בע"ה נעשה ונצליח. היום כ״א במרחשון ה׳תש״פ

להביא שינויים על ידי אהבה – פרשת תולדות

מאת רוני פיזנטי | כ״ט במרחשון ה׳תשע״ג |

יצחק אבינו בוודאי לא חשב שעשו בנו הגדול הוא אחד מצדיקי הדור. הוא בוודאי גם הכיר את מעלתו העצומה של בנו הקטן יעקב. אז מדוע הפרשה מספרת לנו שיצחק אהב את עשו ורבקה את יעקב? ובכלל האם יתכן שרבקה לא אהבה את בנה הבכור עשו? או שיצחק חס ושלום לא אהב את בנו יעקב? הרי שניהם היו הבנים שלהם ובוודאי שיצחק ורבקה אהבו את שניהם. אלא שמכאן ניתן ללמוד כלל חשוב לחיינו, כיצד ניתן להביא לשינויים גדולים ועצומים בעזרת הענקת אהבה לזולת.

צריך לדייק בלשון הפסוק: “ויאהב יצחק את עשו… ורבקה אוהבת את יעקב” (בראשית כה’, פסוק כח’). רבקה אוהבת את יעקב כי זה הדבר הכי טבעי בעולם לאהוב אדם טוב עם מידות טובות. זוהי אהבה שאינה תלויה בדברים חיצוניים אלא פשוט לאהוב, לכן רבקה אוהבת, בלי מאמץ ובצורה טבעית ורגילה. אך עשו הוא הילד הבעייתי, המידות שלו מקולקלות, הוא מתנהג בצורה לא טובה, לכן צריך לטפל בו ולחנך אותו, לכן יצחק צריך להתאמץ ולעשות פעולה של “ויאהב”. שם בעצם נמצאת העבודה האמתית, שהרי יעקב לא צריך שיחנכו אותו, הוא צדיק עצום גם ללא זה, אך עשו בוודאי צריך הרבה עזרה ותמיכה כדי להפוך עצמו לצדיק ולהצליח לשבר את המידות. צריך לעבוד איתו הרבה, לחזק אותו ולהתפלל עליו שיצליח להשתנות לטובה, ואת כל זה ניתן להשיג רק עם הרבה השקעה ואהבה.

כשיש ילד בעייתי מתוך קבוצה של ילדים, הוא בדרך כלל יקבל את מירב תשומת הלב. שהרי הילדים האחרים יכולים להסתדר גם בלי זה, אך הילד הבעייתי תלוי בנו וזקוק לנו. לכן חשוב להשקיע גם בו, ואפילו יותר מהשאר. את הילדים שהולכים בדרך טובה אנחנו אוהבים בצורה טבעית, אך את הילדים המופרעים יותר אנו נוטים להעניש ולכעוס עליהם הרבה בגלל התנהגותם. הדבר בדרך כלל מביא לריחוק שמונע מהם לבטוח בנו ולתקשר איתנו, וכך הם מוצאים את עצמם הופכים למופרעים עוד יותר. לכן חשוב להתאמץ ולתת דווקא להם יותר מכולם כמה שיותר אהבה. לשמח אותם ולאהוב אותם, גם אם זה לא מגיע באופן טבעי, תמיד אפשר לעשות כמו יצחק אבינו פעולה של “ויאהב”, לפעול כדי להביא אהבה.

השיטה הזו פועלת לא רק אצל ילדים, אלא בכל שינוי שנרצה להביא. אם נעשה את הדברים מתוך כעסים, דאגות, שנאה ושאר רגשות שליליים, בוודאי שלא ייקח הרבה זמן עד שיאזלו לנו כל הכוחות וניכשל במשימה. אך כאשר נעשה את הדברים מתוך שמחה ואהבה, יהיה לנו הרבה כוח להמשיך עוד ועוד. בדרך כלל הנטייה הטבעית היא לכעוס, להתעצבן, להתלונן, לצעוק ולתקוף בכל פעם שמישהו פועל בצורה שונה ממה שרצינו. אך כל אלו רק יביאו אותנו לריחוק גדול והצד השני לא יסכים לקבל את הביקורת בצורה כזו, כתגובה מתגוננת נקבל בדרך כלל תקיפה בחזרה וצעקות חזקות יותר. אם באמת נרצה שהצד השני יקבל את הדברים נצטרך להתקרב אליו קודם לכן. ניתן שבחים, נעלה את הנקודות החיוביות אצלו, ניתן לו עידוד, נזכיר את המעלות שיש לו ובעיקר נשקיע ונעניק לו המון המון אהבה. רק כך אפשר להביא שינויים אמתיים.

אמנם עשו גדל להיות בסופו של דבר עשו הרשע, אך עם כל זה אין כמעט מי שיכול להתחרות איתו בכיבוד אב. הוא כיבד את אביו בצורה יוצאת מהרגיל והעריך את אביו מאוד. אפשר לשער מדוע זה היה כך, כי כנראה כשכולם קראו לו עשו הרשע, גינו אותו ושידרו לו שנאה, אביו תמיד בכל מצב היה מחבק אותו ונותן לו אהבה. הוא התאמץ לאהוב אותו בכל מצב ובוודאי שעשו הרגיש זאת והעריך את זה. לכן לא פלא שאותו עשו שמכר את הבכורה בנזיד עדשים וביזה את הרוחניות, פתאום כל כך בכה והשתולל כשגילה שאיבד את הברכה מאביו. לא בגלל שהוא באמת רצה כל כך את הברכה, שהרי הוא בז לרוחניות וחי חיים חומריים. אלא בגלל שזו הייתה ברכה מאביו, שכעת נתן אותה לאחיו ולא לו. הדברים הקשורים לאביו היו חשובים לו משום שבאמת אהב אותו מאוד.

כשאנו רוצים להביא שינויים לחיינו, נוכל פשוט להעניק אהבה. בין אם זה לעצמנו כדי לתת לנו הרגשה טובה שתביא רצון ומוטיבציה לשינוי, ובין אם זה לאחרים ובכך נקרב אותם אלינו כך שישמעו לנו. אף אחד לא אוהב לשמוע שהוא נוהג לא כשורה, שלא אוהבים את מה שהוא עושה ושבאים אליו בתלונות. רק כאשר ישנה אהבה אמתית, כאשר הדברים נעשים בדרכי נעם ואנו יודעים שהאדם המבקר אותנו רוצה בטובתנו האישית בלבד, רק אז נוכל לקבל את הדברים ולצמוח מהם. שנזכה בע”ה לאהבת ישראל גדולה בה נדון כל יהודי לכף זכות ומצוות התוכחה תגיע רק בדרכי נעם ומתוך אהבה אמתית ורצון כנה לעזור ולהטיב.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה