בע"ה נעשה ונצליח. היום ט״ז בתשרי ה׳תש״פ

יז’ בתמוז ובין המצרים – להיזכר על מה בוכים

מאת רוני פיזנטי | י״ח בתמוז ה׳תשע״א |

היום צום שבעה עשר בתמוז. היום הזה פותח את תקופת בין המצרים הכואבת הנמשכת שלושה שבועות עד לשיא האבל בתשעה באב. ביז’ בתמוז התרחשו חמישה דברים: נשתברו הלוחות הראשונים, בוטל התמיד, הובקעה העיר, אפוסטומוס שרף את התורה והועמד צלם בהיכל. השאלה שבודאי כל אחד שואל את עצמו עכשיו היא “נו… אז איך זה קשור אליי?”

יש לנו כל כך הרבה דאגות בחיים. המדינות מסביבנו שונאות אותנו, אנשים נהרגים בפיגועים, גלעד שליט חטוף, איראן עם אצבע על ההדק ורצון למחוק את ישראל, תאונות דרכים, דאגות של פרנסה, שלום בית, מריבות עם השכנים, בלגאן של הילדים, בוסים כועסים ועוד ועוד צרות שלא רוצות לעזוב… אז איך באמצע כל זה אנחנו צריכים להיזכר בצלם שהועמד בהיכל לפני 2000 שנה או בחומות שנבקעו? וגם אם כבר ניזכר, מדוע שנצום? ונניח שהחלטנו גם לצום, איך אפשר לצפות מאיתנו להצטער על זה כל כך ולבכות על כל זה?

אלא שצריך להבין שאנו לא בוכים על מה שקרה לפני 2000 שנה, אלא בוכים על מה שקורה היום. השורש של כל הצרות שהזכרנו וכל הדאגות שלנו נמצא בחורבן בית המקדש. אילו היינו ראויים לכך הוא היה נבנה ברגע זה ממש. אך ברגע שאנו רואים שהוא לא נבנה, זה אומר שהבעיה עדיין לא תוקנה והצרות עדיין ממשיכות. כל הצרות שלנו נובעות ממה שקרה שם לפני 2000 שנה. הרי כאשר יגיע בע”ה בית המקדש השלישי בוודאי שלא יהיו חיילים חטופים, מלחמות, בעיות פרנסה, כעסים ודאגות או כל צרות אחרות. אנחנו כל כך עסוקים כל היום בבעיות של עצמנו עד שאנו לא זוכרים שצריך לפתור אותן. הדרך לפתור אותן פשוטה יותר ממה שנדמה לנו: במקום להיאבק בכל הצרות שסובבות אותנו, אפשר פשוט להתיישב על הארץ ולבכות לקדוש ברוך הוא שיוציא אותנו כבר מהגלות. הצום, הבכי, התשובה והכניעה לרצון השם הם שיכולים להציל אותנו מהמצב אליו הגענו ומכל הצרות והטרדות של חיינו. בשנייה אחת כולנו יכולים לעבור ממצב של צרות וייסורים למצב של שמחה וטוב.

מי מאיתנו לא רוצה לבכות לפעמים בגלל כל הצרות שסובבות אותנו. אז במקום לבכות לחינם ללא שום תועלת, אפשר לבכות לקדוש ברוך הוא על שורש הבעיות ולזכות בע”ה להגשמת הכתוב “כל המתאבל על ירושלים זוכה ורואה בשמחתה”.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה