בע"ה נעשה ונצליח. היום י״ז בתשרי ה׳תש״פ

ישראל מעל המזל – פרשת ואתחנן

מאת רוני פיזנטי | ט״ו באב ה׳תשע״ב |

משה רבינו מזהיר את עם ישראל לא לעבוד לשמש, לירח ולכוכבים. הוא מוסיף ואומר (דברים ד’, פסוק יט’): “אשר חלק השם… אותם לכל העמים תחת כל השמיים”. עד היום אנו רואים כמה נפוץ לעבוד את השמש, הירח והכוכבים. אמנם גם הגויים כבר קיבלו שכל ואף אחד (כמעט…) לא משתחווה להם או שחושב שהם אלו שבראו את העולם, אבל עם זאת כמעט כל אדם עובד אותם. מזלות וגורלות, תאריכים מיוחדים, תקופות ושאר דברים בסגנון נקבעים על פי השמש, הירח והכוכבים. הקדוש ברוך הוא חקק בבריאה השפעה של כוכבים מסוימים שעל פיהם נקבע מזל של בן אדם. כך גם התקופות השונות הנקבעות בהתאם לזמן בחודש ובשנה על פי השמש והירח קובעות את מזל האדם. לא מעט אנשים חיים את חייהם על פי המידע הזה. אך משה רבינו מזהיר אותנו: אמנם זה נראה מאוד מפתה ללכת לחקור את המזל, אולי גם לראות מה צופן העתיד או ללמוד דברים על עצמנו דרך מערכות השמיים… אבל עם כל הפיתוי, צריך להבין שעל אדם יהודי המערכות האלו לא קובעות.

ישנם המון דוגמאות חיות של יהודים שיספרו לנו שאכן כל שלב בחייהם מתאים בדיוק לאותו מזל וגורל שנקבע להם, אך כל זה רק מראה שאנו חיים את חיינו בצורה דומה מדי לגויים. הכוכבים באמת קובעים את המזל, כמו שהשם יתברך יצר אותם, אך הם יכולים לקבוע רק למי שנמוך מהם בדרגה. עם ישראל הוא מעל המזל, כלומר המקום שיהודי נמצא בו הוא גבוה יותר מהמזל שנקבע לו, משמע שהוא כלל לא צריך לציית לו. הדבר דומה למפקד פלוגה שיחליט על גורלם של חיילים ואפילו קצינים שנמצאים תחת פיקודו, אבל המח”ט או כל אדם אחר הנמצא בדרגה בכירה יותר לא מוכרחים כלל לציית להוראותיו. המזל קיים בעולם, והוא משפיע אף על ישראל שחי את חייו על פי הגורל בדומה לגוי ולא מנסה לשנות אותו, כמו מח”ט שבוחר להקשיב ולציית לקצין בדרגה נמוכה יותר. אם האדם היהודי מכיר בגורל שלו ובוטח ומאמין בו, אז הוא בעצם מגשים אותו ומביא אותו על עצמו. אבל יהודי שמחליט לשנות את המזל שלו ולא להקשיב להוראותיו יכול בהחלט לעשות זאת.

כל אחד מאיתנו נולד עם מזל וגורל מסוים. לכל אדם יש את הכשרונות שלו, את האהבות שלו, המידות וכל שאר הדברים המוטמעים בנפש האדם. ניתן לראות זאת בבירור שכל אדם שונה ואפילו כל מי שגדל באותו מקום ובאותה צורה יוצא שונה לגמרי מהאחרים בסביבתו. אבל זהו רק הבסיס שאיתו נולדנו. כעת הבחירה נתונה בידינו כיצד נרצה לחיות את החיים. אדם יכול לבחור בטוב, לקיים מצוות ומעשים טובים וכך לשנות את מזלו. אדם המכניס את התורה הקדושה לחייו לא יהיה אותו אדם שהיה לפני כן. אדם שעושה תשובה אמתית משנה את מזלו ויכול לבטל גזרות קשות ודברים לא נעימים שהיו צריכים להתקיים על פי הגורל. אדם שמבין שליהודי יש תורה, תפילה, תשובה, מצוות ושאר דרכי התקרבות לקדוש ברוך הוא בניגוד לגוי שחי על פי טבע וגורל, יכול להשתמש בזה כדי לבטל גזרות ולשנות את מזלו.

מסופר בגמרא שחכמי הגויים אמרו לרבי עקיבא שבתו תמות בליל חתונתה. ביום שלאחר החתונה בדקו וראו שהיא חיה. רבי עקיבא שאל אותה איזה מעשה טוב עשתה, והיא סיפרה לו שכשכולם היו עסוקים בסעודת המצווה בא עני לבקש אוכל והיא לא ידעה מהיכן לתת לו, אז היא נתנה לו את הצלחת שלה. מכאן רבי עקיבא יצא ודרש “צדקה תציל ממוות”. אפשר ללמוד מכאן שגם אם כבר נקבע משהו לא טוב על פי המזל, וגם אם הגורל שלנו מנבא שחורות חס ושלום, תמיד אפשר לתקן ולשנות.

כדאי וראוי לכולנו להפנים את הדברים ולהבין שיש בכוחנו לשנות מציאות. צריך להבין את חשיבות התפילה וחשיבות התורה הקדושה. אדם שלא מאמין שאפשר לשנות, גוזר את הגורל של עצמו בכך. הוא הופך את המציאות של עצמו לכזו שלא ניתנת לשינוי. אבל כל יהודי שיחליט להאמין ולשנות, יוכל לעשות זאת, שהרי הוא נמצא מעל המזל ומעל הטבע, הוא לא כפוף לחוקי הבריאה, אלא כפוף לקדוש ברוך הוא בלבד. כדאי להתרחק מכל הדברים האלו ומכל ה”חכמות” של הגויים, משום שברגע שאנשים הנחשבים לחכמים ומובילים בתחומם אומרים לנו משהו על העתיד שלנו, משהו על האישיות שלנו או על המזל שלנו, יהיה קשה מאוד ללכת נגד זה. יהודי שיראה איך הדברים פועלים ונכונים לגבי אחרים, שרואה דמות מצליחה עם תואר מפוצץ של “מטפל רוחני” או “גורו”, בוודאי שיתפתה בקלות ויאמין בכל מה שהוא אומר. לא כדאי להכניס את עצמנו לבור מתוך מחשבה שנצליח לצאת ממנו, החכמה היא לא להכנס לצרות מלכתחילה ולהתרחק מכל “רוחניות” שאינה ממקור יהודי.

שנזכה לצאת מהמוגבלות הרוחניות שעוטפת אותנו, ונצליח להאמין שאפשר לשנות מציאות בכל מצב. כך נוכל לחיות חיים מלאים ומספקים יותר.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה