בע"ה נעשה ונצליח. היום ט״ז בתשרי ה׳תש״פ

כוח הדיבור – פרשת תצווה

מאת רוני פיזנטי | י״א באדר ה׳תשע״ג |

במשך כל פרשת תצווה הקדוש ברוך הוא מדבר אל משה רבינו. עם כל זה, מפתיע לגלות ששמו של משה רבינו לא מוזכר בפרשה אפילו פעם אחת. אם נשווה את הדבר לפרשות אחרות, נגלה שכאשר השם מדבר אל משה, בכל כמה שורות מופיע “וידבר השם אל משה לאמור”… בפרשת תצווה ישנן הרבה פניות למשה בלשון נוכח, אך ללא הזכרת שמו. וכל זה דווקא בשבת סמוכה ליום הולדתו ופטירתו של משה, ז’ באדר (שהיה ביום ראשון). רבותינו מספרים שהדבר בוודאי אינו מקרה, אלא שכאשר משה רבינו ביקש והתחנן על ישראל, שהקדוש ברוך הוא יסלח להם ולא ישמיד אותם, הוא אמר “ואם אין מחני נא מספרך”. למרות שמשה עשה מעשה טוב מאוד וראוי לשבח שעל ידו הציל את כלל ישראל מכליה ולמרות שהתנאי כלל לא התקיים שהרי השם התרצה וסלח לעם ישראל, בכל זאת בגלל שהמלים יצאו מפיו של משה רבינו, הדבר מוכרח להתקיים בדרך כלשהי, וכך שמו של משה הוסר מפרשת תצווה. מכאן כדאי ללמוד כמה עוצמה יש לפה שלנו וכמה כוח יש בידינו להטיב או חס ושלום להפך.

שום דיבור לא מתנדף לו באויר ונעלם. כל דבר שהוצאנו מהפה משאיר רושם ומשנה את המציאות העתידית. אפילו דברים קטנים, דברים שנאמרים בצחוק, דברים שכלל אין לנו כוונה אמתית בהם, הכל בסופו של דבר מתקיים. בוודאי שהדברים לא מתקיימים תמיד באופן מיידי, גם לא בדיוק באותה צורה שהייתה לנו בדמיון, הפרטים מסביב משתנים, אבל הגלגל מסתובב ובסופו של דבר הדברים מגיעים בצורה כזו או אחרת. לכן ראוי לכל אחד מאיתנו להיזהר מאוד בדברים היוצאים לנו מהפה.

ובאמת אם נתבונן על הדברים, נגלה שבלשון הרע או דיבורים על דברים שליליים אין שום טעם והנאה. הדבר היחיד שגורם לנו לומר את הדברים זהו היצר הרע שמתלבש עלינו ומנצח אותנו. אנו לא מרוויחים מזה כלום! בעבירות אחרות עוד יש לנו הנאה מיידית פה ושם, למרות שבסופו של דבר העבירה אינה משתלמת בכלל ואנו מפסידים המון, אבל לפחות יש לנו איזושהי הנאה קצרה. אבל כאשר אנו מדברים על דברים לא טובים, מוציאים קללות מפינו או שאר דברים לא טובים, אין לנו שום רווח בדבר ו100% הפסד. בכל זאת אם נשים לב לעצמנו, נגלה שאין כמעט יום שעובר מבלי שנוציא דברים שליליים ומזיקים מהפה שלנו.

אילו רק הייתה לנו היכולת לראות איך שכל פרט קטן המרכיב את חיינו הוא תוצאה ישירה של איזשהו דיבור או מחשבה של העבר, היינו משנים את הכל. אלא שאנו אומרים הרבה דברים, אחרי דקה אומרים דברים אחרים, בכל יום משנים את דפוס המחשבה שלנו… וכך שוכחים על מה דיברנו לפני חמש דקות. לאחר שנה שנתיים פתאום מגיעה המציאות שאנחנו עיצבנו לעצמנו, ואז אנו כלל לא מבינים איך הגענו למצב הזה. אנו כלל לא מקשרים שזוהי אותה מציאות שאנחנו בנינו במו ידינו.

כל אחד מאיתנו יכול פשוט להתחיל לתרגל. בכל מחשבה או דיבור שליליים שמציפים אותנו, ננסה להיות עירניים ומודעים ופשוט לעצור את זרם הדברים. לעצור ולחשוב לרגע כיצד אפשר להסתכל על הדברים ולהגדיר אותם באור חיובי יותר. איך אפשר להתנסח בצורה חיובית יותר בזמן שאנו מביעים את אותם הדברים בדיוק. תמיד אפשר לשפר את הדברים לחיוביים ומועילים יותר. אם נשים לב לדיבור שלנו ונשתדל לומר דברים חיוביים ומשמחים, נוכל לבנות לעצמנו עתיד יפה יותר.

חשוב לזכור שהעבודה על הדיבור ולשון הרע היא אחת העבודות הקשות ביותר, שכן יצר הרע בזה הוא גדול, פועל 24 שעות ביממה ועם זאת הדברים נראים כלא חשובים כל כך שאדם יתאמץ לעבוד עליהם. כדאי לדעת את הדברים כדי להחזיק מעמד ולא להתייאש מהנסיונות. כי יתכן מאוד שנרצה בכל ליבנו להתחזק ולעבוד בנושא, אך הנפילות בדרך יביאו איתן ייאוש וכך נעזוב את זה מתוך מחשבה שאין לנו סיכוי. לכן כדאי לנסות לעבוד על הדברים לאט ובהתמדה, לקבל על עצמנו קבלות קטנות ולנסות לזהות את הזמנים שהדיבור שלנו יוצא משליטה. לנסות לנתח את הדברים, מה גרם לנו להגיע למצב הזה? היכן נמצאת הנקודה בה איבדנו שליטה? בפעם הבאה ננסה לזהות את הנקודה הזו עוד לפני כן, ולנסות לשנות את המצב כדי לא להגיע לאותו המקום.

בע”ה נשתדל כולנו להפחית את הדברים השליליים הנאמרים מפינו, נוסיף ונרבה דברים חיוביים ודברי תורה ובכך נעצב לנו מציאות חדשה וטובה יותר על פי רצונותינו.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה