בע"ה נעשה ונצליח. היום י״ז בתשרי ה׳תש״פ

יוצר אור ובורא חושך

מאת רוני פיזנטי | ח׳ באלול ה׳תש״ע |

בתפילה אנו מזכירים “יוצר אור ובורא חושך”, וצריך להבין מהו השוני שבין האור ש”נוצר” לבין החושך ש”נברא”. כאשר אנו אומרים “בורא”, אנו מתכוונים לעושה יש מאין. כך זה בהקשר של החושך, מתוך זה שלא היה כלום, הבורא ברא חושך, וכעת יש אותו. כאשר אנו אומרים “יוצר” לעומת זאת, אנו מתכוונים שהבורא לקח משהו קיים ונתן לו איזושהי צורה או מהות חדשה. ממש כמו שכל אחד מאיתנו יכול לקחת פלסטלינה או כל חומר אחר וליצור ממנו יצירות שונות. האור לא נברא מכלום, אלא נוצר ממשהו קיים.

הדבר מלמד אותנו שכדי ליצור את האור, אנו צריכים את החושך. אם היה אור קבוע שאינו משתנה לעולם, לא היינו מבינים מה זה אור. כאשר אנו מסתכלים על אובייקט מסוים ושואלים אותנו מה אנו רואים, נוכל לומר הרבה דברים, אך האור לא יהיה אחד מהם. האור הוא בלתי ניתן לתפיסה. אנו יודעים על מקום מסוים שהוא מואר בגלל שאנו יודעים שישנו מקום אחר חשוך יותר. כשאנו אומרים “יותר אור”, אנו בעצם מתכוונים ל”פחות חושך”. אנו קולטים את מקור האור – את השמש או את המנורה, אך האור עצמו ניתן לתפיסה רק בזכות החושך.

לכולנו מגיעים מצבים שונים של חושך בחיינו. אמנם כולנו רוצים להתרחק מהם, ובצדק. אך עם זאת יש לזכור שמתוך מצבי החושך אנו צומחים ומגלים את האור. אסור להתייאש אף פעם. דווקא כשחשוך ונראה שאין תקווה, נוכל לזכות לצמוח ולראות אורות גדולים יותר מכל מה שחשבנו אי פעם שנוכל לראות.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה