בע"ה נעשה ונצליח. היום י״ז בתשרי ה׳תש״פ

לבקש סליחה ולצמוח מהחטאים

מאת רוני פיזנטי | א׳ באלול ה׳תש״ע |

החטאים שלנו מעכבים אותנו ומפריעים לנו בהשגת מטרותנו. כאשר אנו חוטאים, אנו למעשה מחטיאים את המטרה שלנו ומתרחקים מהדרך אל האמת והתכלית. עם זאת, יש לזכור שהקדוש ברוך הוא ברא את החטאים האלו מסיבה כלשהי. אם לא היה בהם שום דבר טוב, הם כלל לא היו קיימים. כמובן שראוי לנו להתרחק מהם ולהגיע קרוב יותר למטרה, אך אם בכל זאת נפלנו, צריך לזכור שתמיד ניתן לתקן. היום ראש חודש אלול, חודש הרחמים והסליחות. בחודש הזה אנו יכולים לבחור לנצל את כל החטאים שלנו לטובת הצמיחה הרוחנית שלנו.

הנשמה שניתנה בנו היא אלוקית ומושלמת. בכל זאת היא ירדה לעולם הזה אל תוך גוף, כדי שתהיה לה את [intlink id=”9″ type=”post”]אפשרות הבחירה[/intlink]. החטאים, [intlink id=”160″ type=”post”]היצר הרע[/intlink], גיהינום וכל שאר המושגים שאנו אוהבים לא לדעת עליהם, נועדו בשבילנו. אנו כן צריכים לדעת וללמוד אותם כדי לדעת ממה להיזהר ולהתרחק. הכי קל להשתיק כל אחד שמדבר על חטאים ולברוח כאשר מישהו מזכיר את המלים “מוות” או “גיהינום”, אך כאשר אנו לא מודעים לסכנה, אנו יכולים בקלות לטעות ולסכן את עצמנו. נהג למשל מוכרח להכיר את חוקי התנועה והתמרורים השונים כדי לנהוג. התעלמות שלו מרמזור אדום בטענה שסתם מנסים להפחיד אותו בוודאי לא תסייע לו. ישנם דברים שליליים בעולם, אך הקדוש ברוך הוא ברא אותם לתועלתנו, כך שנתרחק מהם ככל שניתן.

אנו יכולים לבחור להתעלם מהחטאים שלנו, אך הדבר רק ירחיק אותנו עוד יותר ויגרום לנו לחזור על אותם חטאים שוב ושוב. אין זה משנה אם מכאיב לנו מאוד לחשוב על החטאים שלנו ולכן אנו רוצים לשכוח אותם, או שכלל לא אכפת לנו שחטאנו. בשני המצבים אנו מגיעים לתוצאה זהה בה אנו לא מתקנים את אותם החטאים וכך אנו יכולים ליפול שוב. כדי לתקן את החטאים אנו צריכים לחשוב עליהם לעומק, להבין מה גרם לנו לעשות אותם, לחשוב איך להתחמק מהיצר האורב לנו בפעם הבאה, לקבל על עצמנו לא לעשות את אותם הדברים ולהתחזק בתורה ובמצוות. אנו מוכרחים לחשוב על כל חיינו ולבחון אם אנו הולכים בדרך הנכונה. אותו חשבון נפש הוא זה שיזכיר לנו את החטאים וירחיק אותנו מהם בפעם הבאה.

חודש הרחמים והסליחות נועד בדיוק למטרה הזו. במשך 40 יום עד ליום הכיפורים ראוי לכל אדם לפשפש במעשיו. לחשוב על כל החטאים שעשינו ולבקש סליחה מהבורא ומכל אדם שחטאנו כלפיו, להבין את נקודות החולשה שלנו ולנסות לעבוד עליהן, לקבל על עצמנו להתחזק ולקיים מצוות נוספות שיקדמו אותנו לכיוון התכלית, לתכנן תחבולות איך לגבור על יצר הרע ויותר מכל, לחשוב על כל דרך אפשרית להתרחק כמה שאפשר מכל העבירות והחטאים.

חז”ל מלמדים אותנו שכאשר אדם עושה תשובה אמתית, כל חטאי העבר שלו נמחקים. אך כאשר הוא עושה תשובה מאהבה, החטאים נהפכים לו לזכויות. לכאורה זה נראה תמוה, אדם מבצע חטא מסוים שוב ושוב, לבסוף הוא מחליט להתרחק מאותו החטא מתוך אהבה לבורא, וכעת כל אותם הפעמים נזקפות לזכותו כאילו ש[intlink id=”150″ type=”post”]קיים מצוות[/intlink]. אך לאחר שאנו מבינים את צורת הצמיחה מהחטא ניתן להבין זאת. כל אותן הפעמים שחטא תרמו למעשה לתשובה של אותו אדם. אם הוא לא היה חוטא מלכתחילה, הוא כלל לא היה חושב על איך לתקן את שעשה. בזכות הקלקול הרב שגרם הוא הגיע לאהבת הקדוש ברוך הוא. מתוך החטא הוא למד להתקרב לבורא. החטא עצמו עזר לו וקידם אותו למקום גבוה יותר.

ראוי לכולנו להתבונן היטב על חטאנו, לבקש סליחה ומחילה מהבורא ולנצל את החטאים להתקרבות ולאהבת השם, ולא חס ושלום לקלקול. אנשים רבים לא זוכים לנצל לטובה את חטאיהם וכך נשארים איתם לעד. לכל אחד מאיתנו ישנה הזכות לבחור לתקן את החטאים ולהתקרב לבורא. אין חטא שלא ניתן לתיקון ואין אדם שנמצא עמוק מדי מבלי יכולת לצמוח ולהתעלות. הבורא נתן לנו מתנה יפהפיה ושמה תשובה. מתוך כל הרע, אנו יכולים ללמוד להכיר את הטוב ולזכות להיכתב ולהיחתם בספר החיים והטוב.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה