש איך לגמול חסדים עם אנשים. כל ארגוני החסד שאנו מכירים מאורגנים על ידי אנשים כאלו.

אנו רואים אדם שרוצח ראש ממשלה, אנשים שמצטלמים עם נשיא אירן ומחייכים או כל דמות אחרת שעושה דברים האסורים לחלוטין על פי התורה, ואנו בטוחים שהם מייצגים את כל הציבור החרדי, בגלל שהם שמים כיפה או מגדלים זקן. כדי לדעת מה זו קיצוניות אמתית אנו צריכים לפתוח ספר תנ”ך. נגלה שאברהם אבינו היה קיצוני לגמרי כאשר כל העולם עבד עבודה זרה והוא הוכיח אותם. הוא היה קיצוני עוד יותר כאשר הלך בדבקות וקיצוניות להרוג את בנו על פי ציווי הבורא. משה רבינו היה קיצוני באמונתו וכך הנהיג את עם ישראל וזכה שהתורה תינתן על ידו. אליהו הנביא היה קנאי בכל הקשור לבורא ולתורתו. יהודה המכבי, מרדכי היהודי וכל שאר הגיבורים הגדולים שאנו אוהבים היו קיצוניים אמתיים. רק שאנו נוטים לשכוח את כל זה ולחשוב ש”הכי טוב באמצע”.

אמנם הקיצוניות היא בדרך כלל אכן לא בריאה, אך זה לא תמיד כך. במקרה שלנו, מדובר על הדבקות בבורא וקיום המצוות, שהם מקור החיות שלנו. לקרוא לאדם שכזה “קיצוני” במובן שלילי, זה בדיוק כמו לומר שאדם קיצוני מדי בשמחת החיים שלו או בחכמה. אולי גם נאמר על אדם שנושם ללא הפסקות שהוא קיצוני מדי בנשימה שלו. אף אחד לא יקרא לרוקח “קיצוני” כאשר הוא מדקדק במידות החומרים ככל האפשר. אף אחד לא יקרא לספורטאי “קיצוני” כאשר הוא יתאמץ בכל כוחו להגיע למקום הראשון מבלי כל ויתורים. לא קיים דבר כזה “יותר מדי טוב”. אדם צריך לשאוף תמיד להגיע לכמה שיותר. אדם שלא נתקע באמצע בין שני עולמות והולך בקיצוניות אל דרך היהדות, מגיע לעולם של אמונה וקדושה.

לחשוב שהכי טוב להיות באמצע, זה בעצם לומר שאין לנו מושג באיזו דרך ללכת. אנו חצי מאמינים וחצי לא. בזמן הקידוש בליל שבת אנו מאמינים גדולים, אך לאחר מכן זונחים את האמונה לטובת [intlink id=”66″ type=”post”]צפייה בטלוויזיה[/intlink]. משתדלים לאכול כשר, אך לא מברכים על האוכל. רוצים לצמוח גבוה ברוחניות, אך מאמינים בכל דבר גשמי שנמצא מול עינינו. במצב כזה לא ניתן להתקדם לשום מקום. הבורא לא נתן לנו את התורה כדי שנבחר מה אנו רוצים לקיים ומה לא כל כך מתאים לנו. הוא נתן לנו אותה כדי שנעזוב את ההיגיון הפרטי שלנו, ונלך על פי היגיון עליון שמעבר לתפיסתנו. אדם קיצוני הוא זה שהולך עד הסוף עם האמת. אדם שנרתע מאותה קיצוניות הוא זה שרוצה לשמור גם על קצת שקרים בחייו.

אנו צריכים ללכת בדבקות ובקיצוניות אחר התורה והמצוות. לא לחפש אנשים המייצגים מגזרים שונים כדי ללכת בעקבותיהם, אלא לחפש ללכת בעקבות האמת. שני הקצוות הקיצוניים על הקו הישר שלנו, הם הכופרים בתורה מצד אחד, והמאמינים והדבקים בה לחלוטין מהצד השני. הקיצוניות בחיפוש האמת והתכלית היא נפלאה וטובה. ברגע שצצים מגזרים חדשים שקובעים לעצמם מה לעשות, זו כבר לא קיצוניות, זו טיפשות.

Print Friendly, PDF & Email

הצטרף לדיון

3 תגובות

 1. ה”קיצונים” זה שם גנאי באופן יחסי שהודבק לצדיקים הללו.זוהי יהדות ללא פשרות כפי שנמסרה לנו מדור דור.ואילולי הם,למעט נטורי קרתא(של היום)לא היה לנו היום כלום מלבד “יהדות -לייט”.את הפשרות,נשאיר לצדיקים אחרים כמו הרב אמנון יצחק,(ה’ ינחם אותו על פטירת אמו)ערכים,הרב אלבז ועוד,ששכרם רב ועצום לקרב לבות אחינו התועים לאביהם שבשמים.ואילולי הקיצונים,לא יהיה דור הבא ח”ו.והכל יהיה רק פוליטיקה, אנוכיות,שררה ,כבוד ותאות ממון.למה לשקר את עצמינו.ופשרות מסוכנות ביהדות כגון גיוס,השכלה,תערובת בעבודה כמו בהופעות של כמה מהאומנים זמרים פושעים מזמרי כרם בית ישראל,ועוד.

 2. אתר “דורש לציון”-הרב מוצאפי:שאלה – 88641
  שלום לכבוד הרב ….
  תשובה:
  “בד״ץ העדה החרדית שיושבים בו גדולי הדור הרבנים
  וייס ושטרנבוך שליט״א ענקים בתורה כולה …, וכו’ עיין שם.
  ולאלה קוראים קיצונים?

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה