בע"ה נעשה ונצליח. היום ט״ז בתשרי ה׳תש״פ

לחכות לעלות השחר – פרשת וישלח

מאת רוני פיזנטי | ט״ו בכסלו ה׳תשע״ג |

יעקב אבינו נותר לבדו ואז “ויאבק איש עימו עד עלות השחר” (בראשית לב, פסוק כה). במשך כל הלילה יעקב נאבק עם איש שמתגלה כמלאך. רבותינו פרשו שהוא היה שרו של עשו שבא להילחם עם יעקב. מפתיע מאוד שכאשר עולה השחר אותו מלאך מברך את יעקב. שום דבר מהותי לא השתנה ברגעים הללו שלפני דקה הוא רצה לחסל אותו וכעת הוא מברך אותו, אך בכל זאת אנו רואים שברגע אחד כל התפיסה משתנה. כל החיים שלנו בנויים על אותו מאבק, ואנחנו אפילו לא צריכים לנצח. כל מה שצריך הוא פשוט להחזיק חזק ולחכות לעלות השחר.

מלאך הוא שליח של הקדוש ברוך הוא. לפעמים אנו טועים בתפיסה וחושבים שלמלאכים כוחות אדירים משלהם, אך צריך להבין שהכל בא בתור שליחות בלבד וכל הכוחות שלהם מופעלים על ידי השם יתברך. זה כולל את כל המלאכים וכל הכוחות הקיימים, גם מלאך המוות, יצר הרע, כוחות טומאה וכל כוח אחר שקיים בעולם. כולם עושים את רצונו של הקדוש ברוך הוא, על אף שלפעמים זה נראה לנו שכולם פועלים נגדנו. גם אם נראה לנו שיש חס ושלום רע בעולם, זה רק בגלל שאנו מסתכלים על הדברים מתוך החשיכה בה אנו נמצאים. ברגע שיעלה השחר ויהיה אור, נוכל לראות שהכל מתנהל כמו שצריך. נוכל להבין שכל אחד מבצע את תפקידו והכל פועל למטרה טובה.

אותו שר בשמיים שנלחם עם יעקב אבינו לא באמת רצה ברעתו. הוא נלחם ביעקב כי זה התפקיד שלו. אך כל זה קורה רק בחשיכה, כאשר אנו לא רואים היטב את התמונה הגדולה והכל נראה חשוך ומסובך. כאשר עולה השחר ניתן לראות בבירור שאותו “איש” שנאבק איתנו הוא לא יותר משליח של הקדוש ברוך הוא שבא לסייע לנו להתעלות בעבודת השם שלנו דרכו. אז אנחנו מבינים שהוא בסך הכל רצה לנסות אותנו במשך כל הזמן הזה, וכעת כשהכל גלוי הוא מברך אותנו. כמו שבירת דיסטנס בצבא, שכאשר מסיימים את הטירונות באים המפקדים המאיימים ומסבירים שהם רק עשו הצגה ובעצם הם חברים שלנו שרוצים בטובתנו. כל המכשולים שהביאו לפנינו היו רק כדי שנתחזק ולא כדי להכשיל אותנו. כך כל נסיונות החיים שלנו, לפעמים אמנם נראים כרעים, אך לבסוף אפשר להבין שהכל היה הצגה וכל אותם נסיונות באו לעזור לנו.

החיים שלנו מלאים בנסיונות. כל כך הרבה דברים מתישים ומייאשים שנראה שאי אפשר להתמודד איתם. כל כך הרבה צרות וייסורים שמוציאים לנו את כל הכוחות ומביאים אותנו לחשוב שיש חס ושלום כוחות לא טובים בעולם. כל החיים שלנו הם כמו אותו לילה שעבר יעקב אבינו. אנו נמצאים יום יום במאבק מתמיד כדי להתמודד עם הכל ונראה שאין לנו סיכוי לנצח. אבל העניין הוא שאנחנו כלל לא צריכים לנצח אף אחד. כי ברגע שאנו פוקחים את העיניים, כל החושך נעלם ואנו מבינים שכל אותם נסיונות קשים כלל לא קיימים במציאות. רק חשבנו שיש קשיים ומכשולים בגלל שהיינו בחושך, אבל כאשר עולה השחר אנו מבינים שהם מעולם לא היו. לא צריך לנצח אף אחד, רק צריך להחזיק חזק עד שנצליח לפקוח את העיניים בעצמנו או עד שיעלה השחר ואז כל הרע יעלם.

אנחנו מאמינים בני מאמינים, ויודעים היטב על פי כל הסימנים שאנו כבר נמצאים בסוף החשיכה ממש לפני עלות השחר. בעוד רגע יגיע האור הגדול שיפקח את עינינו ונוכל לראות בבירור שכל נסיונות החיים, כל המכשולים וכל הרע, בעצם אף פעם לא היו קיימים. רק חשבנו שהם קיימים מתוך החשיכה, אך באור יום ניתן לראות בבירור שהכל לתועלת והכל מסתדר מצוין. ממש בעוד רגע תגיע הגאולה ונראה איך שכל השונאים שלנו באים לברך אותנו. נזכה לראות פני משיח ולהבין שבכל הזמן הזה הכל היה לא יותר מהצגה לכבודנו. נראה את בית המקדש השלישי ונוכל להרכיב את הפזל הגדול שמסדר את כל מה שחשבנו שהיה מפוזר. אמנם זה נראה לנו כעת שיש לנו כל כך הרבה עניינים לא סגורים לטפל בהם ושיש לנו עוד דרך ארוכה לעבור עד לגאולה. אבל כדי להיגאל אנו לא צריכים לסיים את כל המטלות שלנו או שכל העולם יהיו צדיקים גמורים, אלא כמו בגאולה הראשונה ממצריים כל מה שצריך הוא להחזיק מעמד. פתאום מתוך כל הסבל והצרות בשניה אחת עולה לו השחר ואז בלי שום הכנה מוקדמת מגיעה לה הגאולה, פשוט כי הגיע הזמן. שהשם יתברך יזכה אותנו להגיע לעלות השחר שיאיר את עינינו וישים קץ לכל צרותינו.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה