בע"ה נעשה ונצליח. היום י״ז בתשרי ה׳תש״פ

להתרחק מעצבות ולהיות בשמחה תמיד – ט’ באב

מאת רוני פיזנטי | ח׳ באב ה׳תשע״א |

היום ערב תשעה באב. מצווה גדולה וחשובה להתאבל, לבכות ולהתענות בתשעה באב על חורבן בית המקדש. אבל ישנו משהו שאסור לעשות בתשעה באב, או בכל יום אחר בשנה: אסור בשום אופן להיות עצובים. אנשים רבים לא מוצאים את ההבדל בין זה לזה, הרי מי שנמצא באבל ובוכה, בוודאי מוכרח להיות עצוב. אבל הדבר רחוק מאוד מכך. גם כאשר אנו בוכים, מצטערים, אבלים וכואבים, הדבר נובע מתוך ניצוץ של שמחה שאנו מחכים שיפרוץ החוצה. מטרת האבל והכאב היא להבין את החוסר שיש לנו ולעבוד על מנת להשלים אותו. כאשר אין את המטרה הזו, אין שום טעם בבכי ובכאב וראוי לכולנו להתרחק ממנו.

הייאוש, הדיכאון והעצבות הם דברים שליליים שיש להתרחק מהם ולא לתת להם שום פתח. כאשר אנו מתאבלים על חורבן בית המקדש, אנו בעצם מבקשים מהקדוש ברוך הוא שיבנה אותו וכך נחזור לשמוח. תשעה באב עצמו יהפוך להיות היום השמח ביותר, ידוע גם שזהו יום לידתו של המשיח. כאשר אנו אוכלים מאכלי אבלות כמו ביצים או עדשים, זה משום שהם עגולים ומסמלים שגלגל חוזר בעולם. אף אחד לא צריך לבכות בגלל דברים שהיו פעם ואין להם שום טעם יותר. האבלות נועדה בשבילנו, כך שנוכל להתחזק ולצמוח ממנה ולא חס ושלום להתייאש.

שני אנשים יכולים לבכות כאשר הדברים לא מסתדרים להם. האחד יכול להחריב את עולמו מתוך ייאוש ועצבות כאשר הוא בוכה לחינם על העבר ללא שום תועלת. השני יכול לבנות את עתידו בעזרת הבכייה הזו, כאשר הוא לומד מטעויות העבר כיצד הוא יכול לתקן את הנזק שנעשה, מתוך שמחה ורצון להתחזק.

לכן גם בימים שכביכול נראים לנו כ”עצובים”, אנו מוכרחים להתחזק ולהבין את עומקם. כך שנשתתף באבל ובבכיות, אבל רק מתוך ידיעה שאלו יביאו לנו שמחה עצומה שכן הם מקרבים אותנו לבניין בית המקדש, שבע”ה ייבנה מהרה.

Print Friendly, PDF & Email

הצטרף לדיון

תגובה 1

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה