בע"ה נעשה ונצליח. היום ט״ז בתשרי ה׳תש״פ

לימוד קבלה ואימון אישי להצלחה בחיים

מאת רוני פיזנטי | א׳ בסיון ה׳תשע״א |

לא מעט אנשים מתיימרים להיות מקובלים גדולים, מאמנים אישיים ומדריכים לחיי הצלחה ואושר. צריך לדעת שבחירה ב”מאמן” או “מקובל” לא מתאים יכולה להיות נפילה עצומה שתעשה נזקים כבדים ביותר בתוכנו. כאשר אנו לוקחים לעצמנו מדריך כלשהו לתחום מסוים, אנו סומכים עליו לגמרי באותו התחום. הרי אם המצב הוא לא כזה ואנו לא סומכים עליו, לא נוכל ללמוד ממנו דבר, משום שנפקפק בכל מלה שהוא מוציא מפיו. בדרך כלל לא נשים לב לכך, אבל בין אם אנו מודעים לכך או לא, אנו מקבלים את סמכותו וידיעותיו של המדריך בנושא הנלמד ממנו, ונותנים בו אמון מסוים. הדבר עלול לגרום לנזק עצום באישיותנו אם נלך בדרכים שקריות מבלי לדעת זאת. אנשים [intlink id=”538″ type=”page”]המחפשים את האמת[/intlink] עלולים למצוא שקרים רבים, והגרוע מכל הוא שהם יהיו בטוחים שהם לא טועים. חשוב לדעת כמה דברים בסיסיים לפני שאנו בוחרים במאמן אישי כלשהו.

ראשית אנו צריכים לדעת מהיכן אותו “מאמן” קיבל הסמכה. אם כל התאוריות שלו הן המצאות שנובעות מגילויים עצמיים, בוודאי שלא כדאי לנו לקחת אותו ברצינות, שכן הדברים יכולים להיות שונים מאחד לשני ומה שנכון לגביו לא תמיד יהיה נכון לגבינו. בכלל מי אמר שהוא מבין את פנימיות האדם טוב יותר מאיתנו? כך גם כדאי לשלול מאמנים שאכן קיבלו הסמכה בקורס מסוים שעברו, כאשר אותו קורס בעצמו הינו חסר בסיס. אם למשל יבוא אדם להציע את שירותיו כמטפל רוחני שעבר הסמכה אצל כוכב קולנוע מפורסם, זה בוודאי לא יעזור לנו. כדי לדעת שהמאמן אכן יוכל לעזור לנו אנו צריכים לחקור היטב את הבסיס לדבר ולוודא שאכן הבסיס מוצק ומגיע ממקור מוסמך שמסוגל לדעת את האמת ואת המציאות שאנחנו לא תופסים בצורה נכונה. הרי בשביל זה אנחנו צריכים אותו, שיאיר את עינינו וילמד אותנו אמת. אין לנו צורך בשקרים שנשמעים טוב אך לא קיימים במציאות.

בנוסף אנו צריכים להגדיר לנו מהי אותה הצלחה ואותו האושר שאחריהם אנו רודפים? האם הרבה כסף אומר על אדם שהוא מצליח? האם החזקת משפחה וזוגיות מוצלחת? האם זה פרסום? על פי כל אלו, ניתן להיות אדם “מצליח” מאוד, אך עם זאת אומלל ביותר. ניתן לראות בקלות שישנם המון אנשים הנחשבים ל”מצליחים” ובכל זאת החיים שלהם הם סיוט מתמשך. אחוז הדכאונות וההתאבדויות אצל אותם אנשים “מצליחים” הוא הגבוה ביותר מבין קבוצות האוכלוסיה השונות. אנו צריכים להבין מה באמת יביא לנו את האושר וההצלחה בחיים, ואם אנו לא יודעים, אנו צריכים לחקור זאת היטב, כך שנוכל לדעת מה בדיוק אנו רוצים ללמוד.

החקירות האלו חשובות ביותר בתחום הזה, שכן צריך לדעת שאם מישהו נלחם בנו, אנו מודעים לכך ויודעים להגיב בהתאם, אך כאשר מישהו נחמד אלינו ולאט לאט גורם לנו לעשות דברים לא טובים כך שאנו נופלים מבלי להרגיש זאת, הבעיה קשה הרבה יותר. לא רק שאנו לא נלחמים בחזרה, אלא אנו אפילו לא יודעים במה להילחם. אנו יכולים לחשוב שהכל נחמד וטוב בזמן שאנו הורסים את חיינו. כולם יודעים שמפני האויבים אנו יכולים לנסות להישמר ולהתגונן, אך מפני חבר שתוקע לנו סכין בגב מבלי שנדע זאת אין לנו כמעט כל סיכוי להינצל.

כדי להתעלות, ללמוד קבלה או לגעת בנקודות פנימיות ורוחניות בנפשנו, ראוי לכל אחד מאיתנו לדבוק ברב ירא שמיים שבאמת מבין בדבר ומעוניין להעביר את הידע לשם שמיים. איך יתכן שאדם שלא מקיים את המצוות הבסיסיות ביותר ביהדות יוכל ללמד אותנו רוחניות? איך יכול להיות שאדם “רוחני” שרוצה לעזור לזולת לוקח 200 שקל למפגש ובכך מוכיח את הגשמיות שבו ורדיפת הממון? איך יתכן שאדם שלא עבד על מידותיו ושקוע בתוך החומר והתאוות יודע בכלל משהו על קבלה?

ההצלחה האמתית היא העמידה במבחנים שהקדוש ברוך הוא מציב לפנינו בחיים. רק הקדוש ברוך הוא יודע את סודות היקום, כי הוא זה שיצר אותם. לכן רק אדם ירא שמיים שקרוב לקדוש ברוך הוא, ללא מחיצות והסתר פנים, יוכל לדעת סודות רוחניים וללמד אותנו קבלה או אימון אישי. אם ננסה ללמוד קבלה ממדריך פגום, זה יכול להזיק לנו ביותר. הרי ידוע שכמו שיש כוחות של קדושה המביאים אותנו לתכלית ומקרבים אותנו לקדוש ברוך הוא, כך גם יש כוחות טומאה מהצד השני, שמרחיקות אותנו ומפילות אותנו. כל אדם בעל חיבור לכוח מסוים, אם הוא לא שואב את הכוחות בקדושה, אז חס ושלום זה מכוחות הטומאה וראוי להתרחק משם.

בזמנינו ישנם המון אנשים הסובלים מדכאונות, מבדידות, מבעיות נפשיות ורוחניות ומשאר דברים בסגנון. בהתאם לאחוז הדרישה העולה, כך גם צומחים להם בצורה מטאורית “מטפלים”, “מקובלים”, “מדריכים רוחניים” ושאר אנשים שכביכול אמורים לדעת איך לטפל בבעיות שלנו. לצערנו, האנשים שבאמת זקוקים להדרכה ויעוץ, נמצאים במצבים קשים בהם אין להם את הכוח לנסות להבין אם אותו אדם באמת יוכל לעזור להם. הם פשוט תולים את כל אמונם (ולפעמים גם כספם) באותו אדם ומקבלים את כל מה שהוא מוציא מהפה. ראוי וכדאי לכל אדם להתרחק מהדברים האלו.

בין היתר כדאי להתרחק ביותר ממטפלים שונים המציעים את שירותיהם במודעות בעיתון (מי שבאמת יכול לעזור לא מפרסם מודעות בעיתון), ממטפלים שלוקחים המון כסף עבור הטיפול (רב אמתי עושה זאת חינם), מערוצי קבלה בטלויזיה (אין דבר כזה קבלה להמונים, צריך לעבוד על המידות ועל הקדושה כדי ללמוד את הקבלה בצורה נכונה), מדברים מיסטיים ולא מציאותיים (זה בידיים של הקדוש ברוך הוא ולא שלנו) או מכל דבר אחר שצריך להדליק לנו נורה אדומה. רב אמתי וירא שמיים בעל השפעה אמתית לא צריך למכור את עצמו. אין לו כוונה לקחת מאיתנו, אלא לתת כמה שיותר. הוא לא ימכור את המצוות או את היהדות שלו, כי רק משם ניתן לשאוב את הכוח. אם אדם לא שואב את הכוח מהתורה הקדושה, זה מכוחות הטומאה לא עלינו, ומשם ה”טיפול” רק יוכל להזיק לנו ולהחמיר את המצב.

דווקא בעניינים רוחניים גבוהים שמכילים מפתחות לכל צורת החיים שלנו, כל פרט חייב להיות מדויק. כשמשחקים עם פלסטלינה, אפשר לעשות מה שרוצים. אבל כשמרכיבים פצצת אטום, אנו מוכרחים לדעת מה אנחנו עושים. ככל שיש לדבר חשיבות גבוהה יותר, כך צריך להזהר יותר ולדקדק בפרטים הקטנים. מספיק שקר אחד קטן בתוך כל הסיפור הזה כדי שניפול חס ושלום עמוק לתוך הטומאה. כאשר אנו מתעסקים עם החיים שלנו, כדאי לבדוק היטב בידי מי אנו מפקידים אותם.

מי שבאמת חשקה נפשו ללמוד את חכמת הנסתר ורצה לגלות סתרי תורה, מוזמן להכנס לאתרים המציגים שיעורים כשרים בהם הלימוד נעשה בצורה טהורה וקדושה ולשם שמיים. בין השאר, ישנם האתרים האלו:

סודות הקבלה – האתר של הרב משה ארמוני שליט”א. מסביר את הדברים בצורה יפה מאוד גם למתחילים, והכל לשם שמיים.

הזוהר – שיעורים מישיבת המקובלים “נהר שלום” ובראשה הרב בניהו שמואלי שליט”א.

הידברות – גם באתר הידברות ישנן נגיעות קלות בעניינים העוסקים בקבלה, בין השאר הרב דוד בצרי ואחרים מעבירים שיעורים שונים שם.

שנזכה בעזרת השם כולנו להתעלות רוחנית, ללמוד את פנימיות התורה בקדושה ובטהרה, מתוך תיקון המידות וקיום המצוות.

Print Friendly, PDF & Email

הצטרף לדיון

3 תגובות

 1. בס”ד
  למי שלא נשוי,אסור ללמוד קבלה.עיין שו”ת דע”ה והשכל לרב המקובל עובדיה הדיה מי-ם(בעל “ישכיל עבדי”)ח”א תשובה א’,הקדמת מהרח”ו,ועוד.וזה בנוסף לחיי קדושה וטהרה בתכלית.

 2. תנא דבי אליהו:עד שאדם מתפלל שיכנסו ד”ת לתוך מעיו יתפלל שלא יכנסו אכילה ושתי’ לתוך מעיו ובפרט בלימוד הק’ הזה. ושצריך גם למסור נפש על הכשרויות המהודרות ביותר ולא להכניס רבנות הביתה.בנוסף לשמירת העינים
  וכש”כ …

 3. בס”ד
  כתב האריז”ל(והביאו בעל הספר הק’ “שבט מוסר” בהקדמה)שמי שמרגיש בנפשו שנמשך מאוד ללימוד הק’ הזה,ולא מצליח בלימוד הפשט,הרי זה כמפצח את הקליפה ואינו אוכל הפרי ועל זה התגלגל לתקן(“תפארת דאצילות”).
  וטוב עשה הרב פיזאנטי ,בעל המאמר החשוב הזה,שהפנה למקורות הנכונים.
  יישר כח

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צור קשר | הלכות מתחלפות לבעלי אתרים | ספר חינם להורדה