בע"ה נעשה ונצליח. היום י״ז בתשרי ה׳תש״פ

פרויקט מיוחד לסליחות – איך להתחזק באמונה – חלק ב׳: ספרים מומלצים

מאת רוני פיזנטי | י״ט באלול ה׳תשע״ה | |

כאשר רוצים לחזק את האמונה, הדבר שכנראה הוא החשוב ביותר בתהליך הוא לימוד התורה. אמנם בוודאי שהדבר הטוב ביותר הוא למצוא רב איכותי שיוכל ללמד אותנו תורה, להדריך אותנו ולעזור לנו בתהליך, אך עם זאת חשוב בנוסף לזה ללמוד תורה גם בעצמנו.

כאשר אדם לומד תורה מתוך ספרים הוא יכול להתחבר ללימוד בצורה אישית יותר. הוא יכול לעשות זאת בכל שעה שהוא רוצה ולנצל את הזמנים הפנויים שיש לו ללא תלות באחרים או בשעות של שיעורי התורה. אפשר ללמוד דברים מתוך העניין שלנו ומהבחירה שלנו ואפשר לנסות להרגיש את החיבור לקדוש ברוך הוא בחוויה הפרטית שלנו דרך הלימוד בלי שאף אחד יסתכל עלינו או יחשוב שאנו מוזרים.

הבעיה היא שרוב ספרי הקודש כתובים בשפה שהאדם הממוצע לא כל כך מתחבר אליה. הספרים הקדושים יוצאים מנקודת ההנחה שאת הבסיס כולנו כבר מכירים ויודעים, מה שמקשה מאוד על מי שעדין לא הספיק ללמוד את הדברים היסודיים והבסיסיים. חשוב מאוד שבכל בית יהודי תהיה ספריית קודש עם ספרי יסוד כמו גמרא, חומשים ונ״ך מבוארים, שולחן ערוך, משניות וכו׳. אלו היסוד של כל בית והבאר שממנה אנו חיים. אלא שהספרים האלו דורשים מאיתנו הרבה רקע כדי שנצליח ללמוד אותם לבדנו.

מצד שני, ישנם ספרים המיועדים למתחילים, שמסבירים את עיקרי הדברים בשפה פשוטה וברורה. אבל פעמים רבות הספרים האלו לא מספקים אותנו ואינם מכילים מידע רב שיכול לקדם אותנו בצורה רצינית. כך אנחנו מוצאים את עצמנו קוראים הלכות שאנו לא תמיד מרגישים חיבור אליהן, או שאנו קוראים דברי מוסר כלליים מאוד שקשה לנו להיאחז בהם.

לכן החלטנו להעלות רשימה צנועה ומצומצמת של ספרים שלדעתנו האישית יכולים להתאים להרבה חוזרים בתשובה שעושים את תחילת דרכם בשבילי היהדות מצד השפה הברורה והפשטות של העברת הדברים, אך מצד שני מכילים דברים גבוהים ועצמתיים לנפש שכל יהודי ישמח בזה מאוד, וגם אלו שמתקדמים ביותר ולומדים כל היום תורה יכולים לשמוח בהם.

כמובן שהרשימה היא רחוקה מלהיות מלאה, וכמובן שישנם ספרים רבים נוספים שיכולים להתאים לפה. בוודאי שאין ברשימה הזו שום עניין להראות שהספרים האלו טובים יותר מאחרים, כי אי אפשר להשוות בין ספרי קודש וכל ספר מתאים לתחום ועניין שונה. זוהי רק המלצה אישית שלנו על כמה ספרים שיכולים להיות מועילים בתהליך ההתקרבות שלנו להשם יתברך.

מחפשים את האמת

את הספר מחפשים את האמת כתבנו בסיעתא דשמייא במיוחד למטרה הזו. הניסיון היה לקחת דברים גבוהים ונשגבים הנוגעים לפנימיות הנפש, ולהוריד אותם בצורה פשוטה לגובה העיניים של כל יהודי. את הספר אפשר להוריד בחינם מכאן: מחפשים את האמת – ספר להורדה חינם.

דברי יעקב פרקי מחשבה

ספר עמוק וגבוה ביותר שכתוב בשפה ברורה ופשוטה שכל יהודי יכול להבין מאת הגאון המקובל הרב יעקב עדס שליט״א. מתאר בין היתר כיצד להשיג כוחות על טבעיים, איך להתגבר על קשיים בעבודת השם ואיך לצמוח גבוה. ללמוד איך לצמוח בפשטות עם עקרונות נשגבים מהקבלה. הרב עדס מחלק את כל ספריו בחינם ואפשר להוריד אותם מכאן: ספרים של הרב יעקב עדס. רוב הספרים הם למתקדמים יותר, אך ״פרקי מחשבה״ מיועד לכל יהודי וגם לרחוקים. אפשר להוריד אותו גם בשפות שונות.

בהלכה ובאגדה

סדרת הספרים בהלכה ובאגדה נעשתה לצורך זיכוי הרבים. אפשר לרכוש את הספרים האלו במחירים מצחיקים של כמה שקלים בודדים לכל חלק. אפשר למצוא שם ביאורים נפלאים, אגדות, מדרשים, סיפורים וריכוז ההלכות השונות הקשורות לעניין נושא הספר. אפשר למצוא ספרים רבים בסדרה בנושאים שבת, טהרת המשפחה, כל החגים והמועדים ועוד. אפשר להוריד חלק מהספרים של בהלכה ובאגדה בלחיצה כאן.

מסילת ישרים

הרמח״ל (רבי משה חיים לוצאטו) הוא אחד המקובלים הגדולים שהיו בתקופות האחרונות. בין ספרי קבלה רבים שכתב אפשר למצוא ספר מוסר נפלא ואולי מספרי המוסר הידועים ביותר שנכתבו, ה״מסילת ישרים״. הספר מבוסס על ברייתא של רבי פנחס בן יאיר שמסבירה לנו כיצד להגיע לרוח הקודש בדרך של שלבים כעין מסילה. הספר אמנם מכיל דברים מתקדמים, אבל מתוך המשלים הפשוטים, כל אדם יכול להתחבר לזה ולהבין (כל אחד על פי הרמה שלו) כיצד לעבוד את השם ולהתקדם בשלבי המסילה. את הספר אפשר להשיג בכל חנויות ספרי הקודש במחיר זול (10-20 ש״ח בדרך כלל). אפשר גם למצוא אותו באינטרנט, בין היתר מצאנו אותו בקישור הזה: ספר מסילת ישרים

סדרת הבית היהודי

העיקר בעבודת השם של היהודי עומד על המצוות וההנהגות של האדם, ואלו מבוססות על ההלכות שמיישרות אותנו ומביאות אותנו אל המקום הנכון. כדי ללמוד את ההלכות מתוך ספרי הפוסקים צריך הרבה הקדמות. כמובן שזה מצויין ללמוד את השולחן ערוך ושאר ספרי הפוסקים, אבל כדי לפסוק הלכה למעשה אנו צריכים לבדוק היטב שאכן הבנו את ההלכה בצורה מלאה ושלמה ושהיא אכן תואמת למציאות שלנו. הרב אהרן זכאי שליט״א הוציא בין ספריו המרובים סדרה של עשרה כרכים הנקראת ״הבית היהודי״. כל כרך מכיל נושא מסוים ומפרט את ההלכות העיקריות הנוגעות לאותו נושא בצורה פשוטה ומבוארת שיכולה להתאים לכל יהודי.

בלבבי משכן אבנה

סדרת ספרים העוסקת בנושאי אמונה וביטחון. איך לחזק את האמונה, איך להגיע לאהבת השם, מהי תכלית החיים ועוד עניינים רבים וחשובים. אפשר לקרוא חלק מהכרכים דרך האתר של תורת אמת: בלבבי משכן אבנה חלק א׳, חלק ב׳, חלק ג׳, חלק ד׳, חלק ו׳, חלק ט׳.

ספרים לשלב הבא…

למי שכבר עבר את תחילת דרכו בעולם המצוות, שכבר מכיר קצת מושגים בהלכה וכבר לא מפחד מקצת מילים בארמית או ממחלוקות בין פוסקים, אפשר להציע ספרים נוספים שיכולים להועיל. יש לציין שגם הספרים האלו יכולים להתאים לכולם וכתובים בשפה ברורה, אלא שלפעמים יש דברים שצריך קצת יותר רקע כדי להבין בצורה מלאה.

בין ספרי המוסר אפשר למצוא את הספר ״נפש החיים״ של רבי חיים מוולוז׳ין. הוא היה מקובל גדול ותלמיד של המקובל העצום הגר״א (הגאון מוילנא). הספר מדבר על העוצמה החזקה של הנפש שנבראה בצלם אלוקים. אפשר לקרוא את הספר נפש החיים בלחיצה כאן.

בין ספרי ההלכה, אפשר למצוא את ספרי קיצורי ההלכות. דרך הספרים האלו אפשר ללמוד את עיקרי ההלכות בנושאים השונים בהתאמה לזמנינו, כך שכל יהודי יוכל ללמוד את ההלכות השוטפות ולדעת את עיקרי הדברים. לספרדים מומלץ הספר ילקוט יוסף – קיצור שולחן ערוך, מאת הראשון לציון הרב יצחק יוסף שליט״א (2 כרכים שמכילים את רוב ההלכות הנדרשות בחיי היום יום למנהג הספרדים ועל פי הרב עובדיה יוסף זצ״ל). אפשר לקרוא את הספר קיצור שולחן ערוך ילקוט יוסף בקישור הזה. לאשכנזים יש את הספר קיצור שולחן ערוך, שאותו אפשר לקרוא בקישור הזה.

יהודים שרוצים לנסות את כוחם בלימוד הגמרא, יוכלו להיעזר בגמרא מפורשת עם הסברים בשפה ברורה ותרגום מארמית לעברית. ישנן סוגי גמרות רבות עם פירושים, בין היתר יש את הגמרא של שוטנשטיין שמבארת בצורה טובה את סוגיות הגמרא ונותנת גם ערך מוסף בהערות ועיונים למטה. אם רוצים הסברים יותר מפורטים, יש את המתיבתא שמפרקת ומבארת עד הפרטים הקטנים. יש לציין שהספרים האלו מעט יקרים, אבל אפשר למצוא אותם בהמון בתי מדרש ובתי כנסת ששם אפשר ללמוד. הסט השלם מכיל חלקים רבים על כל הש״ס ולכן מאוד יקר, אבל בתור התחלה נוכל לקחת גמרא קלה ולרכוש רק אותה, וכך נספק לעצמנו זמן רב של לימוד עד שנוכל לעבור לחלק הבא.

השם יתברך יזכה את כולנו ללמוד, להבין ולקיים.

לחצו כאן לחלק הבא של איך להתחזק באמונה – חלק ג׳ – עצות מעשיות

לחצו כאן לחלק הקודם של איך להתחזק באמונה – חלק א׳ – תורה ומצוות

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה