בע"ה נעשה ונצליח. היום י״ז בתשרי ה׳תש״פ

יום הכיפורים – צמיחה רוחנית

מאת רוני פיזנטי | ו׳ בתשרי ה׳תשע״ב | |

יום כיפור הוא היום הקדוש והמסוגל ביותר בשנה. יום בו היצר הרע יוצא לחופשה, כולנו הופכים דומים למלאכים והקדוש ברוך הוא סולח לנו על כל החטאים והעוונות. כל זה אם זוכים לנצל אותו כראוי, אך אם אנו מעבירים את היום כיום שגרתי, אנו מפספסים הזדמנות עצומה שניתנת לנו לצמוח ולהתעלות בקלות.

במשך כל השנה היצר מבלבל אותנו ומסיט אותנו מהתכלית ומהעבודה האמתית שלנו בחיים. כולנו שקועים בתוך עולם של חומר וגשמיות וכמעט שוכחים שיש בורא לעולם. כאשר מגיע יום הכיפורים ניתנת לנו הזדמנות לכפר על כל השנה ולהחתם לשנה חדשה וטובה. היצר הרע מוסר מאיתנו, איסורי היום מנתקים אותנו מהחומריות, לא אוכלים, לא שותים, לא מתרחצים, לא נועלים נעלי עור, אין רכב, אין טלוויזיה. מתוך כל זה הרוחניות שבנו עולה והניצוץ הקדוש שבכל אחד מאיתנו מתחבר לקדוש ברוך הוא. אנו זוכים להרהורי תשובה וכך אנו יכולים לזכות לתקן שנה שלמה ביום אחד, כמעט ללא מאמץ.

עם כל זה, לא מעט אנשים לא מבינים את העוצמה של הדבר וכך אולי צמים ולא מחללים את היום, אך לא זוכים לנצל אותו כראוי. יום הכיפורים לא ניתן רק כדי לצום. אמנם זה חלק חשוב ממצוות היום אבל זה לא התכלית שלו, אלא רק חלק אחד שמביא אותנו לניצול של היום הקדוש. אדם יכול לצום יום שלם תוך כדי שהוא שורף את היום בקריאת עיתונים וספרים ויציאה לסיבוב כדי לפגוש חברים. אמנם אותו אדם לא עבר על איסור תורה, אבל הוא עדיין רחוק מלהתקרב לקדוש ברוך הוא ולעשות תשובה. בוודאי שבצורה כזו היום הקדוש והמסוגל הזה בכלל לא מנוצל.

תארו לכם שבבית המשפט גזרו עליכם חס ושלום מאסר עולם, אך לפני שאתם מתחילים לרצות את העונש קורא לכם המלך לשיחה בביתו. אתם יודעים שבשניה אחת וללא מאמץ הוא יכול לזכות אתכם ובנוסף לסדר אתכם לכל החיים בכל מה שתרצו. האם יתכן שתגיעו לשיחה ותחשבו על סטייק וקולה? בוודאי שננצל כל שניה להיות מרוכזים במטרה האמתית וננסה לצאת נשכרים ככל שניתן. אך במציאות הדבר שונה, אנו מגיעים לתפילה מול מלך מלכי המלכים ובמקום להתחנן על נפשנו ולהתפלל על צרכינו אנו חושבים מה נאכל בצאת הצום. אנו קוראים ספרים ועיתונים כדי להעביר את הזמן, יוצאים לרכב על אופניים, מתכננים מה נעשה מחר ועושים כל מה שרק אפשר כדי לשרוף ולבזבז זמן קדוש בו אנו יכולים לצמוח ולהתעלות לדרגות עצומות.

אם רק נצליח להבין את המהות האמתית של היום הקדוש הזה, כולנו נוכל לזכות להתקרב לקדוש ברוך הוא ולהתחבר לרוחניות ולאמת. נזכה לסליחה ומחילה על כל העוונות והחטאים ולעיצוב שנה נפלאה וטובה עם הקדוש ברוך הוא לצדנו.

בברכת גמר חתימה טובה לכל ישראל.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה