בע"ה נעשה ונצליח. היום י״ז בתשרי ה׳תש״פ

להכניס את הדברים אל הלב

מאת רוני פיזנטי | י״ג בתשרי ה׳תשע״א |

כולנו מרגישים שאנו כבר יודעים הכל. יודעים שהקדוש ברוך הוא קיים ומשגיח, יודעים שהתורה אמת ויודעים שכל מה שקורה הוא לטובתנו מרצון הבורא. אלא שהידיעה הזו לא עוזרת לנו הרבה בהתמודדות היומיומית עם החיים. ברוב מצבי השגרה בחיינו אנו הולכים בדיוק להפך מהתפיסה הזו. אנו דואגים לכל הדברים הגשמיים מתוך ידיעה ברורה שאם אנחנו לא נדאג לכך בעצמנו, אף אחד לא יעשה זאת. אילו היינו באמת חיים לפי התפיסה שהבורא דואג לכל, לא היינו זזים מבית המדרש לרגע, וחשים עונג עילאי ללא כל צער במשך כל היום. אז מדוע באמת זה לא כך?

בפרשת ואתחנן נאמר “וידעת היום והשבות אל לבבך”. לא מספיק לדעת את הדברים, צריך להכניס אותם אל הלב. אמא של תינוק כלשהו תראה אותו הולך בפעם הראשונה ותתרגש מאוד מהמחזה, בעוד שאשה אחרת תראה את אותו התינוק, לא תתרגש כלל ותשכח זאת כעבור שניה. הידיעה של שתיהן זהה, אלא שאצל האמא הידיעה הזו נמצאת גם בלב.

כדי לעבוד את הקדוש ברוך הוא ולהגיע אל האמת אנו צריכים להכניס את הדברים אל הלב. נוכל לעשות זאת על ידי קיום מצוות, על ידי מחשבה על הקדוש ברוך הוא ועל ידי התבוננות אמתית בעולם שהוא ברא. ללא הכנסת הדברים אל הלב, ישאר לנו מידע יבש בלבד הנמצא באיזשהו תא זיכרון שמקבל רענון פעם בשנה – שנתיים. העבודה האמתית היא להכניס את הקדוש ברוך הוא לכל רגע מחיינו.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה