בע"ה נעשה ונצליח. היום ט״ז בתשרי ה׳תש״פ

יום העצמאות לישראל

מאת רוני פיזנטי | ה׳ באייר ה׳תשע״ד |

יום העצמאות הוא זמן שמסמל את זהותנו כמדינת ישראל לאחר התלאות הרבות שעברנו. זהו יום השמחה של הציונות שמעלה את גאוותנו הלאומית. הישראלים אמנם אוהבים מאוד לחגוג עם חופשים ואוכל טוב גם ללא כל סיבה, אבל כדאי מאוד להבין את משמעות הדברים ולחשוב קצת מעבר לכך על העומק של יום העצמאות ועל המהות של הקמת מדינת ישראל.

במשך 2,000 שנה עם ישראל נדד בין יבשות וחי בין הגויים ללא מדינה. אלא שכל יהודי צריך לשאול את עצמו, מדוע בכלל שעם ישראל ירצה להקים מדינה? מה בעצם מייחד אותנו ומגבש אותנו כעם בפני עצמו כך שלא נוכל להתערבב עם עמים אחרים ונהיה מוכרחים להקים מדינה משלנו? ולמה דווקא בארץ ישראל?

התשובה לכך היא אחת ויחידה. הדבר היחיד שמאחד אותנו כעם הוא היותנו יהודים שהולכים בדרך השם. כי אם איננו יהודים או שאיננו רוצים ללכת בדרך השם, אז אין שום הבדל בינינו לבין כל עם ומדינה אחרת ואנו יכולים פשוט להתערבב איתם ולגור במקומות אחרים.

יוצא מכאן שהסיבה היחידה להקמת מדינה בארץ ישראל היא סיבת היותנו יהודים שרוצים מדינה יהודית בה נוכל לשמור את דתנו ואמונתנו. זו הסיבה לכך שנרצה לחיות ביחד במדינה משותפת. זו גם הסיבה להקמת הצבא שיגן עלינו מפני עמים אחרים שרוצים ברעתנו. הכל מתוך השוני בינינו לבין שאר העמים בתפיסה ובאמונה.

ללא התורה הקדושה אין שום דבר שמאחד אותנו והופך אותנו לעם אחד. אין הבדל בין יהודי שגר בארץ ישראל לבין מוסלמי שגר בעיראק. אם לא נאמין בתורה הקדושה ולא נחייה כיהודים, אז בשביל מה בכלל הקמנו את המדינה? בכלל לפי כל הטענות אנחנו נמצאים בשטחים כבושים שאין לנו עליהם שום זכות. כל זה כמובן אילולא האמונה בתורה הקדושה שמתארת במפורש את נתינת הארץ לעם ישראל על ידי הקדוש ברוך הוא.

מתוך כל זה עולות המון שאלות בקשר למה שהולך כאן היום. איך יתכן שהמצב הפך להיות כל כך אבסורד ומגוחך? כבר אי אפשר לדעת אם לצחוק או לבכות. איך אפשר להיות ציוני ויחד עם זאת לרמוס חס ושלום את התורה הקדושה? הרי הציונות נובעת רק מתוך התורה ובלעדי התורה אין ״ציונות״. איך אפשר להילחם על גיוס חרדים לצבא והוצאת אברכים מהכוללים כאשר יוצא מכך שאנו נלחמים בתורה שעליה אנו מנסים להגן עם הצבא מלכתחילה? בשביל מה בכלל צריך צבא אם אין אמונה? על מי אנו מנסים לשמור אם אין הבדל בין יהודי לעמים אחרים? איך אפשר לחולל רפורמות במדינה יהודית שיאפשרו ליהודים להתחתן על פי חוקות הגויים מתוך כפירה ביהדות? מה שווה מדינה יהודית בארץ ישראל כאשר היא הופכת אט אט למדינה נטולת יהדות? איך אפשר להפריד את הדת מהמדינה כאשר הדבר היחיד שמייחד את המדינה שלנו זה הדת היהודית?

זה אולי נראה לנו כמובן מאליו משום שגדלנו בצורה כזו. אנו מבינים שקיים מושג כזה שנקרא ״חילוני״, אנו מבינים שיש אנשים שקרובים יותר לתורה וכאלו שרחוקים יותר, ולכאורה אין שום קשר בין האמונה הדתית לבין המדינה. אבל מי שיתבונן בעומק הדברים יוכל להבין שאין שום סיבה להקים מדינה אם אין לנו תחילה דבר שמייחד אותנו כעם ומבדיל אותנו משאר העמים, כך שלא נוכל להתערבב עם עמים אחרים ונהיה חייבים להקים מדינה משלנו העונה לדרישות שלנו כעם. אין שום דבר שמייחד אותנו ומבדיל אותנו כעם מלבד היותינו הבנים של יעקב אבינו שקיבלו את התורה הקדושה במעמד הר סיני, נשבעו לקיים את התורה, שומרים על האמונה היהודית, וזוכים לתורה ולמצוות שמאחדות אותנו.

את כל זה אפילו הגויים מבינים. הם יודעים היטב שיש שוני מהותי בינינו לביניהם ולכן הם כל כך שונאים אותנו ללא כל סיבה נראית לעין. גם כאשר חשבנו שנוכל להתערבב בין הגויים ולהכחיש את שייכותינו לעם היהודי, הגיעו הצוררים בכל הדורות וביניהם הנאצים יימח שמם, והוכיחו לנו מעבר לכל ספק שאנחנו והם זה לא אותו דבר. גם כאשר יהודים ניסו להסביר שהם גרמנים לכל דבר, הוציאו להם את הספרים שאומרים שהסבתא של הסבתא שלהם היתה יהודיה ובכך הוכיחו שגם הם יהודים שצריכים חס ושלום ללכת לתאי ההשמדה. כי יהודי וגוי זה לא אותו דבר ולעולם לא נוכל להתערבב איתם. במשך אלפי שנים סבלנו מלחמות רבות על אף שהיינו חלשים ומסכנים ללא מדינה, ללא צבא וללא שום כוח גשמי. כולם שונאים אותנו רק מתוך סיבה אחת, שאנחנו שונים מהם ולא שייכים אל אומות העולם.

דווקא ברגעים האלו של יום העצמאות, בהם אנו חוגגים את עצמאותינו כמדינה יהודית בארץ ישראל, כדאי להיזכר במקורות שהפכו אותנו לעם אחד. דווקא בזמנים שלנו ששנאת החינם מתרבה והחיכוך בין המגזרים והזרמים הולך וגדל, צריך לזכור שלכולנו מטרה אחת וכולנו אחים עם ערבות הדדית זה לזה. דווקא כעת כדאי לזכור שאנחנו יהודים, ולא עברנו את כל התלאות במשך 2,000 שנה כדי לשבת במדינה חופשית בה כל אחד עושה מה שבא לו. עברנו את כל מה שעברנו כדי להתאחד ולהיות מובדלים מכל שאר האומות ולזכות להיות יהודים שמתנהגים כפי שיהודים צריכים להתנהג. השם יזכה אותנו לאהבת אחים מתוך יראת שמיים ואמונה ומתוך כבוד התורה. נזכה שלא רק שנשב במדינת ישראל, אלא אף נוכיח את עצמנו כיהודים הראויים לשבת בה.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה