בע"ה נעשה ונצליח. היום כ״ג בתשרי ה׳תש״פ

פרויקט מיוחד לסליחות – איך להתחזק באמונה – חלק א׳: תורה ומצוות

מאת רוני פיזנטי | י״א באלול ה׳תשע״ה | | |

גולשים רבים פונים אלינו עם אורות גדולים ורצון עצום להתחזק ולהתקרב לקדוש ברוך הוא. אבל למרות הרצון הרב, לפעמים פשוט מרגישים תקועים וחסרה לנו הדרכה שתוביל אותנו לדברים מעשיים שביכולתנו לעשות כדי להתחזק באמונה. ננסה בע״ה לנסות לתת כיוון ועצות מעשיות לכל מי שרוצה לחזור בתשובה אבל לא בדיוק יודע מהיכן להתחיל.

מרגישים תקועים בחיים?

הרצון הוא דבר אדיר והוא החשוב מכל. אבל ללא המעשים, הרצון הטוב נשאר רק בגדר פוטנציאל לא ממומש. האורות הגדולים שהאדם נמצא בהם לפעמים כלל לא תואמים למציאות החיים שלו, ואז הוא מרגיש תקוע ומיואש. מצד אחד הוא רוצה להתקרב להשם יתברך, אבל מצד שני הוא מרגיש ריחוק גדול ללא סיכוי. אז נראה לו שזה בלתי אפשרי להתחזק בדת, אבל מצד שני הוא מבין שזו האמת והוא מבולבל ותקוע. אותו אדם עלול להגיע לעצבות ולהרגשת חוסר אונים שתקשה עליו. לכן חשוב מאוד לחזק ביחד עם הרצון את העניין המעשי.

באופן מעשי, אם אדם ייקח על עצמו איזו מצווה קטנה, יקבל על עצמו תפקיד רוחני כלשהו או ייקח איזו אחריות בעניין רוחני, אז אותו אדם יוכל לראות את הדברים מזוית שונה לגמרי. הקדוש ברוך הוא לא רוצה להפוך אותנו לאנשים אחרים ולרוקן את האישיות שלנו חס ושלום. אלא בדיוק להפך. הקדוש ברוך הוא נתן לנו תכונות ייחודיות, כשרונות ומשיכה לדברים מסוימים כדי שנשתמש בכל אלו לתועלת ונוכל לעשות בעזרתם את עבודת השם האישית והמיוחדת שלנו.

כאשר אדם פועל על פי המהות שלו בעבודת השם, הוא יכול להגיע לסיפוק רב ויחד עם זה להגיע להישגים עצומים. לפעמים אנשים מזניחים את הדברים שהם אוהבים כדי לעשות מה שאחרים עושים. אבל אם אדם ינצל את הכישורים שלו הוא יגיע למקומות הרבה יותר גבוהים. מי שיודע לצייר יכול לאייר ספרי קודש, אדם עם חוש גרפי יכול להיות סופר סתם, אדם עם יכולת ניהול יכול להשתתף בארגוני חסד וכו׳.

כאשר אדם משקיע בדברים שקשורים לשורש נשמתו לענייני קודש, הוא זוכה להצלחה גדולה בתחום, לחיזוק האמונה, להנאה גדולה ולזריקת מרץ בעבודת השם שתביא לו מוטיבציה להתקדם למקומות נשגבים. אדם שינסה לסגף את עצמו יגיע לייאוש ועצבות וזה יקשה עליו מאוד בהתקדמות הרוחנית שלו. צריך לשמוח מעבודת השם שלנו וליהנות מדברי קודש.

המצוות הן הדרך המעשית העיקרית שיש לנו כדי להתקרב להשם ולהתחזק. כי אפשר ללמוד על כך שהשם יתברך הוא האלוקים ולנסות להאמין, אבל ללא המצוות המעשיות אין לנו שום דרך ממשית לחזק את הקשר איתו ולפתח את האמונה והרגשות הרוחניים. אדם יכול לרצות להתחבר לנשמה שלו, לרצות להפוך לאדם טוב יותר, לעבוד על המידות שלו ולהתקדם לעבר הרוחניות. אבל כל אלו דברים רוחניים שאין לנו תפיסה בהם ולכן אין לנו אפשרות לממש ולהגשים אותם בלי כלים מתאימים. אז אפשר לרצות להפוך לקדושים, אבל מאיפה מתחילים? איך עושים את זה? מה צריך לעשות באופן מעשי? איך אנחנו מכניסים את הרצון הזה לחיים שלנו כשאנחנו אוכלים ארוחת בוקר, נמצאים בפקק או מחכים בתור בסופר?

המצוות הן הכלים הגשמיים שמחברים אותנו אל הרוחניות. אלו דברים שאנו יכולים לתפוס ובאפשרותנו לבצע. לקחת ציצית וללבוש זה משהו טכני לא מסובך שבאפשרותנו לבצע. להניח תפילין זה משהו טכני שגם אדם רחוק יכול לעשות. זה לא מלים מפוצצות שאנחנו בכלל לא מבינים את המשמעות שלהן. זה לא משהו רוחני שאין לנו שום תפיסה בו. לא דברים שאנו לא יודעים כיצד להתחבר אליהם ואיך להתחיל. אלא כלים פשוטים שכל אחד מאיתנו יכול להשתמש בהם וכך לפתוח שער לעולם רוחני. המצוות נראות כדברים חסרי משמעות, שהרי איך לבישת ציצית או הנחת תפילין תקדם אותנו ותהפוך אותנו לטובים יותר? אבל כמו שישנם חוקי טבע גשמיים, כך השם יתברך חקק חוקי טבע רוחניים שהחיבור אליהם נעשה בדרך גשמית שמובילה אותנו אליהם.

תלמוד תורה כנגד כולם

מעבר לכל המצוות החשובות, ישנה מצווה עצומה של לימוד תורה שהיא השורש לכל המצוות. לימוד התורה מקרב אותנו ומלמד אותנו. הוא עוזר לנו ללמוד על המצוות, מרחיב לנו את הדעת, מיישר את התפיסה ומקרב אותנו אל השם יתברך. לימוד התורה זה הדבר העיקרי שמחבר את נשמתנו לעולמות העליונים.

לימוד התורה זה עניין גבוה מאוד שמחבר אותנו לשורשים רוחניים עצומים. אדם יכול ללמוד על דברים גשמיים לכאורה שנראים לו רחוקים מרוחניות, אבל כל דבר כזה מכיל סודות עצומים שמחברים את נשמותינו. אדם ילמד על שור שנגח, על דיני נזיקין, על סיפורי תנאים ואמוראים, על אילו קשרים מותר לקשור בשבת ואלו אסור ואפילו על הלכות לבית הכסא. לכאורה כל זה נראה לו כמו דברים שלא קשורים לעולמות עליונים. אבל האמת היא שכל רגע של לימוד מחברת אותו להשם יתברך, מביאה לו שמירה גדולה ומביאה אותו להשגות גבוהות ביותר.

לכן מובן ששיעורי תורה זה דבר הכרחי לכל אדם שרוצה להתחזק ולהתקרב להשם יתברך. היום אפשר לשמוע שיעורים בכל רגע ובכל מקום כמעט, ואפילו לצפות בשיעורי תורה מהבית. כדאי וראוי לכל מי שמרגיש רצון להתקרב להשם יתברך להשתדל ללמוד כמה שיותר.

עם כל זה, צריך לדעת שאין תחליף לשיעורי תורה שאדם נמצא בהם. האוירה היא שונה לגמרי וכל מי שינסה מיד יוכל להרגיש בהבדל. חשוב לקבוע עתים לתורה ולעשות שיעורים קבועים, כל אחד לפי יכלתו. יש אדם שיכול ללמוד רק עשר דקות בכל יום ויש אחר שצריך לפחות שעתיים. הכי חשוב להתחבר לשיעורים, ולכן אם אדם לא מבין את תוכן השיעור, לא מתחבר לרב, לא מוצא עניין בנושא וכו׳, אז כדאי לחפש שיעור אחר שירגיש יותר חיבור אליו ותהיה לו מוטיבציה ללכת לשם.

כמו כן, ראוי לכל אדם להחזיק ברשותו ספרי קודש שמתאימים למקום הרוחני שלו כעת. כך יוכל ללמוד מתוך הספרים בעת הפנאי לפי הקצב שלו ולפי העניין שלו. בלי נדר בחלק הבא של הפרוייקט נשתדל להביא רשימה של ספרים מומלצים לאלו שעושים את צעדיהם הראשונים בשבילי היהדות.

מתוך קיום המצוות בכלל ומצוות לימוד התורה בפרט, בוודאי שנוכל לזכות לעוצמות גדולות בעבודת השם. הדבר יוכל להביא אותנו לצמיחה גדולה ולהצלחה בדרכנו הרוחנית האישית והמיוחדת שלנו. השם יתברך יזכה את כולנו להתחזק בלימוד התורה הקדושה, להתקרב אליו ולהגיע לעוצמות רוחניות גדולות מתוך יראת שמיים ואמונה.

לחצו כאן לחלק הבא של איך להתחזק באמונה – חלק ב׳ – ספרים מומלצים

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה