בע"ה נעשה ונצליח. היום י״ז בתשרי ה׳תש״פ

לדעת את דרכי השם

מאת רוני פיזנטי | ד׳ במרחשון ה׳תשע״א |

במזמור צה’ בתהלים (אותו אנו קוראים בכל שבוע בקבלת שבת) נאמר “ארבעים שנה אקוט בדור ואמר עם תעי לבב הם והם לא ידעו דרכי”. ידוע שדור המדבר נענש בעקבות חטא המרגלים להישאר 40 שנה במדבר עד שכל הדור ימות לפני הכניסה לארץ. אלא שהפסוק אומר “והם לא ידעו דרכי”. וצריך לשאול על אילו דרכים מדובר?

הפסוק הבא לאחר מכן עונה לנו על השאלה: “אשר נשבעתי באפי אם יבאון אל-מנוחתי”. הקדוש ברוך הוא לא בא בטרוניה עם בריותיו. השם אוהב אותנו כמו אב שאוהב את בנו ובסך הכל מעניש אותנו כדי שנחזור למוטב. אמנם הוא נשבע שדור המדבר לא יכנס לארץ, אך זה היה “באפי”. שבועה של פורענות לא מוכרחה להתקיים, כמו שאנו רואים בנבואת יונה לאנשי נינווה. כאשר הקדוש ברוך הוא מבטיח לנו משהו טוב, ניתן לסמוך על זה בעיניים עצומות. אך כאשר הוא מבטיח לנו דבר שאנו לא רוצים בהתגשמותו, ניתן פשוט לחזור בתשובה ולבטל את הגזירה. דור המדבר לא ידע את דרכי השם, שאילו היו חוזרים בתשובה, היו זוכים להכנס לארץ ולא למות במדבר.

פעמים רבות אנו מגיעים למצבי ייאוש. כאילו שאין כל תקווה לצאת מהמצב בו אנו נמצאים וכאילו שהבורא חס ושלום לא אוהב אותנו. צריך לדעת את דרכי השם, ולהבין שכל מה שהוא רוצה זה שנחזור בתשובה, ואז כל הפורענויות שנראות שהולכות להגיע, יכולות להתבטל בקלות.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה