בע"ה נעשה ונצליח. היום כ״א במרחשון ה׳תש״פ

ישנם דברים שעדיף לא לשתף – פרשת וישב

מאת רוני פיזנטי | כ״ג בכסלו ה׳תשע״ג |

האחים של יוסף קנאו בו מאוד. אם כן מדוע יעקב שידע שיש איבה בין האחים, העדיף אותו בגלוי על פני אחיו? מדוע עשה לו כתונת פסים מיוחדת שהביאה לקנאה? כמו כן, יוסף חלם חלומות שהיו נבואות שהתגשמו לאחר מכן. הוא היה בדרגה עצומה וגבוהה כל כך, עד שאין לנו תפיסה בה. אך מדוע היה צריך לספר את החלומות לאחיו? הרי הוא בוודאי ידע שהם שונאים אותו, אז מדוע סיפר להם שהוא הולך למלוך עליהם? הרי כל אחד שיבוא ויאמר לנו שהוא הולך להיות המלך שלנו יגרום לנו לשנוא אותו. אפילו אביו שאהב אותו יותר מכולם גער בו, למרות ששמר את הדבר. שהרי הוא ידע את מעלת בנו ולכן ידע שהחלום יתגשם מאוחר יותר, אך עם זאת הוא גער בו, שהרי כעת הוא מכניס שנאה בלב האחים שלו בכך שהוא מוציא את החלום שלו החוצה. הוא שמר את הדבר בפנים מבלי לשתף אותו עם אחרים, שהרי אם היה מספר לבניו זה היה מביא לשנאה גדולה עוד יותר. כמובן שכל מעשיהם של אבותינו הם קודש עם סיבות חשובות וראייה לדורות העתיד, ובוודאי שאנחנו הקטנים לא יכולים לבקר או לערער עליהם, אך עם זאת אנו יכולים ללמוד מכך לקחים חשובים לחיינו.

הסיפור הזה מלמד אותנו שלא כל דבר שאנו יודעים צריך להוציא החוצה. כדאי לדעת שההבדל העיקרי בין האנשים היושבים בבתי הסוהר או במוסדות לחולי נפש לבין שאר האנשים הנחשבים כ”נורמליים” הוא עניין השליטה העצמית. אין אדם שאף פעם לא עברה לו איזו מחשבה על רצח, גניבה ושאר כל העבירות שקיימות. כולם חושבים לפעמים על דברים מטורפים ומדמיינים דברים טיפשיים. אדם נורמלי מבין שזה לא משהו שצריך לצאת החוצה ושוכח מזה, בעוד שישנם אנשים שלא מצליחים לשלוט על עצמם ומוציאים את הדברים החוצה.

לפעמים מתחוללת בתוכנו סערת רגשות. אנחנו אוהבים כל כך, שונאים כל כך, שמחים, כועסים או מרגישים רגשות עזים נוספים בצורה חזקה וכאילו מוכרחים לשתף את כל העולם ברגשות שלנו. אך לפני שאנו מתחילים לשתף את כולם, כדאי לחשוב מעט, האם השיתוף הזה יוליד טוב? האם זה יקדם אותנו? אולי הדבר שאנו רוצים לספר הוא בגדר לשון הרע? אולי אם נספר על הדברים שאנו רואים כטובים זה יגרום לקנאה של אחרים (מה שעלול להביא גם עין הרע)? אולי אם נספר על הדברים שאנו רואים כלא טובים זה ירגיל אותנו לפסימיות ולמבט שלילי על החיים? אם נתבונן בדברים שאנו משתפים, נגלה שרובם לא מועילים לנו במקרה הטוב, ועלולים להזיק לנו (ישירות או בעקיפין) במקרה הפחות טוב. כמובן שחשוב להדגיש שישנם דברים שטוב וחשוב לשתף עם אחרים, רק שצריך לחשוב היטב על מה אנו משתפים ועם מי אנו משתפים.

כדי להבין את הדברים בצורה מוחשית, ננסה לחשוב על מה שאחרים מספרים לנו. אם מישהו יאמר לנו למשל שיש לו הרבה כסף, שהוא אדם מצליח או שהוא מאושר מאוד, ברוב המקרים לצערנו נחייך כלפי חוץ בזמן שבפנים נחשוב לעצמנו כמה הוא שחצן. הקנאה תגרום לנו לחשוב “למה דווקא לו מגיע כל השפע הזה”? אז מדוע כשאנו קונים רכב חדש אנו רוצים שכולם ייראו אותו ויחשבו כמה אנחנו עשירים ומצליחים? הרי אנו יודעים שזה רק מזיק, אז מדוע בכל זאת אנו מתעקשים לשתף את כולם? האם מישהו אי פעם שמח באמת מכל הלב כשהוא שמע על אדם אחר שזכה בלוטו? אז מדוע אנו רוצים לשתף אחרים בחוויות שלנו כאשר אנו יודעים שהם לא ישמחו בשבילנו?

חז”ל לימדו אותנו ש”סייג לחכמה שתיקה”, שקל מאוד ליפול בלשון הרע ושלמלים יש כח עצום. לכן לפני שאנו מוציאים משהו מהפה כדאי לחשוב היטב, האם זה באמת יועיל? האם כדאי לנו בכלל להוציא את מה שאנו חושבים החוצה לעולם? היצר בתוכנו יתעקש להוציא את הדברים מבלי לחשוב בכלל, אך אם נתעקש גם אנחנו ונהיה מספיק חזקים, נוכל ללמוד איך לשמור את הכוח שלנו בתוכנו ולהתמקד בפנימיות הדברים במקום לשתף את הדברים בחיצוניות שתפגום ותזיק. מתוך ההתמקדות בפנימיות הזו נזכה בע”ה לצמוח ולפתח את האישיות האמתית שלנו בצורה טובה ויעילה יותר.

Print Friendly, PDF & Email

הצטרף לדיון

תגובה 1

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה